AYNI ANDA IKI OLTAYA AKYA ATLADI

Aynı Anda iki Oltaya Akya Atladı :

AYNI ANDA IKI OLTAYA AKYA ATLADI

Akdenizde Büyük Balık Yakalamak Mümkün Mü

Balık avı turu sabah erkenden güneş doğarken başladı. Adrasan sahilinden 200 m açıldık. Palamut avı yapmak amacıyla yüzey rapalalarını denize bıraktık. İlk balıkları Adrasan Koyu içinde avlamaya başladık. Adrasan Koyu içinde avladığımız Palamutlar tam yem yapmaya uygun balıklardı. Uygun yemlik Palamut’u avladığımız için hızımızı biraz daha arttırarak Sulu Adanın yolunu tuttuk. Sulu Ada yolu boyunca Lambukalar peşimizi hiç bırakmadı.

Daha Önceden En Büyük 15 – 20 cm Balık Avladık

Ayhan bey daha önceki balık avı turlarında 15 – 20 cm den büyük balık avlamamış. Bugün avladığımız Palamut ve Lambukalar onların bu zamana kadar avladıkları en büyük balıklardı. Bugünkü balıklar onları çok mutlu etti. Hacivat Burnunu geçtikten sonra avladığımız Lambuka’yı gören Ayhan bey “bu kadar büyük balıktan sonra, benim için bu balık avı turu bitmiştir. Ben nirvanaya ulaştım. Bundan sonra balık tutmasak bile olur” dedi. Bu cümle karşısında ben sadece gülümsedim “bu sizin için başlangıç” dedim. Sulu Adada Akya avlamak için kısa bir süre olta çekmeyi önerdim. Önerim hemen kabul gördü.

AYNI ANDA IKI OLTAYA AKYA ATLADI

Büyük Balık Oltasının Hazırlığı Yeterince Şaşırttı

Sulu Adanın biraz açığında yemli dip oltalarını hazırladım. Oltaları nasıl kullanacaklarını, balık gelince neler yapmaları gerektiğini anlattım. Sonra oltalarımızı denize bıraktık. Rölanti hızında sırtı çekerek Sulu Adaya doğru yaklaşmaya başladık.

Sulu Adanın Adrasan Koyuna bakan tarafını çekiyorduk. Henüz Sulu Adanın boğazına girmemiştik. Her iki oltanın da kalomaları hızla boşalmaya başladı. O an teknedeki şaşkınlık görülmeye değerdi. Bir anda bütün anlattıklarımı unutuldu. Önce bocaladılar. Ne yapacaklarını bilemediler. Bir süre şok havası devam etti.

Acaba Oltalar Birbirine Mi Takıldı

Oltaları sarmalarını istedim. “Acaba, birbirimize mi takıldık?” soruları havalarda uçuşuyordu. Onları sakinleştirmeye çalıştım. Bir birlerine takılma düşüncesini kafalarından atamalarını istedim. Sadece oltalarını sarmalarını ve balığa konsantre olmalarını söyledim. Onlarda beni dinleyerek oltalarını sarmaya çalıştılar.

AYNI ANDA IKI OLTAYA AKYA ATLADI

Akya’lar her bastığında teknedeki şaşkınlık ve telaş yeniden hortluyordu. Her seferinde onları sakinleştirerek “bu balıkların daha önce avladığımız Palamut ve Lambukalar kıyaslanamayacak kadar büyük ve güçlü balıklar. Bu yüzden çok güçlü mücadele edecekler” dedim.

Hadi Bakalım Gelen Balığın Akya Olduğunu Nereden Biliyorsun

Akya avına konsantre olmalarını tekrar tekrar istedim.”Bu balıkların Akya olduğunu nereden bildiğimi” soruyorlardı. Bunca Akya avı tecrübesinden sonra Akya’nın nasıl çektiğine, oltaya yakalandıklarında nasıl davrandıklarına bakarak hangi balığın oltaya takıldığını bildiğimi izah ettim. Balık avına konsantre olmaları konusunda ısrar ettim. Ayhan bey oltayı daha fazla çekemeyeceğini söyledi. Son kalan gücüyle oltayı bana uzattı.

Ayhan bey oltayı verdikten sonra rahatladı. Akya mücadelesini zevkle seyre başladı. Yavuz bey Akya avına tam konsantre olmuş bir şekilde oltasını sarıyordu.. İlk şoku atınca oltayı sakin bir şekilde çekmeye başlamıştı. Akya ile kendisi mücadele etmek istediğinden, enerjisini koruyarak çekmeye devam ediyordu.

Aynı Anda İki Oltaya Akya Atladı

Ayhan beyden oltayı aldıktan 10 – 15 dakika sonra ilk Akya teknenin altındaydı. Ayhan beyden takımın son kısmını çekmesini istedim. Akya’yı teknenin yanına getirdiğinde Akya’yı tekneye aldım. Akya’yı tekneye aldığımda Ayhan beye uzattım.

Ne Bu Ya Akdeniz’de Böyle Balıklar Mı Var

Ayhan bey böyle bir balık avı beklemediği için çok şaşırmıştı. Sanki tekrar şoka girmişti. Akya’yı neresinden tutacağını bilemiyordu. Bu yüzden eline almak istemiyordu. Yakın zamanda geçirdiği trafik kazasının etkilerini üzerinden yeni atmakta olduğu için Akya’nın sert bir darbesinden çekiniyordu. Akya’yı Ayhan beyin ayaklarının dibine bıraktım.

Kendi Balığımı Kendim Çekerim

Yavuz beye dönerek yardım isteyip istemediğini sordum. Yavuz bey onca mücadeleye dayandıktan sonra Akya mücadelesini kendisi nihayete erdirmek istiyordu. Kalan son gücüyle canla başla mücadelesine devam ediyordu. Sonunda Akya teknenin altında gözüktü. Son bir gayretle teknenin yanına getirdi. Bana doğru yaklaştırdı. Uzanıp Akya’yı tekneye aldım. Teknedeki sevinci tarif etmeye kelimeler kifayet etmezdi.

10 – 15 cm balık avından, 10 – 15 kg Akya avına terfi etmek bir amatör balık avcısı için çok büyük aşamadır. Ne kadar sevinseler yeridir. Artık onlar için küçük balık avı dönemi kapandı. Büyük balık avı dönemi başladı. Artık, onlar büyük balık avcısı olmuşlardı.

Aynı Anda İki Oltaya Akya Atladı

BALIK AVI TURU

Aynı Anda İki Oltaya Akya Atladı

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/Y4SmlhgM4e8

Aynı Anda İki Oltaya Akya Atladı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.