AKYA AVINDA YEM BALIGI OLARAK ZARGANA AVI TEKNIGI

Akya Avında Yem Balığı Olarak Zargana Avı Tekniği :

AKYA AVINDA YEM BALIGI OLARAK ZARGANA AVI TEKNIGI

Zargana avını, yöredeki tabiriyle yemlik Palamut avı yapamamışsak veya yeterli sayıda değilse yaparız. Yemlik balıkta yeterli sayı 3 – 5 Palamut veya 2 adet Zargana dır.

AKYA AVINDA YEM BALIGI OLARAK ZARGANA AVI TEKNIGI

Zargana Avına Uygun Yerler

Zargana avını hemen derinleşmeyen, zemini taşlık olan ve uzayıp giden sahillerde yaparız. Ada kenarları ve kısa mesafeli sığlıkları bulunan derin yerler de uygun alanlar olabilir.

AKYA AVINDA YEM BALIGI OLARAK ZARGANA AVI TEKNIGI

Zargana Oltası

0,20 – 0,30 mm misina Zargana avı için çok uygundur. Beş kulaç misinanın ucuna ipek floş takarız. Bu takımda hiçbir ağırlık kullanmayız. Hatta fırdöndü bile kullanmayız. Misinayı direkt olarak ip misinaya bağlarız. Takım suyun yüzünden çekilir.

AKYA AVINDA YEM BALIGI OLARAK ZARGANA AVI TEKNIGI

Zargana Avı

Kıyıya olabildiğince yakın bir, iki metre derinlikten çekerek ava başlarız. Bu kadar sığ suda çekerken kıyıda Zargana hareketlerini görmek mümkündür. Böylece avı görerek yapmak daha keyifli olur.

AKYA AVINDA YEM BALIGI OLARAK ZARGANA AVI TEKNIGI

Takımı 60 – 70 m kadar salarız. Kaloma takım boşa akmayacak sıkılığın bir iki tık üzerinde sıkı olur. Amaç; balık asıldığında dişlerin ipek floşu yırtmadan dişlerinin arasına sıkışmasıdır. Balık ipek floşu dişlerinin arasında hissedip, misinanın gerildiğini anladığında kendi ekseni etrafında dönmeye başlar. Bu durum dişlerin arasına sıkışan ipeğin gagaya dolaşmasına da sebep olur. Bu şekilde balığın kurtulma şansı kalmaz.

AKYA AVINDA YEM BALIGI OLARAK ZARGANA AVI TEKNIGI

Kıyı boyunca 2 – 3 mil hızla ilerleriz. Dolaşırken otları çok hafif sallamakta çok fazla yarar vardır. Bu sallamalar neticesinde ipek floş açılıp kapanır ve çok cazip görüntüler vererek Zarganayı cezp eder.

Zargana oltaya takıldığında 20 – 30 m kadar kalomayı boşaltmasına izin veririz. Bu arada kalomaya hiç dokunmayız. Balık kalomayı boşaltırken diğer takıma balık atlama olasılığı çok fazlalaşır. Diğer oltaya da balık gelmesi için bu şekilde bir süre tekneyi durdurmadan gitmekte fayda vardır. Zarganayı tekneyi hiç durdurmadan da çekmek mümkündür. Böylece diğer olta için av devam eder. Sonrasında kaloma bir iki tık sıkılıp Zargana çekilmeye başlanabilir. Balığı çekerken acele etmeye gerek yoktur.

Zargana Nasıl Canlı Tutulur

Canlı balık livarı varsa sorun yoktur. Kapalı livar veya kovada muhafaza edilecekse, beş dakika aralıklarla kovadan su boşaltıp taze su koyarak suyun oksijen seviyesi arttırılır.

Akya Avında Yem Balığı Olarak Zargana Avı Tekniği

Zargana Avı Videosuhttps://youtu.be/b7WAvM8EL5g

Akya Avında Yem Balığı Olarak Zargana Avı Tekniği

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.