SERBEST DALIS TURLERI

Serbest Dalış Türleri :

SERBEST DALIS TURLERI

Nefes tutarak dikey veya yatay olarak mesafe kaydedilmesine serbest dalış denir. Genel olarak kabul gören serbest dalış şekli, dikey olarak yapılan serbest dalıştır. Dikey ve yatay serbest dalışın çeşitli türleri vardır.

A- DİKEY SERBEST DALIŞ TÜRLERİ

Dikey dalış, kişinin dikey olarak inebileceği derinliğe inip o derinlikten yüzeye geri dönmesi şeklinde yapılan dalıştır. Bu dalış türünde dikey olarak inilen derinlikten, inilen ağırlıkla çıkılıp çıkılmamasına göre ayırım ayrılır. Bu ayırım; sabit ağırlıklı ve değişken ağırlıklı serbest dalış türleridir.

SERBEST DALIS TURLERI

SABİT AĞIRLIKLI SERBEST DALIŞ

Bu serbest dalış türünde, dağlıç dalarken kullandığı malzeme ve ağırlıkla yüzeye gelmesi beklenir. Ağırlığında çıkış esnasında bir eksiltme yapamaz. Genel olarak serbest dalışlar bu şekilde yapılır. Bu dalış türünde önemli olan dalınacak derinliğine önceden karar verip, o derinliğe uygun olacak ağırlığın kullanılmasıdır. Ağırlık seçiminin kişiden kişiye ve kullanılan elbiseye bağlı olarak değişim gösterebileceğini unutmamak gerekir.

Sabit ağırlıklı serbest dalışta kendi içinde üçe ayrılır. Bu üç dalış türünde de ağırlıklar sabit kalırken, yüzeye ne ile çıkacağımız değişiklik göstermektedir.

Serbest Dalış Türleri

SERBEST DALIS TURLERI

a- Sabit Ağırlıklı Malzeme Destekli Serbest Dalış:

Dalış belirlenen ağırlık ve palet desteği ile yapılır. Çıkış ağırlık değişimi yapılmadan, yine palet desteği ile yüzeye gelinerek sonlandırılır.

b- Sabit Ağırlıklı İp Destekli Serbest Dalış:

Dalış belirlene ağırlıkla ve ipten destek alınarak yapılır. Çıkış aynı ağırla ve ip desteği ile yapılır. Palet kullanılamaz.

SERBEST DALIS TURLERI

c- Sabit Ağırlıklı Desteksiz Serbest Dalış:

Yeni kabul görmeye başlayan serbest dalış şekillerindendir. Dalış belirlenen ağırlık ile palet ve ip kullanılmadan kurbağalama tarzı ile yapılır.

SERBEST DALIS TURLERI

DEĞİŞKEN AĞIRLIKLI SERBEST DALIŞ

Dalış asansör sistemi ile gerçekleştirilir. Çıkış asansör sistem ayrılıp, bir balon yardımı ile çıkış yapılır. Bu dalıştan amaç dalgıcın basınca dayanıklılığının ölçülmesidir. Bu dalışta dalgıçlar, basınca dayanabildiği derinliklere kadar inebilmektedir. Bu dalış şekli de kendi içinde ikiye ayrılır.

a- Limitli Değişken Ağırlık

Dalış belirlenen ağırlık ve asansör sistemi ile yapılır. Çıkış ya paletle desteği ile yada ipten çekerek, palet kullanmadan yapılır.

b- Limitsiz Değişken Ağırlık

Dalış asansör sistemi ile gerçekleştirilir. Çıkış asansör sistem ayrılıp, bir balon yardımı ile çıkış yapılır. Bu şekilde yapılan dalış ile dalğıç en fazla inebileceği derinliklere ulaşır. Ulaşılan derinliklerin hayalleri zorlaması ile insanda daha çok ilgi uyandırmaktadır.

B- YATAY SERBEST DALIŞ TÜRLERİ
Bu tip serbest dalışta amaç, su altında yatay olarak belli bir mesafeye ulaşmaktır. Bu serbest dalış şeklinde derinlik önemli değildir. Daha çok havuzda yapılır. Deniz veya göllerde sığ sularda da gerçekleştirilmektedir.

a- Malzeme Destekli Yatay serbest Dalış

Dalgıç palet desteğiyle yatay bir şekilde en uzun mesafeyi kat etmeye çalışır.

b- Desteksiz Yatay Serbest Dalış

Dalgıç palet veya başka hiç bir malzeme kullanmadan, yatay bir şekilde en uzun mesafeyi gitmeye çalışır.

Özgürce Dolaşan Akya Sürüsünün Videosuhttps://dai.ly/xo41bp

Serbest Dalış Türleri

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı FOTOGRAFLAR, SERBEST DALIS kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.