BALIKLAR DENIZDE HANGI TARIHLERDE DAHA BOLLASIR

Balıklar Denizde Hangi Tarihlerde Daha Bollaşır :

BALIKLAR DENIZDE HANGI TARIHLERDE DAHA BOLLASIR

Denizde balığın bollaştığı iki zaman dilimi vardır. Bunlardan birisi balığın yumurtlama dönemidir. Diğeri de yumurtadan çıkan balıkların biraz büyüdüğü Ağustos – Kasım ayları arasıdır. Bu iki zaman dilimi suların ısındığı ve soğuduğu zaman dilimleridir. Bu yüzden bu dönemlerde balıklar göç ederler. Bu iki dönemde “harekette bereket vardır” sözünü tam olarak karşılık bulur. Aslında balıklar bir yerde sadece beslenmek için oyalanırlar. Diğer bütün zamanda suyun ısısına bağlı olarak göç ederler. Göçün temel sebebi besine ulaşma çabasıdır. Şimdi bu iki zaman dilimini genel mantığıyla inceleyelim.

BALIKLAR DENIZDE HANGI TARIHLERDE DAHA BOLLASIR

Balığın Yumurtlama Zamanında Çoğalması

Yumurtlama zamanı balıklar bir araya toplanarak büyük sürüler yaparlar. Bu sürüler yumurta dökmek için kıyılara yanaşır. Bu dönem genel anlamada kıyıların ısınmaya başladığı bahar aylarıdır. Zaten hepimizin de bildiği gibi bahar ayı doğanın uyandığı bir dönemdir. Bu uyanışla canlılar sevinç ve aşkla dolarlar. Bu yüzden bahar ayları aşk aylarıdır.

BALIKLAR DENIZDE HANGI TARIHLERDE DAHA BOLLASIR

Bazı balıklarda suyun ısısına bağlı olarak yumurtlama dönemi yaz aylarına doğru kayabilir. Bazı balıkların bir yıl içinde birden fazla yumurta dökme zamanları olabilir. Bu kıyıdaki balık hareketinin devamlı olmasını sağlar. Bir bölgede ne kadar çok ufak balık varsa o bölgenin hemen açığında büyük balıkların bulunma olasılığını arttırır. Bu durum denizdeki balık bolluğunun temel sebebidir.

BALIKLAR DENIZDE HANGI TARIHLERDE DAHA BOLLASIR

Avcı Açısından Bu dönemin Önemi

Bu dönemde balık çok fazla av vermez. Zaten bu dönemde çok fazla av yapmaya çalışmak balık avı etiğine uymaz. Bindiğin dalı kesmekten farkı yoldur. Bu dönemde balıkların yaşam hakkına saygı duyulması en doğru yaklaşımdır. Hiç bir ürün olgunlaşmadan hasat edilmemelidir. Olgunlaşmadan yapılan hasat, her anlamda fakirlik sebebidir. Unutmayalım; denize ve balığa saygı duyanın balığı asla tükenmez. Deniz ve balıkçılık bir toplum için zenginlik kaynağıdır. Evrende üretim için emek harcamadan hasat yapılabilen tek yer denizdir. Deniz bu kadar cömerttir. Peki biz denize ve balığa karşı ne kadar anlayışlı ve şefkatliyiz.

BALIKLAR DENIZDE HANGI TARIHLERDE DAHA BOLLASIR

Balığın Biraz Büyümeye Başladığı Yaz Sonunda Çoğalması

Balık yumurtadan çıktıktan sonra hızlı bir büyüme sürecine girer. Bu büyüme performansıyla suların soğuduğu kış aylarında göç etmeye hazırlanır. Deniz suyu geç ısınır, geç soğur. Bu yüzden suların soğuması kış aylarını bulur.

Akdeniz itibariyle balık çoğalma zamanına 15 Temmuz gibi başlar. Bu dönemde ilk artış Lambuka ve Yazılı Orkinosların geçişiyle başlar. Lambuka ve Yazılı Orkinos sürüleri beslenmek için kıyılara yanaşırlar. Onların kıyılara doğru hareketlenmesi daha pek çok ufak sayılabilecek balığı kıyıya yanaştırır. Bu dönemde kıyıdaki balık sayısı hızla artar. Hemen onların arkasından daha büyük balıklar gelir. Büyük balıklar beslenmek için onların biraz açığında pozisyon alır. Büyük balıkların gelmesiyle daha ufak olanlar kıyılarda sıkışırlar. Bazen kıyılardaki balık bolluğunun sebebi budur.

Denizde Hasat Dönemi

Yaz sonu, sonbahar ayları denizlerimizde balığın en bol göründüğü aylardır. Bu aylarda balık çok güzel av verir. Balıkçı için av zamanıdır. Balıklar uzun sürecek göçleri için beslenmeye çalışırlar. Balıklar en çok beslenme zamanlarında av verirler.

Usta avcı, balığın yaşam hakkına saygı saygı duyan kişidir. Ancak ihtiyacı kadar av yapar. Yeter demesini bilir. Hatta nefsine yenik düşmemek için kendine günlük kota koyar. Bu şekilde başka avcılarında av yapabilme hakkına saygı duyar. Yaşama duyulan saygı refahın temel anahtarıdır.

Balıklar Denizde Hangi Tarihlerde Daha Bollaşır

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/nMmydG7Ul_Y

Balıklar Denizde Hangi Tarihlerde Daha Bollaşır

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.