DALIS EGITIMI

Dalış Eğitimi :

Dalış Eğitimi

TÜPLÜ DALIŞ EĞİTİMİ – SCUBA DIVING

Denize ve onun altındaki dünyaya merakı olan bütün insanların vakit geçirmeden yapması gereken zevkli, basit ve sportif bir eylemdir. Bu eylem, sizi denizin altıyla tanıştırır. Böylece bize ait olan bu dünyanın bir başka boyutuyla tanışıp, ufkumuzu genişletme fırsatı buluruz. Deneme dalışı sizi mavi derinliklerin uçsuz bucaksız derinliklerine çekerken, yeni yüzleri ile tanıştırır. Balıkların ve denize ait diğer çok ilginç canlıların bu dünyası, dalışa devam etmeniz halinde, dalış deneyimlerinizde ve denizle ilgili okuyacağınız kaynaklarda hep sizi şaşırtacaktır. Denizaltı yaşamı çok çeşitli ve bilinmeyenlere gebedir. Her geçen gün denize ait yeni bir canlı keşfedilir. Yeni keşifler heyecan vericidir. Deneme dalışı gibi…

Dalış Eğitimi

Deneme Dalışı

Deneme dalışını, bire bir olarak, sahilden yapıyoruz. Malzeme ve diğer ekipmanı biz tedarik ediyoruz. Bu, sizin ilk dalışınız olacağından, dalış eğitmenimiz gerekli bilgileri vermesini takiben, dalışa başlıyoruz. Dalış derinliğimiz maksimum 4 – 5 mt. yi geçmiyor. Dalış sonrası, dalışın değerlendirmesini, sudan çıkar çıkmaz, sahilde, keyifle yapıyoruz. Genellikle, ilk söylenen cümle “dalış bu kadar basit miydi…!” oluyor. Deneme dalışındaki maksat, dalışın ne kadar basit bir eylem olduğudur. Basitliğin sebebi, kurallarının kesin olmasıdır. Dalışta yapılacak her şey, daha önceden yapılmış dalış deneyimleri sonucunda edinilmiştir. Bu kurallar, bütün dünyada aynıdır ve aynı şekilde uygulanır. Su altında ki işaret dili, standarttır. İlk kez daldığınız yabancı ülke vatandaşıyla, mavi derinliklerde, bu dili konuşursunuz.

Dalış Eğitimi

Sertifikalı Dalıcı Olmaya Karar Verme Aşaması

Deneme dalışından aldığınız keyfi, bir de sertifika ile pekiştirmek isterseniz, bir yıldız dalış eğitimi almanız gerekir. Bu sertifikayla, dalgıç olduğunuzu belgelediğiniz gibi, gittiğiniz her yerde, aletli dalış (scuba diving) hakkını kazanmış olursunuz. Artık, dünya denizleri ve güzellikleri sizi bekliyor. Dalış arkadaşınızın (buddy) “hadi dalışa gidelim” davetini sabırsızlıkla bekliyorsunuz. Mavilikler, sizi çekiyor. Kan basıncınız yükseliyor, adrenalininiz tavan yapıyor. Davet dayanılmaz bir hal alıyor. Yerinizde duramıyor, dalış planları yapmaya başlıyorsunuz. Dalış bölgesine varıp, dalışa geçtiğinizde, daha ilk metrelerde “işte özgürlük bu” diyorsunuz…
Dalış gezilerinin keyfi ve dalış arkadaşlığı başka bir şeydir. Dalış arkadaşlığı ömür boyu devam eder.

Dalış Eğitimi

1 YILDIZ DALIŞ EĞİTİMİ BİLGİSİ

Eğitim dalışının keyfini yaşamış ve dalışla tanışmışsanız, ilk fark ettiğiniz şey; bu işin ne kadar kolay olduğudur. Hemen devamında, aklınıza “ben de bu işi yapabilirim” fikri gelecektir. Mavi derinliklerin, büyülü güzelliklerini görme merakı, buna eklenince, dalış eğitimine katılmak kaçınılmaz olur.

Sualtı federasyonu kurallarına göre, toplam 6 dalış yapılır. Eğitim süresi dört gündür. Eğitimler ve deneme dalışları, eğitmen eşliğinde yapılır.

Dalış Eğitimi

İlk Gün Teorik Dersler ve Deneme Dalışı 

1. Gün: Bir yıldız eğitimine, teorik derslerle başlarsınız. Sonrasında sahilde ilk dalışınızı dalış eğitmeniyle yaparsınız. Daha önceden deneme dalışı yapma fırsatımız olmadıysa ve/veya uzun süre önce deneme dalışı yaptıysanız ve uzun süre sonra bu sizin ilk dalışınızsa, bu ilk dalış, deneme dalışı mahiyetinde olur.

Dalış Eğitimi

Teorik Dersler ve Uygulamalı Dalışlar

2. Gün: Teorik eğitimleri takiben, ikinci ve üçüncü dalışlar, kıyıdan ve/veya tekneden yapılır. Bu dalışlarda, zorunlu sualtı eğitimleri yapılır.

Denizde Uygulamalı Eğitim Dalışı

3. Gün: Artık zorunlu sualtı eğitimleri bitmiştir. Açık su dalışları için tekneye binilir. Dalış bölgelerinden birine gidilir. Burada, ilk açık su dalışı yapılır. Dalıştan sonra, tekrar kıyıya dönülüp, öğle yemeği yenilir. 2 – 3 saat kadar dinlenilir. Saat 15:00 de ikinci dalış için tekrar tekneye binilip, ikinci açık su dalışına gidilir.

Dalış Eğitimi

Geliştirme ve Keyif Dalışı

4. Gün: Üçüncü günde olduğu gibi açık su dalışına devam edilir. Bir açık su dalışı daha yapılır. Bu dalışta geliştirme dalışları mahiyetindedir. Eğer, eğitmen gerek görürse, zorunlu eğitimleri tekrarlatabilir. Amaç, her şartta istenenleri yapabilme becerisini kazandırmaktır.

Dördüncü günün sonunda eğitmen tarafından bir yıldız dalıcı eğitimi konularının tamamından yazılı imtihan yapılır. Sualtı becerileri ve yazılı imtihandan başarılı olanlar, bir yıldız dalıcı brövesi almaya hak kazanırlar.

Serbest Dalış Fizyolojisi

Akya Sürüsü Videosuhttps://dai.ly/xo41bp

Dalış Eğitimi

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI VIDEOLARI, DALIS EGITIMI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.