FAALIYETLERIMIZ

Faaliyetlerimiz :

BALIK AVI TURU

Küçük balık avı yapmaktan sıkılmış, “artık, denizde büyük balık avı yapmak istiyorum” diyenler için, amatör balıkçılık kapsamında, balık avı turları düzenliyoruz.

FAALIYETLERIMIZ

Balık avı turlarımızda, bakir bir doğa ile çevreli koylarda, kıyılarda ve çevre adalarda, büyük balık avının verdiği hazzı, adrenalini ve gücü tatmak isteyenler için, bulunmaz fırsatlar, siz balık avı tutkunlarını bekliyor.

BALIK AVI

Denizde balık tutmak isteyenler, büyük balık avı yapmak isteyenler, balık tutmaya yeni başlayacaklar için, balık avı turlarımız, iyi bir tecrübe fırsatı sunuyor. Turlarda pek çok bilmek istediğiniz şeyi görecek ve öğreneceksiniz.

Amatör balıkçı balık avına öncelikle, kıyıdan balık avı yaparak başlar. Kıyı balıkçılığında, önce el oltası kullanır, el oltası ile fazla uzağa olta atamadığını fark edince, gidip kendine kamış olta alır. Kamış oltada, kamış kullanımını ve makine kullanımını öğrenir. Oltayı uzak mesafelere ve istediği yere atmayı öğrenir. Kıyıdan avlayacağı balıkları avlayıp, yeterince tatmin olunca, daha büyük balıkların hayalini kurarak, tekne ile av yamak için, deniz veya göllere açılır.

Tekneden balık avının, dar alanda yapılması dolayısıyla, kendine özel kuralları vardır: Teknede balık avı yapılırken öncelikle, dar alanda olta çekilirken veya oltaları dibe bırakılırken, takımları birbirine karıştırmadan, olta kullanımını öğrenmek  gerekir.

BUYUK BALIK AVINI OGRENME SURECININ ASAMALARI

Balık avı turuna başlarken, kamışı nasıl tutulacağı, rapala veya yemin suya nasıl bırakılacağı, olta makinesinin nasıl kullanılacağı, takımın, nelere dikkat edilerek  salınacağı, takımlar salındıktan sonra, kamış ve makine kullanım şekilleri ve nelere dikkat edilmesi gerektiği, kaloma kullanım mantığı, balık oltaya takıldığında neler yapılması gerektiği, kamış makine kullanılarak balık çekilirken nelerin çok önemli olduğu, büyük balık avının ruh hali, balık teknenin yanına getirildiğinde, yapılacaklar ve tekneye alınma şekilleri konusunda, pek çok şey öğrenme fırsatı bulacaksınız.

Son yıllarda ülkemizde hızla popüler olmaya başlayan Jigging Yöntemi hakkında da pek çok şey öğrenirken, çok güzel avlara imza atma fırsatı bulabileceksiniz.

Bütün bu öğrendiklerinizi, balık avı turu boyunca kullanarak, kendinize uygun malzeme seçimi konusunda, pek çok şeyin farkına varacaksınız. Balık avı turu sonunda, kendinize uygun malzeme seçiminde fikir sahibi olarak, daha az kaynak ayırarak, daha uygun malzeme alabilme tecrübesine erişme, imkanınız olacak.

Balık avı turu, balık avı konusunda şimdiye kadar edindiğiniz fikir ve tecrübeleri harmanlama, yeni tecrübe ve fikirler edinme fırsatı sunacaktır. Bizim, büyük balık avında, on yıldır artarak devam eden tecrübelerimizden yararlanma fırsatı bulabileceksiniz.

BALIK AVI NEDIR

www.adrasanbalik.com – Tecrübe edinmek ve tecrübenizi geliştirmek için doğru adres.

Balık avı turumuzla ilgili daha fazla bilgiyi “Tur Şekli” seçeneğinden bakabilirsiniz. https://www.adrasanbalik.com/tur-sekli/

Büyük balık avına kimler gelir:

Amatör balıkçılık ruhuyla balık tutmayı hobi edinmiş, denizin rahatlatıcı ortamında, huzurla balık tutmak isteyenler.

OTEL VE PANSIYON REHBERI

Faaliyetlerimiz

DALIŞ EĞİTİMİ

TÜPLÜ DALIŞ (SCUBA DIVING) EĞİTİMİ

FAALIYETLERIMIZ

Denize ve onun altındaki dünyaya merakı olan bütün insanların, vakit geçirmeden yapması gereken zevkli, basit ve sportif bir eylemdir. Bu eylem, sizi denizin altı ile tanıştırır. Böylece, bize ait olan bu dünyanın bir başka boyutuyla tanışıp, ufkumuzu genişletme fırsatı buluruz. Deneme dalışı, sizi mavi derinliklerin uçsuz bucaksız derinliklerine çekerken, yeni yüzleri ile tanıştırır. Balıkların ve denize ait diğer çok ilginç canlıların bu dünyası, dalışa devam etmeniz halinde, dalış deneyimlerinizde ve denizle ilgili okuyacağınız kaynaklarda, hep sizi şaşırtacaktır. Denizaltı yaşamı, çok çeşitli ve bilinmeyenlere gebedir. Her geçen gün, denize ait yeni bir canlı keşfedilir. Yeni keşifler, heyecan vericidir. Deneme dalışı gibi…

DALIS EGITIMI

Deneme dalışını, bire bir olarak, sahilden yapıyoruz. Malzeme ve diğer ekipmanı biz tedarik ediyoruz. Bu, sizin ilk dalışınız olacağından, dalış eğitmenimiz gerekli bilgileri vermesini takiben, dalışa başlıyoruz. Dalış derinliğimiz maksimum 4 – 5 mt. yi geçmiyor. Dalış sonrası, dalışın değerlendirmesini, sudan çıkar çıkmaz, sahilde, keyifle yapıyoruz. Genellikle, ilk söylenen cümle “dalış bu kadar basit miydi…!” oluyor. Deneme dalışındaki maksat, dalışın ne kadar basit bir eylem olduğudur. Basitliğin sebebi, kurallarının kesin olmasıdır. Dalışta yapılacak her şey, daha önceden yapılmış dalış deneyimleri sonucunda edinilmiştir. Bu kurallar, bütün dünyada aynıdır ve aynı şekilde uygulanır. Su altında ki işaret dili, standarttır. İlk kez daldığınız yabancı ülke vatandaşıyla, mavi derinliklerde, bu dili konuşursunuz.

Deneme dalışından aldığınız keyfi, bir de sertifika ile pekiştirmek isterseniz, bir yıldız dalış eğitimi almanız gerekir. Bu sertifikayla, dalgıç olduğunuzu belgelediğiniz gibi, gittiğiniz her yerde, aletli dalış (scuba diving) hakkını kazanmış olursunuz. Artık, dünya denizleri ve güzellikleri sizi bekliyor. Dalış arkadaşınızın (buddy) “hadi dalışa gidelim” davetini sabırsızlıkla bekliyorsunuz. Mavilikler, sizi çekiyor. Kan basıncınız yükseliyor, adrenalininiz tavan yapıyor. Davet dayanılmaz bir hal alıyor. Yerinizde duramıyor, dalış planları yapmaya başlıyorsunuz. Dalış bölgesine varıp, dalışa geçtiğinizde, daha ilk metrelerde “işte özgürlük bu” diyorsunuz…
Dalış gezilerinin keyfi ve dalış arkadaşlığı başka bir şeydir. Dalış arkadaşlığı ömür boyu devam eder.

1 YILDIZ DALIŞ EĞİTİMİ BİLGİSİ

FAALIYETLERIMIZ FAALIYETLERIMIZ FAALIYETLERIMIZ

  
Eğitim dalışının keyfini yaşamış ve dalışla tanışmışsanız, ilk fark ettiğiniz şey; bu işin ne kadar kolay olduğudur. Hemen devamında, aklınıza “ben de bu işi yapabilirim” fikri gelecektir. Mavi derinliklerin, büyülü güzelliklerini görme merakı, buna eklenince, dalış eğitimine katılmak kaçınılmaz olur.
Sualtı federasyonu kurallarına göre, toplam 6 dalış yapılır. Eğitim süresi dört gündür. Eğitimler ve deneme dalışları, eğitmen eşliğinde yapılır.

1. Gün: Bir yıldız eğitimine, teorik derslerle başlarsınız. Sonrasında, sahilde ilk dalışınızı, dalış eğitmeniyle yaparsınız. Daha önceden deneme dalışı yapma fırsatımız olmadıysa ve/veya uzun süre önce deneme dalışı yaptıysanız ve uzun süre sonra bu sizin ilk dalışınızsa, bu ilk dalış, deneme dalışı mahiyetinde olur.

2. Gün: Teorik eğitimleri takiben, ikinci ve üçüncü dalışlar, kıyıdan ve/veya tekneden yapılır. Bu dalışlarda, zorunlu sualtı eğitimleri yapılır.

3. Gün: Artık zorunlu sualtı eğitimleri bitmiştir. Açık su dalışları için tekneye binilir. Dalış bölgelerinden birine gidilir. Burada, ilk açık su dalışı yapılır. Dalıştan sonra, tekrar kıyıya dönülüp, öğle yemeği yenilir. 2 – 3 saat kadar dinlenilir. Saat 15:00 de ikinci dalış için tekrar tekneye binilip, ikinci açık su dalışına gidilir.

4. Gün: Üçüncü günde olduğu gibi açık su dalışına devam edilir. Bir açık su dalışı daha yapılır. Bu dalışta geliştirme dalışları mahiyetindedir. Eğer, eğitmen gerek görürse, zorunlu eğitimleri tekrarlatabilir. Amaç, her şartta istenenleri yapabilme becerisini kazandırmaktır.
Dördüncü günün sonunda eğitmen tarafından, bir yıldız dalıcı eğitimi konularının tamamından, yazılı imtihan yapılır. Sualtı becerileri ve yazılı imtihandan başarılı olanlar, bir yıldız dalıcı brövesi almaya hak kazanırlar.

*Ayrıntılı bilgi almak için Menderes hoca ile görüşebilirsiniz.
Gsm: 0532-375 75 25  Antalya Tel: 0242-883 12 33

E-mail:[email protected]

NOT: Lütfen, telefonla ulaşamadığınız durumlarda, GSM (mesaj) çekiniz. Mutlaka, size döneceğiz.

Faaliyetlerimiz

ZIPKINLA BALIK AVI (SPEARFISHING)

Zıpkınla balık avı turları, nasıl organize edilmekte?

Sabah, sahilin sol tarafında, denize en yakın pansiyonların önünde buluşuyoruz. Hep beraber malzemeleri, teknenin bulunduğu yere taşıyoruz. Tekneye binip, gideceğimiz yere karar veriyoruz. Dalış bölgemize vardığımızda, dalış planımızı yapıyoruz. Hangi bölgede, kim kimle dalacak, süre ne kadar olacak, nerede buluşulacak, ne şekilde haberleşilecek, dönüşe ne zaman geçilecek, teknede ne zaman buluşulacak. Bütün bunlara karar verildikten sonra dalışa geçiyoruz. Her şeyin emniyet olduğu, sağlığımızdan daha değerli hiç bir şeyin olmadığı, asla unutmuyoruz.

ZIPKINLA TROFE SINARIT AVI

Rahat ve emniyetli bir dalış için, dalış öncesinde nelere dikkat etmeliyiz?

Dalıştan önce içki, sigara, gaz yapıcı yiyecek ve içeceklerden, kafeinli içeceklerden, stresten, aşırı efor gerektiren faaliyetlerden, uykusuzluktan, ilaç kullanmaktan (dalış yapacağınızı bilen doktorun tavsiyesi hariç), uzak durulması gerekir.

UYULACAK KURALLAR:

Tarım ve Köyişleri Bakanlığının, Denizlerde ve İç sularda, Amatör (Sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 37/2 Numaralı Tebliğine uygun olarak, zıpkınla balık avı turları düzenlenmektedir. www.tarim.gov.tr

Turumuza katılacak kişilerin, bahsi geçen tebliğe uygun hareket etmeleri, zorunludur.

Orfoz ve Lagos avlanması, bütün sene boyunca yasaktır. Tebliğde belirtilen boy, kilo ve adet yasaklarına uyulacaktır.

Katılımcılar, kurallara uymaktan ve zıpkınla balık avı için dalarken, kendilerinden, bizzat kendileri sorumludurlar. Her katılımcı, kişisel sorumluluğunu kendisi taşır.

Hijyen, kişiye özellik, uyumluluk ve bunun gibi sebeplerden, malzeme katılımcılar tarafından getirilmesi uygun olacaktır. Ağırlık kemeri getirilmesi durumunda, ağırlık kurşunları tarafımızdan temin edilecektir.

ZIPKINLA BALIK AVI

Turlarımıza, en fazla üç katılımcıyla çıkabilmekteyiz. Teknemiz, kaptanla beraber, 4 kişiliktir.

Turlarda güvenlik açısından, derin dalışlarda (20 m. ve üzeri derinlikler) buddy sistemi uygulanacaktır. İkişerli olarak dalınacağından, tek zıpkın kullanılacaktır. Bir kişi dalarken, diğer dalıcı emniyet dalıcısı olarak yüzeyden dalan kişiyi takip edecek ve çıkış esnasında mutlaka “tamam” işareti yapılacaktır. Tamam işareti gelmemesi durumunda, dalıştan yeni çıkmış dalıcıya, müdahale etmeye hazır olunacaktır.

Dalış şamandırası kullanılacak, önceden kararlaştırılan bölgenin dışına çıkılmayacaktır.

Nerelerde zıpkınla dalabiliriz?

Kanun, yönetmeli, tüzük, sirküler-tebliğlerde yasak olarak belirtilmemiş olan alanlarda, amatör balıkçılık kapsamında, zıpkınla balık avlama faaliyetimizi yapabiliriz.

Adrasan Koyu ve civarında üç bölge, dalışa yasak saha olarak gözükmekte. Buralar dışındaki yerlerde dalışlarımızı yapabiliriz.

Zıpkınla balık avı tur fiyatları:

Balık avı tur fiyatıyla aynıdır. İlgili fiyata https://www.adrasanbalik.com/ucretler/.html link’inden ulaşılabilir.

Zıpkınla balık avı turlarımıza çıkış zamanlarımız:

Balık avı tur zamanlarıyla aynıdır. İlgili fiyata https://www.adrasanbalik.com/ucretler link’inden ulaşılabilir.

Not: Tur zamanları, şimdiye kadar tura katılanların performanslarına bakarak, yarım gün olarak belirlenmiştir.

Çıkış zamanları; katılımcıların talepleri, hava şartları, kişilerin performansları ve diğer zorunlu durumlara göre değiştirilebilecektir. Bu karar, tur lideri ve/veya kaptanın inisiyatifinde olacaktır.

ZIPKINLA AKYA AVI YAPARAK GUNUMU GUZELLESTIRDIM

Zıpkınla avlanılan balıklar nasıl paylaşılacak?

Zıpkınla balık avında, herkes kendi avladığı balığı alır. Dilerlerse, dalış arkadaşları, avladıkları balıkları paylaşabilirler. Diğer türlü paylaşımlar, kişilerin kendi inisiyatifine kalmıştır.

Hangi balıkları avlayabiliriz?

Akya, Sinarit, Barakuda, Sargoz (Karagöz türü yatsı balıklar), İskaroz, Beyaz veya siyah sokar, Yasemin balığı, Sarpa, Kefal, Levrek, Çipura, Melanür, Lambuka, Zargana, Tral, Yazılı Orkinos, Palamut, Barbun.

Yazın dalış elbise giymek gerekir mi?

Evet. Yazın su sıcaklığı 30 derece civarını bulmasına rağmen, anemon, deniz anası ve diğer yakıcılara karşı, incede olsa bir dalış elbisesi giyilmesinde fayda var. Dalış elbisesi olmadığı durumda, koyu renk bir t-shirt de iş görür.

Hangi hallerde, dalış yerimizi değiştirmek zorunda kalabiliriz?

Avlanmak için seçtiğimiz yerlerde, zaman zaman dalış okulları ve günlük tur tekneleri ile karşılaşabiliriz. Bu hallerde, güvenli ve balık avlama şansının azalması sebebiyle, o bölgeden ayrılmamız uygun olacaktır. Keyifli bir av için, bu tür aktivitelerin olmadığı yerleri seçmeye çalışacağız.

Zıpkınla balık avında kullanılacak malzeme listesi:

Dalış elbisesi
Çorap
Eldiven
Zıpkın
Maske ve şnorkel
Palet
Ağırlık kemeri
Kurşun ağırlık
Balık dizgisi
Bıçak
Naylon poşet
Çanta (Bütün malzemeyi içine koymak için)
İçmek için su
Şampuanlı su
Havlu
Şapka (Kışın kulakları kapayacak şekilde).

Haydi, Sizi unutulmaz, heyecan dolu anları yaşayabileceğimiz, maviliklere çağırıyoruz.

*Turlarımıza katılmak için önceden rezervasyon yaptırmanız önemlidir.

*Ayrıntılı bilgi almak için Menderes hoca ile görüşebilirsiniz.
Gsm: 0532-375 75 25

E-mail:[email protected]

NOT: Lütfen, telefonla ulaşamadığınız durumlarda, GSM (mesaj) çekiniz. Mutlaka, size döneceğiz.

GEMIADAMI SINAV SORULARI CEVAPLARI BILGILER ACIKLAMALAR

Faaliyetlerimiz

AKTİVİTELER

LİKYA YOLU

Dünya’nın en uzun, 10 yürüyüş yolundan biri olan, Fethiye’den başlayıp, Antalya’ya kadar devam eden, 500 km. Likya Yolu’nun, bir bölümü Çıralı, Olimpos, Adrasan ve Gelidonya’dan geçmektedir. Işık ülkesi Likya’nın en doğu kenti olan Olimpos, İ.Ö. II. yüzyılda kurulmuş, bir liman kentidir. İ.S. XV. yüzyıla kadar, varlığını korumuştur. (OLİMPOS bakınız).

GelidonyaFeneri 031 GelidonyaFeneri 079 GelidonyaFeneri 097

Antik dönemlerde, “Likya Yolu” olarak adlandırılan günümüzde, yerli ve yabancı doğa tutkunlarına inanılmaz güzellikler sunan Likya patikası; İngiliz, Kate Klowe’un önderliğinde yapılan tanıtım çalışmalarında, yurtdışında, Antalya’yı eşsiz bir yere getirmiştir. Likya Yolunun birinci bölümünde; Faralya (Uzunyurt) Köyü, Dodurga Köyü, Sdyma, Pınara, Letoon, Xanthos ve Patara Antik kentleri. İkinci bölümde ise; Antiphellos, Apollonia, Simena, Myra, Limyra, Adrasan, Gelidonya Feneri, yüzyıllardır sönmeyen ateşi ile Chimeara (YanartaşÇıralı) ve Olympos yer almaktadır. Bu rotalar, geçtiğimiz yıllarda yapılan çalışmalarla, kırmızı, beyaz; bir birine paralel iki çizgiyle, işaretlenmiş ve başlangıçları tabelalarla gösterilmiştir. Bu nedenle, bir işaretteyken, diğer işareti görebiliyorsanız, yolları bulmakta fazla zorlanmıyorsunuz. Buraya gelen gezginlerin, yol ayrımlarda, taşları üst üste dizerek, yol gösterici işaretler koyması, kaybolmanızı önlemektedir…

ANTALYA ADRASANDA YOGA TURIZMI HIZLA YAYGINLASIYOR

Faaliyetlerimiz

Adrasan – Gelidonya Feneri yürüyüşü:

Rota: Yolun tamamı, patikadır.

Ulaşım: Parkurun başlangıç noktasına, araçla gidilebilir.

Zaman : Bu parkur yaklaşık, 7-8 saat sürer.

Su Kaynakları: Yaz aylarında, sadece bir yerde su bulma şansımız vardır. Bazen o da, olmayabilir . Bol miktarda su tedarik etmek, gereklidir.

Uyarılar: Bu parkur çok uzun ve zordur. Başlangıç yerine bağlı olarak; 17 veya 22 km. arasıdır. Daha önceden planlayarak, aracın Gelidonya Fenerinden, patikayla indiğiniz noktada, mutlaka sizi beklemesini sağlamalısınız. Dönüşü, bu araçla yapabilirsiniz.

Kamp yeri: Gelidonya Feneri’nin bulunduğu bölgede, yeterli miktarda su bulundurmak şartıyla, kamp kurabilirsiniz.

Yürüyüşe, Üçbuk Koyunda bulunan Likya Village ( Likya Köyü) tesislerinin bulunduğu yerden, başlarız. Buraya kadar, sahilden toprak yol bulunmaktadır. Bu parkur, bölgenin en görkemli coğrafyasından geçer. Kızıl çam ormanları içinden devam eden yürüyüş, ilerledikçe defne, keçiboynuzu, zeytin ve sakız ağaçları (Menengiç) arasından geçilerek, sürüp gider. Önceleri biraz dik bir çıkışla başlayan parkur, tepe noktasına ulaştığı zaman, sahip olduğu Adrasan manzarası ve ilerledikçe, Markiz Dağının görkemi ile anılacaktır. Bu noktadan sonra yürüyüşümüz, Gelidonya Feneri’ne kadar, Markiz Dağı eteklerinden, Sulu Ada manzarası ile devam eder. Yolculuğumuz boyunca rastlayacağımız tek kavşak olan bölge geçildikten sonra, bölge halkının Avcu olarak adlandırdığı, çok eski bir antik yerleşim alanına varırız. Yürüyüşün sonlarına doğru, makilik ve fundalıklar arasından, Gelidonya Feneri ve Beş Adalar’ın görüntüsü, anlatılması zor duyguların, tarifsiz neşesine dönüşür. Sonsuz bir deniz ve masal ülkesi var, karşınızda. Güneş, bir kadeh şarapla uğurlanır, burada. Çok güzel yaşanmış bir günün ardından, tüm denizcilere ve fenercilere selam olsun…

Faaliyetlerimiz – Faaliyetlerimiz – Faaliyetlerimiz – Faaliyetlerimiz – Faaliyetlerimiz

Gelidonya Feneri:     

Kumluca ilçesi Taşlık burnunda, Tarihi Likya Yolu üzerinde inşasına başlanmış, 1936 yılında hizmete açılmıştır. 227 metrelik rakımıyla, Türkiye’nin en yükseğe konumlanmış feneri olan Gelidonya Feneri, sivri kayalıklar üzerine ulaşımı oldukça zor olan ve günümüzde bile elektrik ulaştırılamadığı için, elle kurularak çalıştırılan, bir deniz feneridir.

GELIDONYA BATIGI

Fenere ulaştığınız zaman, denizin beş adalarla ( Gelidonya adaları, Şıldanlar) birlikte oluşturduğu, alabildiğine gizemli ve vahşi güzellikler karşısında, ürpermemek mümkün değildir. Tarifi zor duyguların yaşandığı bu noktada, zamanın durduğunu hissedersiniz. Belki de, burası adı henüz konmamış bir masal ülkesidir. Doğanın yalnızlığında, çam ağaçları kokuları arasında, Akdeniz güneşiyle yıkanan Gelidonya Feneri, Türkiye’ nin en etkileyici, en güzel manzaralı deniz feneridir. Özellikle akşama doğru, güneş batımında oradaysanız. Dalarsınız gizemli maviliklere, hiç çıkmak istemezsiniz. İnsanın, zamanı durdurmak istediği yerlerden biridir, burası… İnsanın, yalnızlığını ve birliğini keşfettiği andır, o an…

GELIDONYA FENERI

Faaliyetlerimiz

Musa Dağı Geçişi: ( Adrasan – Olimpos – Çıralı)

Rota: Parkurun tamamı, patikadır.
Ulaşım: Parkurun başlangıç noktasına, araçla ulaşılabilir. Adrasan Halinin bulunduğu noktadan, Kanlıdere üzerindeki köprü geçilerek, yürüyüş rotasına ulaşılır. Yürüyüş sonunda eğer, Çıralı’dan Adrasan’a dönecekseniz, aracınızı önceden organize etmeniz gerekir.

Zaman: Ortalama, 7-8 saatlik bir etkinliktir.

Su Kaynakları: Bu parkurda, kış aylarında, su sıkıntısı çekilmez. Yol üzerinde bulunan ve sürekli akan bir çeşme ile Yaylalık mevkiinde bulunan ikinci bir çeşmeden, su temin edilebilir. Yaz aylarında, Yaylalık mevkiinde bulunan çeşmede, su çok azalmaktadır. Bu nedenle yedekte, yeterli miktarda su bulundurulmalıdır.

Uyarılar: Bu parkurun, dik çıkışlı ve inişli, zor bir parkurdur.

Kamp Yeri: Kamp yeri olarak, en uygun yer, Yaylalık Mevkiidir.

997 m yükseklikteki Musa Dağı, isminden dolayı Musa Peygamber’den, ünlü Abdal Musa’ya kadar, çeşitli söylencelerin kaynağı olmuştur. Bu nedenle, insanların sürekli olarak ilgisini çekmiş ve merak uyandırmıştır. Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmaların sonucunda, Yukarı Olimpos Kenti’nin Musa Dağı’nda olduğu kanıtlanınca, yerli ve yabancı her kesimden insanların bu dağa karşı ağaçlarıyla, sarp yamaçlarıyla, antik kentiyle, tüm doğa severleri, kendisine çekmektedir. İleride, sola sapan yol izlenerek, zeytin tarlasının içinden geçen patikayla, tırmanışa başlanmış oluruz. Zeytin tarlasının bulunduğu yere, Taşınbaşı denir. Bir saate yakın bir yürüyüşten sonra, güzel taş evin bulunduğu bölgenin ismi, Akçabelen dir. Dereye doğru yürüyüşün devamında, enfes bir pınara rastlarız. Patikayı takip ederek, 725 metre yüksekliğindeki, Yaylalık Mevkii’ne varırız. Küçük çoban eviyle, hemen arkasında, büyük bir harman yeri vardır. Bu noktadan, Adrasan beldesinin ve çevre köylerin manzarasına doyum olmaz. Biraz aşağıda, çeşme bulunur. Bu çeşmenin suyu, yaz aylarında azalsa da, hiç kesilmeden akar. Sırtımızı çoban kulübesine doğru dönüp, diret olarak karşıya çıktığımız zaman, Olimpos Antik Kenti’ne 15 dakikalık bir yürüyüşten sonra, ulaşırız. Yaylalık Mevkii’nden devam ederek, iki saatlik yürüyüşle, ağaçların sarmaş dolaş olduğu tünellerden geçerek, Çıralı Koyu’na doğru gideriz. Bahar aylarında yapılan yürüyüşlerde, defne ağacının çiçeklerinin büyülü kokusuna kapılıp, mitolojideki Daphne öyküsünü hatırlarız. Güzel Daphne kaçar, Apollo kovalar.

Faaliyetlerimiz

Yanartaş – Ulupınar Dere’si yürüyüşü:

Rota: Yanartaş’a kadar giden yolun büyük bir bölümü asfalt, az bir bölümü de, topraktır. Giriş kapısından sonra, yürünen yolun tamamı, patikadır. Çıralı asfaltına gelindiğinde, parkur bitmiş olacaktır. Buradan köye kadar olan yol, asfalttır.

Ulaşım: Parkurun başlangıç noktasına; yürüyerek ya da arabayla ulaşmak mümkündür. Çıralı köyünden; hem dağ tarafından gidilerek, hem de deniz kenarından gidilerek, parkurun başlangıç noktasına ulaşılabilir.

Zaman: Parkurun tamamı, yaklaşık 4-5 saat süren bir etkinliktir.

Su Kaynakları: Parkurun başlangıcında, yeterli miktarda su temin edilebilir.

Uyarılar: Dere geçişli bir parkurdur. Kış ayları ve bahar aylarında, derenin su seviyesinin yükselmesinden dolayı, en tehlikesiz yer, tercih edilmelidir. Parkurun giriş noktasında bulunan Yanartaş antik yerleşim alanı için, giriş ücreti ödenecektir.

Kamp Yeri: Dere kenarlarında, uygun olan yerlerde, kamp kurulabilir. Ayrıca, yeterli suyunuz olması koşuluyla, ikinci yanarda bulunan tepede, kamp kurulabilir.

Bu parkurun başlangıç yeri, Yanartaş Antik Kentinin giriş bölümündedir. Yanartaş’a kadar yarım saatlik hafif eğimli, antik yol üzerinden, ulaşılır. Yanartaş’dan sonra, patika biraz daha dik bir eğimle yine, yarım saatlik bir yürüyüşle, ikinci yanara ulaşılır. Bu bölgeye, yöre halkı “Suyusıçrayan” yani fokurdayan su, demektedir. Bu bölgenin manzarası, görüşmeye değerdir. Bir yandan, çıralı sahilleri, Ceneviz ve Sazak koyları, diğer yanda Tahtalı Dağının görüntüsü. Buradan sonraki yolumuz, dik bir inişle yine, kızıl çam ormanları içinden geçilerek, Ulupınar Vadisine ulaşılır. Vadinin etrafı, çınar ağaçları ile çevrilidir. İlkbaharda yeşil bir doku, sonbaharda kiremit rengine bürünmüş, tarifsiz güzelliklerle dolu, bir manzara. Dilerseniz, Ulupınar Vadisi’nde bulunan restoranlara, kısa bir yürüyüşten sonra ulaşabilir. Yemekten sonra tekrar, kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Dereden sonra yol, inişi ve çıkışı olmayan düz ve kolay bir patikadır. Çınar ağaçları ile kaplı Ulupınar deresi, solumuzda olmak üzere, güney yönünde devam ederek, yöre halkının Değirmenocağı ismiyle adlandırdığı, bölgeye gelinir. İsminden de anlaşılacağı gibi, bu bölgede, eski bir su değirmeni bulunur. Değirmenin önünde bulunan ağaçlar, turunç ağaçlarıdır. Değirmenden sonra, çok kısa bir yürüyüşle, Çıralı koyuna giden yola ulaşılır. Buradan, asfalt yolla Çıralı’ya, bir saatte yürünebilir. Otostop imkanı vardır.

Faaliyetlerimiz

Tahtalı Dağı Yürüyüşü:

Rota: Beycik köyü ile parkurun başlangıç noktası arası, toprak yoldur. Parkurun başlangıç noktasından, Tahtalı Dağı’nın zirvesine kadar, yol patikadır.

Ulaşım: Parkurun başlangıç noktasına aracınızla ulaşabilirsiniz.

Zaman : Toplam etkinlik süresi, 9-10 saat sürmektedir.

Su Kaynağı: Uzun bir parkur olduğundan, bol miktarda su tüketilmektedir. Yürüyüşçülerin, yanlarında su getirmesi uygun olacaktır. Yanına su almayı unutanlar için, en son, Emzik Çeşme’den su alınabilir.

Uyarı: Bu parkur uzundur. Çıkışları diktir. Geceye kalınmadan dönülmelidir.

Kamp Yeri: Kamp kurmak için en uygun yer, Emzik Çeşme’dir.

Deniz sahilinden dik olarak, 2366 metre yüksekliğine erişen, dünyadaki dört dağdan biridir. Tahtalı Dağının zirvesi, dünyanın balkonu gibidir.
Tüm Akdeniz, Antalya kent merkezi, çevre köyler, kasabalar, hepsi ayaklarınızın altındadır. Parkurun başlangıç noktasından, Beycik köy merkezi arası, 1 km’dir. Yürüyüşün başladığı noktada, yükseklik 880 m. dir. Dik bir çıkışla başlanır. Her mevsim ayrı bir güzellikte olup, ilkbahar manzarası, çok daha çekicidir. Kızıl çam ormanları içinden, yaklaşık 45 dakika sonra, Emzik Çeşme’ye ulaşılır. Yeterli su alınmalıdır. Çünkü, ilerde su kaynağı yoktur. Buz gibi bir kaynak suyu ve çınar ağaçlarıyla burası, cennetten bir köşedir. Yükseklik ise 1150 m’dir. 1350 m’ye geldiğinizde, çam ormanının yerini, muhteşem görünümlü, sedir ormanlarının aldığı görülür. Yürüyüş başlangıcından itibaren 1,5 – 2 saat sonra, Çarşak denilen, taşlık bir alana varılacaktır. Sedir ormanı, son derece etkileyici, estetik olarak seyrine doyum olmayan bir ormandır. Yaklaşık, 1575 metreye geldiğinizde, patikanın ortasında, dev bir sedir ağacına rastlanır. 1800 metreden sonra, orman biter. Ala Karlı, Çarşak bölgesine varılır. Burası parkurun, en zor bölümüdür. Tahtalı Dağı’na yapılacak kış ve ilkbahar çıkışlarında, yanınızda getirmeniz gereken malzemeden biri de, kar çukurlarıdır. Yorucu, dik çıkışların sonunda, yaklaşık, 4-5 saat sonra, zirveye çıkmış olur. Tahtalı Dağının zirvesinde, Bulutların üzerinde olmanın tadına varabilirsiniz.

Faaliyetlerimiz

DEVASA AKYALAR OLTALARIMIZA ATLAMA YARISINA GIRDILER

Büyük Balık Avı Videosu:  https://youtu.be/2chKWtiPnQE

Faaliyetlerimiz

FAALIYETLERIMIZ için 9 cevap

 1. serdar der ki:

  Öncelikle Selamlar. Yukarıda bahsetttiğiniz 4 günlük dalış eğitim ücreti kişi başı nekadar ve gruplar kaç kişiden oluşuyor. Katılım için yaş aralığı nedir. Teşekkürler

  • Menderes Yahşi der ki:

   4 Günlük dalış eğitim ücreti 950 TL dir. Deneme dalışı: 100 TL, Bröveli bir kişinin tek dalış ücreti: 70 TL. Genel olarak grup 2 – 6 kişiden oluşur. Katılmak için 14 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor.

   • Şevket der ki:

    Dalış kıyafetlerini siz mi temin ediyorsunuz? Ben tamamen amatörüm. İlk dalışımı yapmış olacağım. 4 gün eğitimden sonra kendi başıma dalış yapabilir miyim?

    • Menderes Yahşi der ki:

     Anladığım kadarıyla tüplü dalış eğitiminden bahsediyorsunuz. Konu serbest dalış değil.

     Dalış okulu dalış eğitimi boyunca bütün malzemeleri sizin için tedarik ediyor. Eğitim, dalış hocası nezaretinde teorik ve deniz dalışları şeklinde sürüyor. Son aşamada yazılı imtihan yapılıyor. Bütün aşamalarda başarılı olduğunuzda bröve almaya hak kazanıyorsunuz. Dalış sonrası ve ileri dalıcı olduğunuz aşamalarda dahi hiç bir zaman tek başınıza dalış izniniz olmayacak. Mutlaka bir dalış okulu nezaretinde dalışları kayıt altına alınacak şekilde yapabilirsiniz. Tek başına tüplü dalış dünyanın neredeyse her yerinde yasaktır. Ancak bir organizasyon eşliğinde güvenlik şartlarının olduğu ortamlarda yapabilirsiniz. Yalnız yapacağını dalışlar yasal dalışlar değildir. Sahil Güvenlik ve kolluk güçlerinin denetimine tabidir. Bu dalıcıların güvenliği için zorunlu bir kuraldır. Mutlaka uyulması gereken bir durumdur. Bu kuralın ihlali tecrübesiz dalıcılar için ciddi anlamda ölüm riski taşımaktadır.

 2. serdar der ki:

  Zıpkınla balık avı için tüp ile mi dalıyoruz?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Serbest dalarak zıpkınla balık avı yapıyoruz. Tüplü dalarak zıpkın yapmak etik olmadığı gibi, yasal da değildir. Tüplü dalış kazalarının %95’i tüplü dalarak zıpkınla balık avlarında olmaktadır. Kısaca tüplü dalarak zıpkınla balık avı yapmak intihara teşebbüsten farklı değildir. Size de tavsiye etmem.

 3. Alberta der ki:

  liked it so much, thank you.http://www.divulgaemail.com

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.