ADRASANDA TUT BIRAK YONTEMI AKYA AVI

Adrasanda Tut Bırak Yöntemi Akya Avı :

ADRASANDA TUT BIRAK YONTEMI AKYA AVI

 Tut Bırak Yöntemi – Akya Avı

Sabah turunda 12 Kg Akya avladıktan sonra, yemek ihtiyacımız olan balığı avladığımızdan, sonraki akşam suyu ve ertesi gün sabah suyunda avlayacağımız Akyaları geri bırakma kararı aldık. Bu karar mutabakatla alınmış karardan ziyade içsel olarak kişisel bazda alınmış ve hep beraber katılımla uygulanmış gönüllü bir karardı. Yiyeceği garantiledikten sonra avı sportif amaçlı yaptığımızdan, balığı bırakma kararı içsel olarak anlık verildi.

ADRASANDA TUT BIRAK YONTEMI AKYA AVI

Akşam turunda ve bir sonraki gün sabah turunda tut bırak yaptığımız balıkları turun son saatinde avlandığından, balıkları bıraktıktan sonra turu sonlandırıp büyük bir iç huzuruyla dönüşe geçtik.

ADRASANDA TUT BIRAK YONTEMI AKYA AVI

Balık Avında Son Nokta

Avcılığın son noktası yakalanan avı zarar vermeden yaşayabilecek şekilde geri bırakmaktır. Avcılığın son noktası olmasında ki temel etken; birincisi avcının avlamayı istediği avı avlamasıyla avcılıkta başarısını kanıtlamasıdır. Eğer avı yiyeceğinden fazlaysa veya avlamak istediği o değilse geri bırakmasıdır. Bu şekilde avcı bir daha ki sefer tekrar bu avı yakalamayı umut edebilecektir. Ayrıca bu yolla bir başkasının da benzer avı yapmasını garanti altına almış olur.

Avına ve bir birine saygı duyan toplumlarda ne av azalır, ne de avcılık zor zahmetli bir iş olur. Avın üreyerek çoğalmasına ve büyümesine izin verildiği için çoğalan ve büyüyen avlar daha çok kişiyi doyurur. Bu daha çok kişinin daha kolay av yapması ve her gittiğinde av bulması anlamına gelir. Dolayısıyla bu durum avcıların daha az miktarda avı tüketmesini sağlayarak, av üzerindeki baskıyı azaltır.

Sportif Balıkçılık Balığı Çoğaltır

Ufaklara hiç dokunmadan, ihtiyaç fazlası avlanan yetişkinler geri salınarak yapılan avcılıkta avın tükenmesi söz konusu değildir. Her geri salınan av bir sonraki sene binlerce yavrulayarak balığın çoğalmasına katkı sağlayacaktır. Bu şekilde çoğalan balık avcıların ihtiyacını karşılayacağı gibi, onların hayalini süsleyerek denizlerde özgürce dolaşırlar. Üreyip çoğalmayı engellemeyen avcılık verimliliğin kaynağı olur.

Balıkları Korumada Temel Etkenler:

A – Ufak balıkların büyüklerin yemi olduğunu kabul edip, onların kıyılarda çoğalmasını sağlamak.

B – Üreme dönemlerinde balık avına izin verilirken, alıkonulmasına izin vermemek. Sportif balıkçılık yaptırmak.

C  – Sadece ekonomik boya ulaşan balıkların avına izin vermek.

Adrasanda Tut Bırak Yöntemi Akya Avı

Büyük Balık Avı Videosuhttps://youtu.be/ZD_BH6bOHeA

Adrasanda Tut Bırak Yöntemi Akya Avı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.