ADRASANA OZGU BITKILER – ARI ORKIDESI

Adrasana Özgü Bitkiler – Arı Orkidesi :

ADRASANA OZGU BITKILER - ARI ORKIDESI

Arı Orkidesi

Bu çiçek Anadolu’da yaşayan orkide türlerinden birisidir. Arı Orkidesi, bölgede yetişen en ilginç bitki türlerinden birisidir. Uzaktan üzerinde arı olan bir çiçek gibi görülür. Bu çiçek sadece bizi değil, arıları da kandırır. Benzeşim tekniği kullanan bu çiçek hem görüntüsüyle, hem de üreme döneminde salgıladığı bir feromonla dişi arıları taklit eder. Böylece erkek arıları kendine çeker. Bir arıyı andıran orkide ile çiftleşmeye çalışan erkek arı, çiçeğin üst kısmındaki üreme organında bulunan polenlerin başına yapışmasına neden oluyor. Orkideyle çiftleşemeyeceğini anlayan erkek arı üreme güdüsüyle hareket ederek başına yapışan polenleri aynı biçime sahip çiçeklere taşıyarak tozlaşmayı sağlar. Bu orkide özellikle mayıs ayında açar.

Bu bitkiyi mayıs ayında Adrasan‘da görmek ve fotoğraflamak mümkündür. Ayrıca bu bitki mayıs ayında turizm sezonu başlarken ve hatta kış aylarında bile fotoğrafçılık için önemli bir obje olarak web sitelerimizde işlenebilir. Sadece bu ve benzeri bitkiler sayesin önemli bir fotoğrafçılık turizmi faaliyete geçirilebilir. Bu konu turizm tanıtımlarına konu edilmelidir.

ADRASANA OZGU BITKILER - ARI ORKIDESI

BEE ORCHID (OPIRIS APIFERA)

Bee Orchid is among the orchid species of Anatolia and is among the most intresting plant speciest the region. From afar, the orchid looks like a flower with a bee on it, and through this it deceives not only us humans, but also bees. this flowers uses the simulation technique both with its look and also with the pheromone it screeds during its preproductive period, mimicking female bees and attracting male bees to itself. A male bee, trying to copulate with the flower which looks like the female bee, couses the pollens on the upperpart of the flower to stick to the bee’s head. When the male bee realizes that it cannot copulate with the orchid, leaves the plant to carry its pollens to other bee orchids, aiding polination. This orchid blooms espacially around May.

ADRASANA OZGU BITKILER - ARI ORKIDESI

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/h1GR9bB7mr4

Adrasana Özgü Bitkiler – Arı Orkidesi

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı ADRASAN, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.