DALDIRICI KURSUNLA DIP SIRTISI TAKIMININ HAZIRLANMASI VE KULLANIMI

Daldırıcı Kurşunla Dip Sırtısı Takımının Hazırlanması ve Kullanımı :

 Daldırıcı Kurşunla Dip Sırtısı Çekme Fikri Nasıl Doğdu

Kurşun ağırlıklarla hazırlanan takımları 10 – 15 m derinde sabit çekebilmek zordur. Derinliği belli seviyede korumak için tekne hızını ayarlamak ve sabit hızla hareket etmek gerekir. Biraz hızlanmak gerektiğinde takım hemen yükselir. Derinde kalsın diye biraz fazla kurşun ilave edildiğinde tekne kısa süreliğine yavaşladığında dibe takılır. Ağır takımların idaresi devamı konsantrasyon gerektirir. En ufak dikkatsizlikte dibe takılır. Her iki durumda da takımın kullanılması zordur. Bu takımları kullanabilmek için ciddi anlamda tecrübeye ihtiyaç vardır.

Dip sırtısını 10 – 15 m derinde sabit çekmenin daha kolay yolu olmalıdır. Üstelik olta kullanımının kolay olması için takımım hafif olması gerekir. Daldırıcı kurşunla yapılan hafif takımların idaresi kolaydır. Tekne yavaş da gitse, ani hızlansa da takım derinliği değişmemektedir.

DALDIRICI KURSUNLA DIP SIRTISI TAKIMININ HAZIRLANMASI VE KULLANIMI

Daldırıcı Kurşunla Dip Sırtısı Takım Yapımı

Öncelikle daldırıcı kurşunun tedarik edilmesi gerekir. Daldırıcı kurşunun kuyruk kısmına 7 – 12 kulaç 0,70 mm 40 Kg çekerli beden misinası bağlanır. Misinanın diğer ucuna 4 – 10 m dalabilen dip rapalası bağlanır. Daldırıcı kurşunun krom demirinin üzerinde hareket eden halkaya 0,90 mm sürtünmeye dayanıklı çekeri yüksek misina bağlanır. Misinanın diğer ucuna çok iyi dönen bir fırdöndü bağlanarak takım tamamlanır.

DALDIRICI KURSUNLA DIP SIRTISI TAKIMININ HAZIRLANMASI VE KULLANIMI

Daldırıcı Kurşunla Dip Sırtısı Takımının Kullanımı

Bu şekilde hazırlanan takım 11 – 17 m arası derinlikte sabit çekilebilir. Teknenin ani hızlanması veya yavaşlaması takımın derinliğinde etkili olmaz. Uzun süreli yavaşlamalar takımın derinliğini 3 – 10 m arasında derinleştirebilir. Bu derinleşme yavaş bir şekilde olur. Bu durum takımın kontrol edilmesini ve kullanımını kolaylaştırır. Kullanımı kolay takımın idaresi de kolaydır.

DALDIRICI KURSUNLA DIP SIRTISI TAKIMININ HAZIRLANMASI VE KULLANIMI

Daldırıcı kurşun ve rapalayla hazırlanan takım daha derinden çekilmek istenirse kurşun ağırlık ilave etmek gerekir. Ortası delikli 50 – 75 gr olan kurşunlardan 2 – 3 adet ilave edilebilir. Kurşun ilavesi, krom demir üzerinde hareket eden 0,90 mm misina üzerine takılabilir. Bu ağırlık sayesinde 2 – 4 mil hızla gidilirken takım 20 – 30 m aralığına kadar dalabilir. Bu durumda dolaşılacak derinlik 40 m civarına kadar çıkarılmalıdır.

Bu Takımla Dip Sırtısı Çekerek Hangi Balıklar Avlanır

Daldırıcı kurşun ile hazırlanan takımlar kıyılara yakın çekilir. Çekildiği yerde derinlik 15 – 30 m aralığında olması gerekir. Daldırıcı kurşun ve rapala 11 – 17 m arası derinlikte 2 – 4 mil hızla çekilir. Bu şekilde kıyılarda sırtı çekerek Sinarit, Lagos, Akya, Barakuda, Lambuka, Domuz Balığı, Ceylan Palamut’u ve benzeri büyük balıkların avı yapılır. Açık denizde  takım çekme hızı 7 – 10 mil civarına çıkarılarak Orkinos, Barakuda ve büyük Lambuka avı yapmak mümkündür.

Kurşun Ağırlıklarla Dip Sırsısı Takımı Hazırlığı Videosu: https://youtu.be/bYdr6GRB7mk

Daldırıcı Kurşunla Dip Sırtısı Takımının Hazırlanması ve Kullanımı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

DALDIRICI KURSUNLA DIP SIRTISI TAKIMININ HAZIRLANMASI VE KULLANIMI için 2 cevap

 1. Mehmet Kasapoğlu der ki:

  Dalış kurşun kullanarak hangi balıkların avı daha verimli olarak yapılabilmektedir? Bu kurşun balık oltaya takıldığında fazladan ağırlık oluşturmuyor mu?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Daldırıcı kurşun ağırlık kullanarak yaptığımız takımlarla daha çok Sinarit, Lagos, Akya, Barakuda, Büyük Lambuka avları yaptık. Özellikle Sinarit avı konusunda çok başarılı oldu. Sinarit için olta çekmek istediğimizde bu takımı kullanırız. Ama sorun dip kurşunu bulma zorluğudur. 2005 yılında bu kurşunu Almanya’dan kargoyla getirtmiştim. Oldukça pahalıya gelmişti.

   Balık oltaya takıldığında misinayı bağladığımız halka aşağı doğru kaymaktadır. Bu sayede daldırıcı kurşun, daldırma ve suya direnme özelliğini kaybeder. Bu sayede takımın üzerinde fazladan ağırlık oluşmamaktadır.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.