YARIM PALAMUTLA AKYA AVI YAPMAK MUMKUNMUS

Yarım Palamutla Akya Avı Yapmak Mümkünmüş :

YARIM PALAMUTLA AKYA AVI YAPMAK MUMKUNMUS

1 Haziran 2019 Cumartesi sabahı saat 06.00 da Adrasan Sahilinde Menderes bey ile buluştuk. Amacımız Akya avı yapmaktı. Sabahın ilk ışıklarında Adrasan’ın mavi derinliklerine açıldık. Yemlik Palamut avı için oltaları Adrasan’ın mavi derinliklerine bıraktık.

Sulu Ada İstikametinde Balık Avı

Adrasan Koyundan çıkarak Sulu Ada istikametine yöneldik. Mera yönünde ilerlerken Palamut oynakları görmemize rağmen vuruş alamadık. Menderes bey Palamutları cezbetmek için tekneyi değişik hızlarda kullanarak oltalara değişik aksiyonlar yaptırıyordu. Buna rağmen Palamutlar pek oralı olmuyordu.

YARIM PALAMUTLA AKYA AVI YAPMAK MUMKUNMUS

Yüzey Sırtısı İle Balon Balığı Avı

Derken  2,5 saat sonra bir tane vuruş aldık. “Tamam” dedik. “Akyanın anahtarı geliyor”. Heyecan ile çok dikkatli bir şekilde balığı çekmeye başladık. Balık tekneye yaklaştığında onun kocaman bir Balon Balığı olduğunu gördük. Yüzey sırtısıyla Balon Balığı yakalamıştık. Daha önceki avlarda yüzey sırtısına Balonlar hiç atlamamıştı. Bu bizim için ilginç bir tecrübe oldu.

YARIM PALAMUTLA AKYA AVI YAPMAK MUMKUNMUS

Nihayet Yem Balığı Avı

Balon Balığı şokunu üzerimizden atınca hemen tekrar oltaları suya bıraktık. Aynı azimle Palamut için Sulu Adanın etrafında sırtı çekmeye başladık. Derken oltaya bir vuruş daha aldık. Oltayı çekerken oltada sadece bir ağırlık vardı. Ama hiçbir aksiyon yoktu. “Acaba poşet mi, balık mı?” diye birbirimize soruyorduk. Merak içinde oltayı çekmeye devam ettik. Sonunda teknenin kenarına rapalayı solungaçlarına kadar  yutmuş pırıl pırıl bir Tombik geldi. Solungaçları zedelendiği için canlı yem yapma şansımız yoktu. Çünkü kısa süre içinde kan kaybından ve yorgunluktan öldü.

YARIM PALAMUTLA AKYA AVI YAPMAK MUMKUNMUS

Balonlardan Kurtuluş Yok

Bir süre daha canlı yem arayışımız devam etti. Sonra yakaladığımız balığı yem yapma kararı aldık. Akya Oltasını hazırlayıp Akya avına başladık. Merada ilerlerken oltada küçük vuruşlar oldu. Menderes bey bunların Balon Balığı olduğunu söyledi. Hızla oradan uzaklaştık. Daha sonra kontrol için oltayı çektiğimizde Palamut’un yarısının yendiğini gördük. Üstelik üçlü kancaların bağlı olduğu ip misinalar da zedelenmişti. Menderes bey “farklı bir meraya geçelim” dedi.

O meraya vardığımızda yarım Palamut’u iplerini değiştirdiğimiz üçlü kancalar ile suya bıraktık. Yaklaşık 4 dakika sonra güçlü bir vuruş aldık. Kalomanın hızla boşalmasıyla irkilirken, Menderes bey “Akya oltada” dedi.

Belki 1000 den fazla Akya yakalamış olan Menderes beyin o anda bizim ile aynı heyecanı yaşaması enteresandı. Amatör ruhlu çok profesyonel bir kaptan ve her avda ilk kez avlanıyormuş hissini yaşayan biz avcılar iyi bir takım olmuştuk. Menderes beyin ısrarcı tutumu, bilgi ve tecrübeleri sayesinde Akya kısa süre sonra teknedeydi. O an hepimiz çok mutluyduk.

Demek ki yarım Palamutla da Akya avlanabiliyormuş. Teşekkürler Menderes bey. Bir sonraki avda görüşmek dileğiyle…

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/h1GR9bB7mr4

Yarım Palamutla Akya Avı Yapmak Mümkünmüş

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.