ZIPKINLA AKYA AVI YAPARAK GUNUMU GUZELLESTIRDIM

Zıpkınla Akya Avı Yaparak Günümü Güzelleştirdim :

Bir gün önce Sinarit avı yaptığım yerde balık ve deniz durumunda ne tür değişiklikler olduğunu merak ediyordum. Sinarit avını yaptığım gün mera çok hareketliydi. Pek çok balık merada av yapıyordu. Kıyıda iri Sargozlar boy gösterirken, biraz açığında Akya yavruları sürü halinde avlanıyordu. Arada mera iri Melanur sürüsü ile doluyordu. Dipte ise Sokar ve Barbunlar dolaşıyordu. Oldukça büyük Barbunlar vardı. Kısaca mera çok hareketliydi.

Sinarit Sürüsü

Merada hafif bir akıntı vardı. Ayrıca meradaki ilginç bir nokta da, yüzey suyunun 9,5 m de kristal tabaka ile ayrılarak soğumasıydı. Yüzeyin 10 m altında 5 mm. elbiseye rağmen üşümeye başlıyordum. İlk Sinariti 11 m derinde görmüştüm. Sonra 12,5 m de sürü halinde gördüm. Aralarından da 4 Kg üstü olan bir tanesini de avladım. Günlük limitim dolduğu için hemen merayı terk ettim. Ama aklımda Sinarit sürüsü vardı.

ZIPKINLA AKYA AVI YAPARAK GUNUMU GUZELLESTIRDIM

Bir Gün Önceye Göre Meradaki Değişimler

Ertesi gün Sinarit sürüsünü görmek umuduyla meraya gittim. Deniz neredeyse tamamen değişmişti. Merada akıntı yoktu. Kristal tabaka 14,5 metrenin altına inmişti. 14,5 m kadar suyun sıcaklığı yüzeyle aynıydı. Bu kadar hızlı değişimin olması çok ilginçti. Bir gün önceki Sinarit sürüsünden ve diğer balık canlılığından eser yoktu. Sadece kıyıda 3 – 4 Kg arası bir tane Sinarit gördüm. O da çok aşırı tedbirli davranarak açık suya doğru yüzdü. Bir daha da hiç gözükmedi.

ZIPKINLA AKYA AVI YAPARAK GUNUMU GUZELLESTIRDIM

Sinarite Niyet Akyaya Kısmet

Meradaki değişimi daha detaylı görmek adına meranın daha ilerlerine doğru gittim. Bu arada 10 m yaptığım bir dalışta yanıma bir Akya sokuldu. Önce balık gözüme küçük göründüğü için oralı olmadım. Sonra yaklaşmaya başlayınca 5 Kg üstü olduğunu fark ettim. Biraz menzil dışı olan bir atış yaptım. Zıpkında kullandığım 20 lik lastik şişi menzil dışına kadar atabildiği için balığı vurabildim. Bir süre balıkla mücadele ettim. Sonra balığı alarak balık dizgisine taktım. Sonra Sinaritleri aramaya devam ederek dönüşe geçtim. Ama bir daha Sinarit görmek kısmet olmadı.

ZIPKINLA AKYA AVI YAPARAK GUNUMU GUZELLESTIRDIM

Balık avına son verince birkaç derin dalış yaptım. Bu dalışlarda kristal tabakanın altına indim. Aşağıdaki su beni üşümekle serinletmek arasında bir kıvamdaydı. Keyifli bir dalış günü daha geride kalmıştı. Tekneye çıkıp Adrasan Koyuna dönüşe geçtim. Yol boyunca aklımda Sinaritler vardı. Serbest dalış yaparken Sinarit görmek beni en çok mutlu eden olaydır. Sinariti gördüğümde avlamasam sadece seyretsem bile benim için yeterlidir. Bugünde bir tane Sinarit görmüş, bir tane de Akya avlamıştım. Ayrıca güzel dalışlar da yapmıştım. Benden mutlusu yoktu.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/h1GR9bB7mr4

Zıpkınla Akya Avı Yaparak Günümü Güzelleştirdim

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, FOTOGRAFLAR, ZIPKINLA BALIK AVI kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.