SORULANLAR

Adrasan’da sağlık ihtiyacımız olursa, nasıl çözebiliriz?

Adrasan’da Sağlık Ocağı var. Sağlık Ocağının doktoru, ebesi, hemşiresi, sağlık memuru var. Ayrıca ve daha önemlisi belediye başkanımız da doktor. Acil durumlarda her zaman yanınızda olacağından emin olabilirsiniz. Belirtmeden geçemeyeceğim, kendisinden Allah razı olsun, her ne zaman, her kim ihtiyacı olsa, yanımızda oldu. Hem de, hiç kimsenin olamayacağı kadar, kısa zamanda. Bir insan işini bu kadar mı sever?

Ayrıca, 30 km. (20-30 dakika) uzakta, Kumluca Devlet Hastanesi,

50 km. (35-45 dakika) uzakta, Finike Devlet Hastanesi,

50 km. (35-45 dakika) uzakta, Kemer Devlet Hastanesi ve bir çok özel hastane,

100 km. (60-75 dakika) uzakta, Antalya Devlet Hastanesi ve bir çok özel hastane var.

Balık avı tur şekli, nasıl oluyor?

Sabah Turu – (Saat 06.30-11.00) (Mayıs – Kasım)

Akşam Turu – (Saat 16.00-19.30) (Mayıs – Kasım)

Not: Balık avı tur şekli ile ilgili detaylı bilgiyi “Tur Şekli” menüsünde https://adrasanbalik.com/ucretler

https://adrasanbalik.com/tur-sekli  link’nden bulabilirsiniz.

Balık avı için uçakla gelirsek, oraya ulaşımı nasıl çözeriz? 

 1. Seçenek: Hava Ananında bulunan rent a car firmalarından, araba kiralaya bilirsiniz.
 2. Seçenek: Özellikle kalabalık gelinmesi durumunda, bize bilgi verebilirseniz. Adrasan Tur minibüslerinden birini, sizi alması için gönderebiliriz.
 3. Seçenek: Hava alanın servisleriyle, Antalya şehir merkezine ulaşıp oradan; Çiçek Tur, Kumluca Seyahat, Batı Antalya Minibüslerinden birine binerek, 100 km sonra Adrasan Kavşağında iner,

a)      Adrasan Tur arabanına denk gelmişseniz, binerek Adrasan’a ulaşabilirsiniz. (Adrasan Tur servisleri, yolcu yoğunluğuna göre çalıştıkları için, kesin bilgi vermeye çalışmak, yanıltıcı olabiliyor.)

b)      Adrasan Tur arabasını beklemek istemiyorsanız. Kalacağınız tesisten destek isteyebilir ya da, taksi göndermelerini talep edebilirsiniz.

c)      Otostop yapabilirsiniz.

NOT: Ulaşımla ilgili daha detaylı bilgiyi “Ulaşım” menüsünde bulabilirsiniz.

Balık avı turuna gelirken, yanımızda neler getirmemiz uygun olur?

–        Yem balığı avında kullanmak için 2 adet 5 – 7 cm kısa gagalı yüzey rapalası ve büyük balık avında kullanacağımız 5 adet VMC marka 4.0 kalın üçlü kanca (Kod No. 9626 veya 6X 8527 daha kalın) en kalın olanlarından getirmenizi istiyoruz. Kişisel ihtiyaçlarınızı, yiyecek ve içeceğinizi, şapka, güneş koruyucusu ve ilaçlarınızı getirmenizi tavsiye ederiz.

–        Ayrıca, Sahil Güvenlik Kontrolleri için, T.C. Kimlik Belgenizin yanınızda bulunması gerekmektedir.

–         Su, bisküvi ve/veya sandviç, şapka, güneş gözlüğü, güneş koruyucusu, havlu, ilaç kullanmak zorundaysanız, ilaçlarınız, güneşten aşırı rahatsız oluyorsanız, ince bir sweat shirt, sizi güneşten koruyacak en iyi giyecektir.

–         Tam günlük tura çıkacaksanız, yiyecek ve içecek.

Palamut ve Akya avında kullanacağımız; Çıkrık Makine ve Kamışı, bunlara ait olta takımları ve Jig yaparken kullanacağımız; Jig makine ve Kamışlarını, biz tedarik ediyoruz.

Büyük balık avına uygun, balık avı turunda kullanmak istediğiniz, kendinize ait her türlü makine kamış ve olta takımını, denemek amaçlı, getirebilirsiniz.

NOT: Lütfen, yanınızda alkollü içecekler getirmeyiniz.

Büyük balık avı konusunda bilgisi olmayanlar, balık avı turuna katılabilir mi?

Evet, büyük balık avı konusunda bilgisi olmayanlar, balık avı  turuna katılıp, büyük balık avlamak konusunda, kısmetini deneyebilir.

Büyük balık avının nasıl yapılacağı konusunda; tekneye binip, Adrasan Sahilinden açılmaya başladığımızda, uygulamalı olarak bilgi veriyoruz. Balık avı turu başlangıcında, yemlik Palamut avı için, denize rapala bırakmanın önemiyle başlayıp, kamış ve çıkrık veya normal makinenin nasıl kullanılması gerektiği, kamışın nasıl tutulması gerektiği, iki veya üç olta birden çekerken, oltaların nasıl karışmayacağı, olta takımı yapım ve kullanım mantığı, salınacak misina veya ipin kaç metre olması gerektiği, kaloma kullanım mantığı, teknede olta tutma çeşitleri, olta kullanırken, mevcut teknenin özelliklerini kullanma şekilleri ve bunun gibi pek çok önemli ip uçlarını, uygulamalı olarak, öğreniyorsunuz. Öğreniyorsunuz diyorum çünkü, bu konular balık avı turu boyunca, defalarca tekrarlanıyor. Bu konulardan birinin aksadığı durumlarda, çıkan problemlerin nasıl çözüleceği konusuna da, giriş yapmış oluyorsunuz.

Yemlik Palamut avlanmışsa, Akya avı için olta hazırlıkları başlıyor. Bu kısmı insanlar, genellikle, büyük bir hayranlıkla izlerler ve şaşkınlık içinde, onlarca soru sormaktan kendilerini alamazlar. Bu sorularla, çoğu zaman benim anlatmama gerek kalmadan, Akya avı yaparken, neler yapılması gerektiği konusunda bilgilenirsiniz. Akya avında en önemli konu; olta tutuş şekli ve Akya’nın yemi alışını sabırla beklemektir. Akya, oltayı aldığında, kulağınızın bende olması, Akya ile mücadeleye avantajlı başlamak için çok önemlidir. Kulağınız bende olduğu sürece, sorun yaşamadan, büyük bir zevk alarak ve dahi yanınızdaki arkadaşlarınızla, Akya veya diğer büyük balıkları yardımlaşarak, sırayla çekebilir ve balık avından aldığınız keyfi katlaya bilirsiniz.

Bu şekilde, eğitime dayanan bir balık avı turu yapıldığı için, insanlar öğrendiklerinin yanında bir de balık avı yaparak, günlerini en iyi şekilde değerlendirmiş olmaktadırlar. O gün, büyük balık avı yapılmamış olsak bile, avladıkları Palamut benzeri yemlik balıklarla ve büyük balık avına dair öğrendikleriyle, bir dahaki balık avı turuna daha donanımlı gelme şansına sahip olmaktadır. Bazen büyük balıklar, tecrübe arayabilirler. 🙂

Çevrede gezilebilecek değişik yerler var mı?

CORYDELLA
Şehir Kumluca’nın batısındaki ve ilçe merkezine 1 km. uzaklıktaki iki tepe üzerinde kurulmuş. Detay için “ADRASAN” bakınız.

ADRASAN’a bakmak için gerekli link: http://www.adrasanbalik.com/adrasan-2/

GAGAE
Mavikent Kasabası Aktaş Mevkiinde bulunan Gagae isimli antik kent Akropolis kayalığı ile Deniz arasında kalan bir alanda kurulmuştur. Detay için “ADRASAN” bakınız.

İDEBESSİSOS
Kumluca’dan alakır barajı kenarından 30 km. gidilerek asfalt yoldan Karacaören köyü incirağacı mahallesine varılır. Buradan 5 km.kadar stablize yoldan kuzeyde gidilerek Karacaören köyü Kozağacı mahallesine varılır. Detay için “ADRASAN” bakınız.

KORMOS
Karacaören Köyü Karabük mahallesinde bulunan Antik Kent Tarihi hakkında… Detay için “ADRASAN” bakınız.

MELANİPPE
Mavikent Kasabası sınırları içerisinde bulunmaktadır. Antik kente ait kalıntılar hala mevcut olmakla… Detay için “ADRASAN” bakınız.

OLYMPOS
Kumluca’nın doğusunda yer alan Olympos ise, Hellenistik devirde kurulmuş bir şehir olup, Adrasan’dan 15 km. uzaklıktadır. Detay için “ADRASAN” bakınız.

RHADİOPOLİS
Rhadiopolis ise, Corydella ile aynı yönde, Kumluca’nın batı yönünde, şehre 4 km. uzaklıkta bir dağın yamacında kurulmuştur. Detay için “ADRASAN” bakınız.

*Turlarımıza katılmak için önceden rezervasyon yaptırmanız önemlidir.

*Ayrıntılı bilgi almak için Menderes hoca ile görüşebilirsiniz.
Gsm: 0532-375 75 25  Antalya Tel: 0242-883 12 33

E-mail:menderesyahsi@hotmail.com

NOT: Lütfen, telefonla ulaşamadığınız durumlarda, GSM (mesaj) çekiniz. Mutlaka, size döneceğiz.

SORULANLAR için 34 cevap

 1. LEVENT ERGUN der ki:

  Menderes Bey merhaba,

  Kısmetse 03/11/2018 tarihinde görüşmek üzere rezervasyon bilgimi sms attım. Ancak aklıma takılan birkaç sorum var.
  * İki arkadaş teknede olacağımız için ben oltayı tutarken arkadaşım teknede kendi oltası ile balık avlama yapabilir mi?
  * İşinizle pek alakası yok ama biz 3 arkadaş cumartesi sabah gelip pazar döneceğiz.Bu sebeple cumartesi akşam Adrasan Sahilde kendi çadırımızı kurup, ateşimizi yakıp, çayımızı içerken kendi oltalarımızla kıyıdan balık tutmaya devam etmek istiyoruz. Bir sakıncası var mıdır?

  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Menderes Yahşi der ki:

   Balık avına yemlik balık avıyla başlayacağız. Bu aşamada ikinizde Palamut avı için olta çekebileceksiniz. Yemlik balık avı tamamlanınca kısmetse büyük balık avına geçeceğiz. Bu aşamada büyük balık avı için tek olta çekeceğiz. İki kişi oltayı 10 dakika aralıkla sırayla tutabilirsiniz. Bu şekilde büyük balık avını beraberce yapmış olabilirsiniz.

   Siz büyük balık avı için olta çekerken diğer arkadaşınızın kendi oltasıyla bir başka balık için olta çekmesi büyük balık avımızı ciddi anlamda riske sokar. Neden büyük balık avında tek olta çekiyoruz? sorusuna yanıt veren makalemizin link’i: https://www.adrasanbalik.com/buyuk-balik-avinda-tek-olta-cekmenin-avantajlari-nelerdir/.html

   Adrasan Sahilinde çadır kurup gecelerken sahilden balık avı yapmanız mümkün. Ayrıca teknemizin demirli olduğu Adrasan Sahilinin sol tarafında sahile çok yakın çadır için kamp yeri de var.

 2. Ozcan Onler der ki:

  2 ve 5 yaşlarında 2 cocuğum ve esim ile tura katilabilirmiyim?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Tura en fazla 3 kişi gelebiliyorsunuz. Ayrıca 10 – 12 yaş altı çocuklar turda kolayca sıkılabiliyorlar. Çocuklar 2 saatin üzerinde aynı yerde oturmayı sevmiyorlar. Devamlı heyecan ve hareket alanı yoksa onlar için zor bir süreç oluyor.

 3. Mete der ki:

  Merhaba Menderes bey,

  Akya avında belli bir merada mı turlamak lazım? Yoksa kurşun ağırlığından dolayı belli derinlikler arasında mı?
  Ayrıca Akya takımında kaç kurşun kullanıyorsunuz? Minimum kaç kulaç derinlikten çekiyorsunuz?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Akya avında belli merada dolaşmayı tercih edebilirsiniz. Büyük balıklar belli meralara gün içinde uğrayabilirler. Ama bence doğru olan aynı merada çok fazla zaman harcamak değildir. Aynı merada dolaşmak yerine bir güzergah boyunca bulunan meralara sistematik olarak uğramak ve buralarda en az bir tur çekmek doğrudur. Bir çok mera dolaştığınızda balıkla karşılaşma şansınızı da arttırmış olursunuz. İhtimal arttıkça av yapma şansı da artar. Ama her şeyin başı da sonu da kısmettir.

   Biz Akya avlarında 20 – 80 M aralığında av yaparız. Zaman zaman 100 m ve üzerinde denemeler yaptığımız da olur. Genel av derinliğimiz 40 – 60 M arasıdır. Bu yüzden oltamızı 45 – 60 m kadar salarız. Kurşun ağırlığımız da 600 – 700 gr kadardır. Oltayı 2 – 4 mil hızla çekeriz. Oltaya dip yaptırmak istediğimizde tekne hızın düşürür veya motoru boşa alarak oltanın dip yapmasını bekleriz. Ama hiç bir zaman oltanın dibe dokunmasını istemeyiz. Çünkü olta dibe dokunduğunda ot veya yolsun alabilir. Bu canlı yemin ölmesine sebep olur. Olta dibe dokunursa mutlaka kontrol edilmelidir. Bu zaman kaybına ve av merasının etkin bir şekilde çekilmesine mani bir durumdur. Bu yüzden olta hiç bir zaman zemine dokundurulmamalıdır.

   Oltayı orta suda çekmek en doğrusudur. Çünkü Akya orta su balığıdır. Yemi gördüğünde uzun mesafeleri çok kısa bir zamanda alarak oltaya yaklaşır. Mesele oltayı balığa göstermek değildir. Akya’yı yeme atlayacak kadar kıskandırabilmektir. Yemin yanına gelen her büyük balık yeme atlamaz. Bir çoğu oldukça tedbirli davranır. Yeme dokunmadan uzaklaşır. Periyodik olarak kıskandırma hamleleri yapmak doğru bir takdik olacaktır. Ayrıca balıklar standart hareketleri kısa sürede öğrenirler. Kıskandırma hareketleri zaman içinde değiştirilmesi gerekir. Hatta zaman içinde olta takımlarının ve bütün sistemin değiştirilmesinde fayda vardır. Balık avı devamlı arayış içinde olunması gereken çok aktif bir süreçtir. Bu yüzden rapalalar ve olta takımları kadınların süs boncukları gibi çok çeşitlidir.

 4. Mete der ki:

  İyi günler. Rapala aldığınız mağazanın internet sitesi var mı?
  Kullandığınız rapala Magnum marka rapalaları internette hiç bir mağazada bulamadım.

  • Menderes Yahşi der ki:

   Web sitemizin ön sayfasında avmarketi’nin ikonu var. Oraya tıklayarak ilgili web sitesine giriş yapabilirsiniz. Onlarla iletişime geçip ürünü bulabileceğinizi düşünüyorum.

 5. taner der ki:

  Menderes bey merhaba,

  Göcek taraflarında Akya avı yapmayı düşünüyorum. Sizin düşüncenizi merak ediyorum. Makine ve kamış için Okuma Salina3 16000 mi? Yoksa çıkrık makineli modelinimi tavsiye edersiniz?

  Şimdiden çok teşekkür ederim.

  İyi günler.

  • Menderes Yahşi der ki:

   Jigging yöntemiyle av yapacaksanız Okuma Salina 16000 oldukça iyi bir seçenek. Eğer tekneden dip sırtısı yöntemiyle av yapacaksanız çıkrık makineli bir seçenek daha doğru olur. İki yöntemi tek bir makine ile yapayım derseniz. Okuma, Daiwa, Shimano veya uygun olacak başka bir markanın yüksek devirli, tork gücü yüksek, misina kılavuzu olmayan bir çıkrık makinesini seçebilirsiniz. Bu çıkrıklar jigging yapmaya uygun daha hafif ürünler. Bu çıkrıklarda 40 – 70 Kg çekerli, 0,42 mm geçmeyen ip misina kullanabilirsiniz. Sufix Matrix Pro 0,38mm ve Dynamix Jigging Line 0,42mm uygundur.

 6. onur baki vural der ki:

  Sevgili Menderes bey!

  internet üzerinden sürekli araştırdığım ve görünüşüyle beni fazlası ile etkileyen Wahoo Balığının Sulu Ada, Beş Adalar yada koylarda belli bir mecrası var mıdır?
  Ayrıca bu balık avı için seçilmesi gereken bir zaman dilimi söz konusu mudur?

  Teşekkür eder tüm balık meraklılarına rastgele dileklerimi sunarım.

  • Menderes Yahşi der ki:

   Ben genellikle Adrasan Koyu, Beş Adalar arasında kıyıya yakın 20 – 40 m suyunda denk geldim. Ama bizim sularımızda “Ceylan Palamut” denen, yabancıların Spanish Mackerel dedikleri, Wahoo’ya çok benzeyen ve aynı aileden olan balık var.

   Zaman dilimi diğer Kızıldeniz balıklarının göç zamanıyla aynı. Yani Temmuz – Ağustos arası.

 7. cengiz ceylandağ der ki:

  Selam Menderes abi,

  Çıkrık makine seçimlerinde nelere dikkat edilmesi gerekir? Örneğin Drag olarak bahsedilen çeker özelliğinin büyük balık avı için ne kadar olması gerekir? Yeni çıkrık kamış seçimlerinde nelere dikkat etmeliyiz? Önereceğiniz markalar var mıdır?

  bu konularda bilgi verebilirseniz sevinirim.

  sevgiler

  • Menderes Yahşi der ki:

   Çıkrık makine seçimlerinde nelere dikkat edilmesi gerekir?:

   – Hangi balıkları avlamayı düşündüğünüz,
   – Bu balıkların muhtemel ağırlıkları ve mücadele güçlerinin ne olduğu,
   – Hangi derinliklerde av yapacağınız ve buna bağlı olarak ne kadar misina miktarına ihtiyacınız olduğu

   temel belirleyicilerdir.

   Drag olarak bahsedilen çeker özelliğinin büyük balık avı için ne kadar olması gerekir?

   Makine seçimi için dikkat edilmesi gereken özellikler drag seçimi için de gerekli olan özelliklerdir. Bunların dışında bir önemli husus da bu makine için ayırmayı düşündüğünüz bütçedir. 20 Kg – 50 Kg arası drag seçimi uygundur. Kaloma kullanımında tecrübeniz arttıkça drag gücünün önemi azalır. Daha düşük drag’larla daha büyük güçleri çekebilir hale gelirsiniz. Bu nasıl olacak derseniz. Bunun formülü: Daha düşük drag, daha hafif kaloma ve daha uzun mücadele süresi ile daha büyük balıklar çekilebilir. Balığı yorarak tekneye almanın önemini kavradıysanız, bunun yolu daha sabırlı olup balığa yorulacağı süreyi tanımaktır. Bunu yaptığınızda da daha küçük drag güçleri yeterli olur. Bu ustalığa bağlı bir kullanım şeklidir. Keyifle kullandığınız makine ile çekemeyeceğiniz balık yoktur. Yeter ki, av yaptığınız derinliğe uygun misinanız oldun. Büyük balık avında en önemli kısım büyük balık avına yetecek kapasitede misinanın olmasıdır. Bu yoksa, makinenin drag gücü devreye girmesi gerekir.

   Yeni çıkrık kamışı seçimlerinde nelere dikkat etmeliyiz?

   180 cm çıkrık kamışı yeterlidir. Çekeri 15 -50 Kg (30 – 100 Lbs) arası yeterlidir. Büyük balıkla mücadelede kamışa yük vermek yerine kalomanın makine üzerinden boşalmasını sağladığınızda, yani kamış yüke bindiğinde denize doğru eğip, kalomanın makine üzerinden boşalmasını sağlarsanız çok büyük çekerlere ihtiyaç yoktur. Biz 50 Kg balığa kadar, 30 Lbs çekerli kamışlar kullanırız. Şimdiye kadar hiçbir kamış kırmadık.

   Kamış için önereceğiniz markalar var mıdır?

   Kamış konusunda hiç sorun yaşamadığımız için özel bir marka tercihim yok. Bütçenize uygun bilindik markaların her hangi biri olur.

 8. mehmet kasapoğlu der ki:

  Menderes Bey merhaba,
  Avlanmaya gelirken getirmemizi istediğiniz VMC üçlü iğnelerde çeşit çok fazla, 8527PS 4.0 tipinden getirsek uygun olur mu? Uygun değilse çeşidi bildirirseniz sevinirim çünkü bu konuda tecrübem yok…. İyi çalışmalar….

 9. İbrahim Öztürk der ki:

  Menderes Bey Merhaba,

  Geçen hafta yaptığımız konuşmada rapala ve jig için yönlendirmenize istinaden internetten aşağıdaki alternatifleri bulduk.

  Rapala için önerdiğiniz Rapala Xrap 14 cm lik aşağıdaki modelden turuncu renk ağırlıklı olan HH, HS, FT modellerinden seçip birer tane alacağız. İki model birbirinden farklı olacak.

  http://www.avmarketi.com/asp/product/135324/RAPALA-X-RAP-SALTWATER-140MM

  Jig yemi olarak hangi ağırlıkta bir yem olacağı konusunu konuşmadığımız için ben 100-150 gram arasındaki shimano yemlere baktım. Çok alternatif bulamadığım için aşağıdaki olur mu diye soracağım. Aslında sizin elinizde direkt olarak şunlar olabilir diyeceğiniz web sayfası linkleri varsa ve bize iletirseniz çok sevinirim. Biz onları bulup tedarik etmeye çalışırız.

  http://avmarketi.com/asp/product/164307/SHIMANO-BUTTERFLY-CENTER-VORTEX-135-GR

  Ya da aşağıdaki Bushido/Shimano yemlerden bir tanesi olur mu, hangisi uygun olur?
  http://www.denizdukkani.com/jig-yemleri?brnd=BUSHIDO
  http://www.denizdukkani.com/jig-yemleri?brnd=SHIMANO

  Teşekkürler, görüşmek üzere.

  ibrahim

  • Menderes Yahşi der ki:

   Avmarketin.com daki ürünler ve denizdukkani.com daki bushido jigler bizim buradaki av için daha önce denediğimiz ve uygun olduğuna inandığımız ürünlerdir. Bu ürünlerden tercihinize göre alabilirsiniz.

 10. ırfan unver der ki:

  Selam,

  Son zamanlarda basında her turlu balık avında ruhsat alınması gerektıgı gibi haberler cıktı.. Bu konuda bilginiz var mı? Yani bu biz amatör avcıları nasıl etkileyecek, av
  cıllarsanız sevinirim.

  • Menderes Yahşi der ki:

   Yönetmelikler dışında hiç bir talepte bulunmaya kimsenin yetkisi yoktur. Aksi talepler, ilgili makamlara başvurularak düzeltilmesi ve talep edenler hakkında ilgili işlemlerin yapılması talep edilmelidir.Yönetmeliklerle belirli olan konular kimsenin inisiyatifinde değildir.

 11. onur baki vural der ki:

  Barakuda ve Trança için izlenmesi gereken yol nedir..? Rapala, yer v.s!!!! Akya gibi izlediğimiz bir yol söz konusu mu…?

  • Menderes Yahşi der ki:

   BARAKUDA AVI VE İZLENMESİ GEREKEN YOL

   Barakuda gece avlanan balıklardandır. Güneşin etkisinin az olduğu gün gün başı ve gün sonunda da ava devam ederler. Güneşin yükselmeye başladığı saatlerde derin sularda dip zemine çekilirler. Sakin ve küçük balığın bol olduğu bazı meralarda, kıyıya paralel olarak gidip gelerek büyük sürüler halinde avlanırlar. Bazı günler 400 -600 parça olarak avlandıklarını gördüm. Boyları genellikle 85 – 110 cm civarı oluyor. Nadiren 150 cm olanları da görülebiliyor.

   Barakuda kıyıdan; sabah güneş doğmadan, güneşin etkili olduğu saatlere kadar. Akşamları da güneşin etkisini kaybetmeye başladığı saatlerden, çok geç saatlere kadar avlanabilir. Tekne ile avında güneşin olmadığı saatlerin tercih edilmesi daha verimli av yapılması için faydalı olacağını düşünüyorum.

   Bazı bakir bölgelerde Barakudalar uzunca bir süre hiç rahatsız edilmemişse, günün her saati av verebilmektedir. Bölgenin sakinliği ve rahatsız edilmemiş olması Barakuda faaliyetini etkileyen en önemli unsurlardandır.

   TRANÇA AVI VE İZLENMESİ GEREKEN YOL

   Trança 300 m derinliklerde yaşayan mercan ailesinden, çok büyüyebilen, avı çok değerli olan ve çok lezzetli bir balıktır. Trança yumurtlama dönemlerinde 50 m sularına doğru yükselirler. Bu dönemlerde genellikle av verirler. Amatör balıkçıların rüyasını süsleyen balıklardandır.

   Trança yemli sarkıtma, sürütme (sırtı) yöntemleriyle avlanabildiği gibi, jigging yöntemi ile de avlanabilmektedir. Bu balıkların avlarını kayalık kırmalıklarda ve gemi batıklarının olduğu yerlerde yapılması daha verimli sonuç verecektir.

   BARAKUDA VE TRANÇA AVINDA İZLENECEK ORTAK YOL

   Yemli takımlarla av yapılacaksa, Akya avında olduğu gibi yem balıklarının avını takiben, ilgili balığa uygun takımlarla av yapılır. Bu aşamada uygulanan yol Akya oltasında uygulanan yoldan çok fazla farklılık göstermez.

 12. onur baki vural der ki:

  Akya avında balonlardan nasıl kurtulabiliriz..?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Bence Balon balıklarının çoğalmasına sebep olan büyük balıkların 2006 senesinden sonra hızla azalmasıdır. Bunun sebepleri:

   – Büyük balıkların yumurtlama dönemi olan bahar aylarında aşırı avcılığı,
   – Ufak balık avcılığının genel kitle tarafından aşırı düzeylerde yapılması, kıyılarda balık azaldıkça daha küçük boyların baskılanması neticesinde balıkların kıyılarımızı terk etmeye başlaması,
   – Balık meralarını devamlılığını sağlayan Orfoz Balığı avcılığının meslek haline getirilmesi,
   – 2006 yılından buyana süre gelen deniz kirliliği,
   – Komşu ülkelerin kıyılarında küçük balığı koruyarak balıklarını arttırma çabaları,

   vb gibi pek çok sebep Balon Balığının Akdenizden başlayarak Eğe Denizine doğru artmasına sebep olmuştur.

   Çözüm: Saydığımız hataların düzeltilmesinden geçmektedir. Önce denizin kirletilmesinin önüne geçmek ve deniz temizliğinin sağlanmasından sonra kıyılarda küçük balığın korunması ve buna bağlı olarak büyük balığın yeniden çoğalmasının sağlanması. Küçük balığın korunması, göçle gelen büyük balığın kalış süresini arttırarak çoğalmasını sağlayacaktır. Bu durumda Balon Balığı kolay faaliyete bulunamayacağı için göç etme seçeneğini kullanarak yavaş yavaş azalacaktır. Ancak bu şekilde Akya avında, Balon Balığının etkisinden kurtulmak mümkün olacaktır.

 13. Kadir SAĞRICI der ki:

  Menderes Bey! Yıllardır iç sularda amatör olta balıkçılığı yapıyorum. Birkaç yıldır, denizde avlanmayı denemek istiyorum. Fakat, Antalya dışından geleceğimiz için; gerek iş yaşamı, gerek olta arkadaşlarım ikna etme gibi sebeplerden dolayı hala nasip olmadı. Geçen yıldan bu yana da internet sitenizden paylaşımlarınız ve tekneden balık avı turu ile ilgili verdiğiniz bilgileri takip etmeye çalışıyorum. Yakın tarihlerde de sizinle ilk tecrübemizi yaşamak konusunda arkadaşlarımla hem fikir durumdayız. Fakat gerek bu fikri arkadaşlarımın aklına ben soktuğum ve gerekse hiç tecrübelerinin olmadığı bir balık avı turu olacağı için sürekli sorularını sitenizden araştırarak bilgi aktarmaya çalışıyorum. Yine benzer bir soruyla karşılaştığım, sitenizde verdiğiniz yanıttan da tam olarak bana sorulan sorunun cevabını almadığım için bu konuda bizi aydınlatmanız rica ediyorum. Soru tutulan büyük balıklarının alınmasıyla ilgili… Hepimizin denizde ilk deneyimi ve ilk heyecanı olacağı için şayet “nasip” olur da trofe av yapabilirsek bunu sevdiklerimizle paylaşmak istiyoruz. Daha önce tutulan balığın paylaşımı konusunda bir soruyu yanıtlamışsınız. Tutulan büyük balıklardan sadece 1 adet alınabileceği, diğerlerinin geri bırakılacağı bilgisini vermişsiniz. Sürdürülebilir balıkçılık için sizinle paralel düşüncelerdeyiz. Biz de “Yakala – Bırak” yöntemini uygulamaya, uygulatmaya özen gösteriyoruz. Sorumuz şu ki; tura 3 kişi katılacağımız varsayarak, “nasipse” yakalanacak trofe balıklardan her birey 1 adet mi teknede tutabilecek yoksa, 3 kişi için de toplamda 1 adet büyük balık teknede olabilir mantığıyla mı hareket ediyoruz? Tüm arkadaşlar, en azından denizde yaşayacağı bu ilk deneyimde tutacağı balığı yanına almak isteyecektir. Zira sizde takdir edersiniz ki “ x arkadaşımız tuttu, teknede bir balık var, biz geri bırakalım” durumu biraz sıkıntılı ve can sıkıcı olacaktır. Bu konu da bizi bilgilendirebilir misiniz? En kısa süre de sizinle bu deneyimin başlangıcına adım atmak ve tanışmak ümidiyle, iyi çalışmalar…

  • Menderes Yahşi der ki:

   Bu soru için teşekkür ederim. Bu konu biraz üstü kapalı kaldı. Sizin vesilenizle bu konuya biraz daha açıklık kazandırarak ava bakış açımızı anlatma fırsatı bulacağım. Şimdiden teşekkürler…

   Çıktığımız turdan sadece bir trofe balıkla geri döneriz. Tur esnasından bir den fazla trofe balığın avı yapabiliriz, ama geri bırakmak kaydıyla.

   Eğer denize, balığa, balıkçılığımıza, ülke rezervlerimize, bizden sonra av yapacak olanlara, bir daha ki sefere balık yakalama ihtimalimize, sürdürülebilirlik kavramına saygı duyuyorsak bu şekilde davranmamız gerekiyor.

   Balık avında değerli olan, avladığımız balığı alıp götürmek değil, geri bırakmaktır. Bence, avlanan ilk trofe avdır. Sonraki her trofe et olmaktan öte geçemez. Balık avı turuna av yapmak için gelinir. Balık eti temin etmek için gelinmez. Amaç balık eti ise doğru yer balık hali olmalıdır. Balık avından keyif alınmak amaçsa, balık geri bırakılarak çoğalmasına izin verilip her gidildiğinde balık avından keyif alınması sağlanmalıdır.

   Tura katılanlar avlanan trofeyi aralarında pay edemiyorlarsa, başkaları ve gelecekteki avları için balık bırakamamaları da normaldir. İnsan onuruna ve avcı ahlakına uygun olan, kanaatkar olmak ve avlanan ilk trofenin dışında avlanan trofeleri geri bırakmaktır. Av mantığına en uygun olan avın avcılar tarafından birlikte tüketilmesidir. Sorun avın sosyal paylaşımıysa, ben o işi http://www.adrasanbalik.com aracılığı ile bütün dünyaya ilan ediyorum. Bu konuda endişeye gerek yok.

 14. menderes nur der ki:

  3 arkadaş zıpkınla balık avı yapmak için zıpkınla balık avı turunuza katılmak istiyoruz. Dalış derinlikleri ne kadardır? Nerelerde avlanıyorsunuz? Hangi türlerin avlarını yapabiliyoruz? Sığ alanlarda da zıpkınla balık avı yapabiliyor muyuz? Bu alanlar ne zaman daha verimlidir?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Dalış derinliklerini, sizin dalış yeteneğinize bağlı olarak ayarlıyoruz. Dalış derinliğiniz azsa daha sığ meralara, fazlaysa daha derin meralara gidiyoruz.

   Adrasan Koyu ve civarındaki dalışa serbest meralarda zıpkınla balık avı yapıyoruz.

   Sığ sularda Kefal, Levrek, Karagöz, Barakuda, İskaroz, Akya Yavrusu ve Tral avı yapabiliyoruz. Kış aylarında trofe Sinarit avı yapma imkanı da var.

   Başta da belirttiğim gibi, dalış derinlikleri sizin dalış kabiliyetinize bağlı.

   Sığ sular genellikle kış aylarında daha verimlidir. Ayrıca, sığ suların verimli olduğu zamnlar sabahın erken saatleri ve akşam güneş batmadan önceki saatlerdir. Ama balık avı konusunda tek söylenebilecek şey, kısmettir. Kısmetiniz varsa, rastgelirse balık avı yapabilirsiniz.

 15. Taner GÜNGÖR der ki:

  Sayın Ustam,

  Şubat başında 11 yaşındaki ikizlerimle bir tura katılmak istiyoruz. Veletler balık tutmaya bayılıyor ama henüz kayda değer bir balık yakalayamadılar. Unutamayacakları bir gün olsun istiyorum. Tarih açısından sizin tavsiyeniz ne olur? Bir süredir Antalya’da yaşadığımız için her hangi bir tarihte de size katılmak için fırsatımız olacaktır.
  Saygılarımla,
  Taner GÜNGÖR

  • Menderes Yahşi der ki:

   Bu sene havalar kötü geçiyor. Açık denizde, devamlı fırtına olduğundan, bizim balık avı yaptığımız yerler dalga altında oluyor. Bu yüzden bütün rezervasyonları iptal etmek zorunda kalıyoruz. Nisan, mayıs ayları daha uygun olacağını düşünüyorum. Bu aylarda balıkta, havada iyi olur. Bu ayları tercih etmenizi öneriyorum.

   Menderes Yahşi
   0532 375 75 25

 16. Turgut der ki:

  Merhaba biz ailecek balık avına meraklıyız. 7 yaşında bir oğlum var deniz durumu ve kıyıdan uzaklaşma durumu göz önünde tutulursa çocuğun tura katılmasında herhangi bir sakınca olurmu.

  • Menderes Yahşi der ki:

   Akşam turu sizin için daha uygun olur. Güneşten daha az etkileneceğiniz bir zaman dilimi. Akşam serinliğinde balık avı yaparız.

   • Turgut der ki:

    Güneş problemimiz yok zaten bütün yaz Çeşmedeydi oğlum zenci gibi oldu maşalahh önemli olan av için hangi saatler daha idealse onu tercih ederiz. Biz 11-16 ağustos tarihlerinde finike Corendon Hotelde kalacağız oradan Adrasana geçip iki gece kalıp balık turu yapmak istiyoruz yani müsaitseniz 17 ağustos sabahı yada akşamı tura katılmak istiyoruz.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.