BUYUK BALIK AVI TURUNDA GORDUGUM EN KISMETLILERIN AKYA AVI

Büyük Balık Avı Turunda Gördüğüm En Kısmetlilerin Akya Avı :

BUYUK BALIK AVI TURUNDA GORDUGUM EN KISMETLILERIN AKYA AVI

Berna ile Barış balık avı turlarımıza katılan en kısmetli avcılardan. Niçin bu tanımlamayı yaptım? Bir balık avı düşünün, tanımlama şöyle: Non-stop. (Balıklar peşimizi hiç bırakmıyor).

Sabah 06.30 da tekneye biniyoruz. Sahilden 200 m. kadar açıldıktan sonra ilk oltayı denize bırakıyorum. Oltayı denize bırakırken her zaman yaptığım gibi, takımları nasıl kullanacaklarını, balık gelince ne yapmalarını gösteriyorum. Anlatmam daha bitmeden oltanın gerildiğini ve kalomanın akmaya başladığını görüyorum.

Hemen oltayı Berna hanıma uzatıp. “Hadi çekin” diyorum. Berna hanımın yüzünde bir şaşkınlık “niçin?” diye soruyor. Uzun senelerin verdiği sakinlikle “balık geldi” diyorum. Berna hanım oltayı memnuniyet ve şaşkınlığın harmanlandığı bir ruh haliyle sarıyor.

Biraz sonra ilk Palamut kovada. İlk balığın verdiği şaşkınlığın şokundan kurtulmadan oltaları denize bırakmaya çalışıyoruz. Henüz daha salma işlemi bitmeden yine balık geliyor. Bu durum Sulu Ada‘ya kadar böyle devam ediyor. Mütemadiyen balık çekiyoruz. Arada Lambuka da geliyor. Hacivat burnuna gelmeden oltaları topluyoruz. Sulu Adaya sohbet ederek gidiyoruz.

BUYUK BALIK AVI TURUNDA GORDUGUM EN KISMETLILERIN AKYA AVI

Sulu Ada‘ya varıca hiç beklemeden Palamutları yemli dip oltalarına takıp suya bırakıyoruz. Sulu Adanın kuzey kısmında oltaları 300 m. çekmeden Barışın oltası hızla geriliyor. Kaloma şiddetle akmaya başlıyor. Barış heyecanla “Akya geldi” diyor.

Berna’dan hemen oltayı toplamasını istiyorum. Berna sevinçle oltasını toplarken, Barış, “balık kaçtı” diyor. Barış’ın oltayı kontrol ediyorum. Evet, balık oltadan ayrılmış.

Biz ağıtlar yakmaya hazırlanırken, Berna “balık geldi, balık geldi” diyor. Kaloması hızla akmaya başlıyor. Bu sefer Barış’a dönüp oltasını hızla toplamasını istiyorum. Barış üzüntü, sevinç birbirine karışmış bir şekilde oltasını toplamaya başlıyor.

Tam Berna’nın oltasıyla ilgilenmeye başlamışken “bana yine balık geldi” diyor. Berna bir tarafta, Barış öbür tarafta oltaları çekme telaşı içindeler. Ben de bir o tarafa, bir bu tarafa yetişmeye çalışıyorum. O telaş içinde Barış’ın balığı yine oltadan ayrılıyor.

Berna bütün gücüyle oltasını çekmeye çalışıyor. Barış yıkılmış durumda. Berna da yorulmaya başladı. Akya ile uğraşmak kolay iş değil. Hiç kimse ilk deneyiminde tek başına Akya’yı çekemiyor.

BUYUK BALIK AVI TURUNDA GORDUGUM EN KISMETLILERIN AKYA AVI

Barış “bugün benim büyük balığı çekme şansım yok” diyor. Oltayı almak istemiyor. Akya’yı çekmek bana kalıyor. Benimde canıma minnet. Hiç bir zaman Akya çekme fırsatını geri çevirmem. Büyük balık olsun, gün boyu balığı çekip geri bırakayım. Beni ilgilendiren, müthiş keyif veren sadece mücadele kısmıdır.

10 dakikalık bir uğraştan sonra Akya  teknenin altında daireler çizmeye başlıyor. O ne güzellik. Akya’yı tekneye alıyoruz. Barış ile Berna sevinç içinde. Tam anlamıyla balığa, ava ve mücadeleye doymuş durumdayız. Non-stop av oldu. Oltaları denize bıraktığımız andan, Akya’yı tekneye aldığımız ana kadar hiç durmadan oltalara balık geldi. Keyifle, Adrasan’a geri dönüyoruz.

Allah’a şükürler olsun. Her insana böyle av kısmet olsun.

Ben bu balığı çok seviyorum. Balığın teknenin altında döndüğü anı görüp, hoşlanmayacak insan yoktur. Tam bu noktada içimden hep “bu balığı geri bıraksam” düşüncesi geçer.

BUYUK BALIK AVI TURUNDA GORDUGUM EN KISMETLILERIN AKYA AVI

Büyük Balık Avı Turunda Gördüğüm En Kısmetlilerin Akya Avı

BUYUK BALIK AVI TURUNDA GORDUGUM EN KISMETLILERIN AKYA AVI

PALAMUT AVINA RAZIYDILAR OLTALARINA AYNI ANDA IKI AKYA TAKILDI

Aynı Anda İki Oltaya da Akya’nın Atladığı Video:

https://youtu.be/LkSvca8Ot3s

Büyük Balık Avı Turunda Gördüğüm En Kısmetlilerin Akya Avı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.