CANLI BALIK

Canlı Balık :

CANLI BALIK

Canlı Balık Tanımı

Denizden yeni yakalanmış ve balık avına yem olacak boyutlarda olan balıklardır. Yem balıkları genel anlamda, canlı renklerde ve parlak balıklardır. Canlı yemi tekneye aldığımızda hemen kullanmak gerekir. Kolay ölen yem balıklarını belli hızlarda çekmek gerekir. Bunun yüzden dip sırtısı yaparken arada bir hızlanarak balığın nefeslenmesini sağlamak gerekir. Arada bir hızlanmak aynı zamanda büyük balığın dikkatini çekerek av verimliliğini arttırır.

CANLI BALIK

Balık Avında Kullanılan Canlı Yem

Zargana, Kefal, Levrek, Palamut, Yazılı Orkinos, Tombik ve birçok balığın 200 – 300 gr olan yavruları yem balığı olarak kullanılır.

Yem balıkları birçok balığın yavrularından oluştuğu için yem balıkları kullanımında, ihtiyaç dışında avcılık yapılmaması, yem balığı avının kolay yapılmasını sağlayacağı gibi, balık miktarının artmasına da katkı sağlayacaktır.

Uyarı: Balıklarda can taşır. Yavrularımızın hakkını gözetelim.

CANLI BALIK

Oltada Canlı Yem Kullanımı

Canlı yem kancalar vasıtası ile oltaya takıldığından, azda olsa zarar görecektir. Bu sebeple, kancalar balığın hayati organlarına gelmeyecek şekilde bağlanmalıdır. Hızlı çekilecek avlarda, ağız kısmına takıla kancadan başka kanca kullanılacaksa, balığın gövdesine, balığı zarar vermeden bağlanmalıdır. Hırsız kancaların, biraz serbest olması onları daha avcı hale getirir. Kancaların takım şekli balık hızla çekilirken dönmeyecek şekilde, dengeli olmalıdır. Kancaların takıldığı yerlerin yırtılmaması için gerekli önlemler alınmalıdır.

CANLI BALIK

Canlı Yemle Trofe Balık Avı

Canlı yemi Akya Oltasında kullanıp denize saldığımızda 3 – 7 mil hızla çekeriz. Genellikle canlı yem dengeli takılmışsa kolayca dönmez. Hızımızı yem balığının dönmemesi prensibine göre belirlemekte fayda vardır.  Sonrasında avlayacağımız balığın hız ihtiyacını hesaplayabiliriz. Ama unutulmaması gereken bir gerçek, balık davranışlarının değişen şartlara göre şekillendiği gerçeğidir. Belli bir hızla balık avı yapamıyorsanız başka bir hıza geçin. Avlayacağımız balığa uygun hızı bulmamız önemlidir. Hızı balığı tahrik etmek için kullanın. Kısa aralıklarla hızlanmak bile balığı tahrik etmeye yeter. Değişken aralıklarla ani hızlanışlar yaparak, balığı kıskandırmayı denemek faydalı olacaktır. Yaralı kaçan balık avcı balıkların daha fazla dikkatini çeker.

Büyük Balık Avı Videosuhttps://youtu.be/5ERqcM2dKOo

Canlı Balık

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

CANLI BALIK için 2 cevap

  1. irfan unver der ki:

    Adrasan’da neden taze balık bulamıyoruz..?

    • Menderes Yahşi der ki:

      Adrasan’da profesyonel anlamda balıkçılık kalmadığı için taze balık bulmak mümkün değildir. Tutulan taze balık Adrasan’daki otel ve pansiyonların ihtiyacını karşılamaktan uzak olduğu için taze balık bulamıyorsunuz. Adrasan’da taze balık bulmanın yolu balık avı turlarına katılarak olta balıkçılığı yapmaktan geçmektedir. Kısaca kendi balığınızı kendiniz avlarsanız taze balık yeme şansınız olur. Adrasan, balık avı turunda balık yakalamak için en önemli meralardan biridir. Adrasan’da çok büyük balıkların avını yapmak mümkündür. En doğrusu büyük balık avı turlarına katılmaktır.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.