BALIK AVINDA AKTIF KALOMA KULLANIM TEKNIKLERI

Balık Avında Aktif Kaloma Kullanım Teknikleri :

Kaloma Nedir

Gevşetmek ve bırakmak demektir. Balık avında oltaya takılan balığın gücünü boşa çıkarmak için takımın gevşemesini ve akmasına sağlamaya kaloma vermek denir.

BALIK AVINDA AKTIF KALOMA KULLANIM TEKNIKLERI

Kaloma Vermenin Avantajı Nedir

Kaloma akmaya başladığında takımlara güç binmez. Balık kalomayı boşaltarak gücünü boşuna harcamış olur. Bu sayede olta makinesi, kamış, ip misina ve takım bu güç karşısında zarar görmez.

BALIK AVINDA AKTIF KALOMA KULLANIM TEKNIKLERI

Kaloma Ayarı Neye Göre Yapılır

Kaloma ayarı takımın en zayıf olduğu düşünülen yere göre yapılır. Bu takımı korumak ve balıkla mücadeleye devam edebilmek için bir zorunluluktur. Ama bunun dışında da kaloma ayarı yapmamızı belirleyen unsurlar vardır. Bunlar balığın yeme atlama tarzı, av bölgesinin taşlara yakınlığı, teknenin hızı, yemin canlı olup olmaması, takımdaki ip misina miktarı, avcının mücadele gücü ve buna benzer pek çok unsur.

BALIK AVINDA AKTIF KALOMA KULLANIM TEKNIKLERI

Aktif Kaloma Kullanımında Genel Teknik

Genel olarak kalomanın an itibariyle duruma uygun ayarlanması şeklinde uygulanır. Balık duraklayıp oltaya doğru hareketlendiğinde kaloma bir miktar sıkılarak kamış yukarı doğru kaldırılır. Kamış aşağı indirilirken makine hızla sarılır. Bu yolla balığın hızla yorulması sağlanır. Balık hızla basarken kaloma normal ayarına getirilir. Balık tekrar mücadele etmeye başlandığında kamışın ucu suya doğru indirilirken kaloma gevşetilir. Sık ve gevşet taktiğiyle balık hızlı bir şekilde yukarı alınmaya çalışılır.

BALIK AVINDA AKTIF KALOMA KULLANIM TEKNIKLERI

İp Misinaya Elle Temas Ederek Anlık Sıkılaştırma Sağlayarak

Bu yöntemde makine üzerinde kaloma ayarıyla hiç oynanmaz. Kaloma sabit kalırken kamışı tutan sol elin baş parmağıyla ip misinaya baskı yapılır. Bu baskı kamışı yukarıya kaldırılırken yapılır. Bu şekilde balığın kafası yukarı çevrilip yükseltilmeye çalışılır. Kamış indirilirken de hızla makine sarılır. Eğer kamışı kaldırırken balık basmaya başlarsa, kamış suya doğru yaklaştırılırken parmak ipin üzerinden hızla çekilir. Böylece balık kalomayı rahatça boşaltır. Bu yöntemin uygulanması genel yönteme göre daha basittir. Senkronu kaçırma ve panik olma ihtimali de yoktur.

BALIK AVINDA AKTIF KALOMA KULLANIM TEKNIKLERI

Kamışı Kaldırılarak Kaloma Sıkılığı Sağlamak

İlk avlarda yukarıda belirttiğimiz yöntemlerin uygulaması zordur. Genel olarak avcı sadece oltayı sarmaya çalışarak balıkla mücadele etmeye çalışır. Balığı kaçırma korkusu çok hakimdir. İlk balığı almak ister. Kamışı suya paralel tutarak sararken balığın davranışlarını anlamak daha kolaydır.

Sonraki avlarda daha etkin mücadele etmenin yollarını aramaya başlar. İlk keşfettiği yol kamışı kaldırıp-indirerek sarma işlemini rahatlatmaktır. Ama bu yöntemde kamışı kaldırırken kaloma ayarının üzerine sürtünme gücü de eklendiğinden kaloma sıkılığı artar. Bu yüzden balık basarken kamışı ısrarla kaldırmaya devam etmek büyük hatadır. Kaloma çok sıkılaştığından balığın takımı koparma, kancanın takıldığı yerin yırtılma ihtimali artar. Bu yüzden bütün yöntemlerde balık basarken kamışın uygun hızda indirilmesi esastır. Bu aşamada kamışın balığın basma hızından daha hızlıca indirilmesi de doğru değildir. Balıkla ahenk içinde hareket edilmesi doğrudur.

Bu yöntemin uygulanması diğerlerine göre daha kolaydır. Belli bir ustalık derecesine gelene kadar diğer yöntemlerin kullanımından kaçınmak gerekir.

Balıkla Mücadelede Temel Kurallar

  • Oltada boşluk verilmemesi gerekir.
  • Olta her an gergin olmalıdır.
  • Olta gevşerse oltanın ucundaki balığın ne yapmaya çalıştığını bilme şansı olmaz. Yani balıkla olan iletişimimiz kopar.
  • Balıkla mücadele ederken kancanın takıldığı yer genişler. Kancanın bu genişleyen aralıktan çıkmaması için mücadele devamlılık arz etmelidir.
  • Balık avında geçen süre avcının lehinedir. Geçen her dakikada balık yorulur.
  • Balık avının keyfini çıkararak mücadele edildiğinde balığın yorulması sağlanmış olur. Bu sayede balık avının başarıyla sonuçlanma şansı artar.
  • Balık avı bir spordur. Mücadeleyi kazanan rakibini öldürmek zorunda değildir. Et ihtiyaçsa balık alınır. İhtiyaç değilse av geri salınır. Geri salmanın üzerine daha büyük bir tatmin yoktur. Bağışlamak en büyük erdemdir.

Balık Avında Aktif Kaloma Kullanım Teknikleri

Büyük Balık Avında Videosuhttps://dai.ly/xoj8ei

Balık Avında Aktif Kaloma Kullanım Teknikleri

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.