BUGUN KISMETIMDE SINARIT AVI YAPMAK VARMIS

Bugün Kısmetimde Sinarit Avı Yapmak Varmış :

Balık avı turlarının yoğun olması sebebiyle 15 gündür serbest dalış yapmaya gidemiyordum. Bugün tur olmadığı için fırsatı değerlendirip dalmaya gitmeye karar verdim. Sabah tekneye binerken aklımda Sinarit avı yapabilmek vardı.

BUGUN KISMETIMDE SINARIT AVI YAPMAK VARMIS

Hedef Balığım Sinarit

Sabah erkenden hazırlıklarımı yapıp yola koyuldum. Saat 06.30 gibi suya girmiştim. İlk dalışlarda önüme iri Sargozlar geldi. Bu boy Sargozları görmek bile güzeldi. Onlar balık dizgisinde yerini alırken motivasyonum artmaya başlamıştı. Artık hedef balığa yönelme zamanım gelmişti. O bölgede daha önceden iki yerde Sinarit avı yapmıştım. Sırayla iki yere de bakmaya karar verdim.

Merada Büyük Balık Arayışı

Önce bana en yakın olan kısma baktım. Orada Sargoz, İskaroz ve Melanurlardan başka kayda değer balık yoktu. Bunun üzerine dış tarafa çıktım. Orada sığlıktan itibaren Sinarit olduğu için kısa mesafeler içinde dalıp agaşonda Sinarit bekledim. Daha sonra 12 – 14 m suyuna doğru çıktım. Ufak balıkların hareketliliğinden merada büyük balığın olduğu belliydi.

BUGUN KISMETIMDE SINARIT AVI YAPMAK VARMIS

Sinarit Avı

İlk Sinariti 12 m suyunda gördüm. Bir kilo üstü bir Sinaritti. Bu boy balığa zıpkın atmak içimden gelmedi. İyi ki de hiç niyetlenmemişim. Çünkü biraz ileride biraz daha derin suya indiğimde önümde kalabalık bir Sinarit sürüsü vardı. Beni fark etmiş olacaklar ki, sürü sol tarafıma doğru hızlıca hareketlenip uzaklaştı. Ama uzaktan hayal meyal bir tanesi bana doğru döndü. Bunu fark edince hedef küçülttüm. Bunun üzerine Sinarit hızla bana doğru gelmeye başladı. Su bulanık olduğu için ilk başta ufak gibi gözüktü. Yaklaştıkça ne kadar büyük olduğunu gördüm. Hiç telaş yapmadan gelişini seyrettim. O kadar yakına gelmişti ki, dönmesini beklemeden tetiğe bastım. Şiş karın kısmından girdiği için ipe müdahale etmedim. Balık hemen kendine girecek bir taş buldu.

BUGUN KISMETIMDE SINARIT AVI YAPMAK VARMIS

Taştan Sinariti Çıkarmak

Suyun yüzünde iyice nefeslendim. Bu arada balığın taş içinde sakinleşip bulanıklığın geçmesini bekledim. Sonra taşa doğru süzülerek daldım. Sakin bir şekilde balığı dışarı aldım. Hala enerjisi yerindeydi. Mücadeleye devam ediyordu. Balığa hakim olarak suyun yüzüne çıktım. Bu arada Sinarit’e eski bir dosta bakar gibi bakıyordum. Keşke bu balıkla karşılaşmamız avcı, av ilişkisi dışında olabilseydi. Çok tedbirli bir balık olduğu için merakını giderdiğinde hemen uzaklaşıp gidiyor. Bence denizlerin en güzel balığı Sinarittir.

Serbest dalışta Sinariti gördüğümde metabolizmam hemen değişir. Kalp atışlarım yavaşlar, daha uzun süre nefes tutma sürem olmaya başlar. Böyle anlarda dalış yapmaya doyum olmaz.

Zıpkınla Sinarit Avı Videosu: https://youtu.be/G4XGUD9d3w8

Bugün Kısmetimde Sinarit Avı Yapmak Varmış

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.