BALIK AVI NEDIR

Balık Avı Nedir :

BALIK AVI NEDIR

Balık Avı Tanımı

Balık avı, amatör balıkçılık kapsamında kişilerin hobi ve spor amaçlı olarak yaptıkları bir aktivitedir. Bu aktivitenin sürdürülebilir olması için doğanın, denizin ve balığın korumasının ön planda tutulması gerekir. Bu şekilde hobilerini sürdüren insanlar bilgilerini ve mutluluklarını iletişim ve sosyal medya yoluyla paylaşırlar. Bütün bu faaliyetler günün sonunda onları zihinsel olarak dinlendirir. Yeni güne istekli bir şekilde hazırlar.

BALIK AVI NEDIR

Büyük Balık Avı Yapmak Bir Tercih Midir

Büyük balık avlamak sürdürülebilir avcılık yapmamın olmazsa olmaz koşuludur. Bu şekilde büyük balık avı yaparak bir kaynağı en verimli şekilde kullanma şansını elde etmiş oluruz. Balık belli bir olgunluğa ulaşmadan avlandığında hem büyük bir ekonomik değer israf edilmiş, hem de bir çok kişinin hakkı yenmiş olur. Ufak balık avlayarak kaynaklarını israf eden ve bir birinin hakkına saygı duymayan toplumlar iflah olmazlar. Hedefledikleri refaha ve medeniyet düzeyine asla ulaşamazlar. Her işi yaparken aklın ön gördüğü şekilde yapmayı prensip edinmemiz gerekir.

BALIK AVI NEDIR

Balık Avı Etiği

Balık avı esnasında yiyeceğimiz balığı yakaladıktan sonra avımıza son vermemiz gerekir. Unutmamak gerekir ki balık avında kural, ihtiyaç kadar av yapmaktır. Allah kutsal kitabında “yiyin, için israf etmeyin” der.

Yiyebileceğimiz kadar balığı avlayarak balık avına son verirsek başkalarının da bizim gibi balık avlamasına ve balık yemesine vesile oluruz. Ancak diğerinin hakkına saygı  duyan toplumlar medenileşebilir.

BALIK AVI NEDIR

Belli bir olgunluk seviyesine ulaşmış büyük balıkların avının yapılması, balığın yaşam hakkına saygının bir göstergesidir.

Ekonomik verimliliğe ulaşmış balığın avlanması ekonomik verimliliğin ve refah artışının bir göstergesidir.

Balık avımızı bu çerçevede yaparsak hiç kimse balıktan mahrum kalmaz. Her balık avına gidenin kısmeti oranında balık avlaması mümkün olur. Hiç kimse “balık yok” mazeretinin arkasına saklanmaz. Her kes yiyeceği balığı avlayıp Allah’a verdikleri için şükreder.

BALIK AVI NEDIR

Balığın Bir Can Taşıdığını Fark Edelim

Ufak olan şeylerin insanın gözünde bir değeri yoktur. Bu yüzden kolayca harcanabilir. Ufak olanın bir can taşıdığı kimsenin aklına gelmez. Oysa büyük olan her zaman insanoğlu için önemli ve değerlidir. Büyük balığı ilk defa gören bir her insan balığın ne kadar değerli olduğunu fark eder. İlk aklına gelen “bu balık bu boya kaç senede geldi” olur. Bu bakış açısıyla insanoğlunda balığında bir can taşıdığı düşüncesi oluşur. Bu kendiliğinden gelişen bir düşünce yapısıdır. Buna büyük balık avı psikolojisi denir.

Oysa büyük balık da, küçük balık da aynı canı taşır. Her iki balık da aynı öneme sahip olmalıdır. Bu durum ancak eğitimle düzelebilir. Bunu pek çok canlıyı değerlendirirken faklı yaparız. Örneğin insanoğlunun çocukları, yanında beslediği evcil hayvanlar, doğada yaşayan pek çok türün yavruları değerlidir. Onların yaşamasına önem verilir. Bunun sebebi; yaşamın devamlılığı fikridir. Peki balık için niçin aynı şeyi düşünmeyiz? Bu durum yanlış koşullanmalara kötü bir örnektir.

Yiyin İçin Ama İsraf Etmeyin Öğretisi Ne Anlama Gelir?

Hayatın devamlılığı açısından elde bulunan kaynakları en verimli şekilde kullanmak ve israftan kaçınmak gerekir. Bir değeri gereğinden fazla tüketmek her açıdan bakıldığında zarardır. “Azı karar, çoğu zarardır”.

İsraf toplum yaşantısını çekilmez hale getirir. Biri açken diğerinin tok olması huzursuzluk ve çatışma kaynağıdır. Dünyadaki bütün savaşların temel kaynağı da bu durumdur. Birisi çıkıp bütün kaynakları kendisi için isterse ve diğerlerini hiçe sayarsa orada bir çatışmanın çıkması kaçınılmazdır. Doğru olan her zaman hakkaniyetli paylaşımdır.

Balık Avı Nedir

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/g61Y4JloziE

Balık Avı Nedir

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

BALIK AVI NEDIR için 4 cevap

 1. Hasan der ki:

  Merhaba,

  Neden Antalya Körfezinde bu balıklara ender rastlanırken, Adrasan bu kadar zengin?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Adrasan ve çevresinin tip yapısının kayalık olması, denizinin derin olması ve derinlerin de kayalık yapıya sahip olması en büyük etkenlerdendir. Ayrıca bunlara ilave edilecek pek çok özellik vardır. En önemlisi denizin temiz olmasıdır. Denizin temiz olmasına sebep ise dağların kıyıya paralel ve yakın olmasıdır. Genelde hakim rüzgar dağlardan gelen batı ve kuzeybatı rüzgarlarıdır. Bu rüzgar denizi devamlı temiz tutar.

   Başka önemli etkenler Adrasan’ın büyük bir koy olması ve balık üremesi için çok uygun olmasıdır. Ayrıca ufak balıklar için çok uygun korunma alanıdır. Ufak balıkların bol olduğu her yer büyük balıklar için bir beslenme merkezidir. Bakir olması ve sessizliği de önemli etkenlerden biridir.

 2. Hasan ateş der ki:

  Büyük balık avını el oltası ile yapmak mümkün müdür?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Büyük balık avını el oltası ile yapmak mümkündür. Ama bu konuda ciddi anlamda bilgi ve tecrübe sahibi olmak şartıyla.
   El oltası ile büyük balık avını profesyonel balıkçılar yapar. Peki niçin onlar yapar. Çünkü, eskiden malzeme tedariki konusu ciddi bir meseleydi. Ayrıca profesyonel balıkçı için ekonomik balıkçılık önemli bir faktördür. Birde geçmişten gelen alışkanlıklar da var. Büyün bunları bir araya topladığımızda onlar için el ile büyük balık avı yapmak daha cazip olmaktadır.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.