DIP SIRTISI MUTLAKA DIP RAPALASIYLA MI YAPILMALIDIR

Dip Sırtısı Mutlaka Dip Rapalasıyla Mı Yapılmalıdır :

Dip sırtısı mutlaka dip rapalası ile yapılması gerekmez. Ama amaç daha derine inmekse dip rapalası doğru seçimdir Özellikle plastik geniş ve uzun gagalı rapalalar 9 – 10 m derine kadar dalabilmektedir. Dip sırtısında bu rapalalar daha derine inmek için en doğru seçimdir.

DIP SIRTISI MUTLAKA DIP RAPALASIYLA MI YAPILMALIDIR

İlkbahar aylarında Sinarit ve diğer avcı balıklar yüzeye daha yakın av yapmaktadır. Bu yüzden çok fazla dip rapalası kullanmaya gerek yoktur. Aksine daha hızlı hareket eden yüzey rapalaları daha iyi sonuç verir. Biz genellikle Mayıs ve Haziran aylarında dip sırtısını kısa gagalı rapalalarla yaparız. Bunlar rapala x-rap serisi alt tarafı turuncu 14 cm rapalalardır. Çok hareketli olan bu rapalalar, özellikle Sinarit avında çok başarılı sonuç vermektedir. Dayanıklı yüzey yapısı ve güçlü kancalarıyla büyük balık avı için çok uygun bir ürünlerdir. Bu rapalaları uzun süre kullanmak mümkündür.

Teknede İki Oltayla Dip Sırtısı Yapıldığında Rapala Tercihi

Teknede iki olta ile dip sırtısı yapılmak istendiğinde bunlardan birisi uzun gagalı, diğeri de kısa gagalı şeçilebilir. Kısa gagalı yüzey rapalası ile yapılan takım daha uzağa salınır. Dip sırtısı yavaş çekildiği için çok fazla kurşun ağırlığa ihtiyaç yoktur.  Bu takım diğerine göre daha yüzeyden geleceği için uzakta olması karışmayı önlemede faydalı olur. Uzun gagalı dip rapalası diğer takıma göre daha kısa salınır. Bu sayede iki olta farklı mesafelerde ve farklı derinliklerde olur. Yüzey rapalasının olduğu takım yüzeye yakın olan balıkların avını yapmaya çalışır. Dip rapalasının olduğu takım dipteki balıkların avını yapmaya çalışır. Bu sayede oltalar karışmadan her türlü manevra yapılarak ava devam edilebilir.

DIP SIRTISI MUTLAKA DIP RAPALASIYLA MI YAPILMALIDIR

DIP SIRTISI ILE SINARIT AVI

Dip Sırtısında Takımların Dalmasını Sağlayan Tekne Hızıdır

Takımda kurşun ağırlık arttıkça daha derine ineceği düşüncesi doğrudur. Ama bu düşünce tekne hızı sabit kalması durumunda geçerlidir. Tekne hızı artınca takım yükselir. Tekne hızı yavaşladıkça takım dalar. Bu aşamada önemli olan av yapmak için hangi hızla gidilmesi gerektiğidir. Dip sırtısında verimli av yapmak için uygun hız 2 – 4 mildir.

DIP SIRTISI MUTLAKA DIP RAPALASIYLA MI YAPILMALIDIR

Dip Sırtısında Kurşun Ağırlık Seçimi

Bu hıza uygun kurşun ağırlığı belirlerken ne yapılmalıdır? Tekne en düşük hızında giderken çok az bir hızla dalan ağırlık seçilmelidir. Bu sayede takımın kontrolü kolay olacaktır. Ayrıca takım yeterince daldığında biraz hızlanarak rapalanın hareketlenmesi ve biraz yükselmesi sağlanabilir. Bu şekilde balıkların dikkatini çekmek mümkün olur.

DIP SIRTISI YAPABILMEK ICIN COZULMESI GEREKEN SORUNLAR NELERDIR

DIP SIRTISI MUTLAKA DIP RAPALASIYLA MI YAPILMALIDIR

Ağır Takımın Yaratacağı Sorunlar

Takımda gereğinden fazla kurşun ağırlık kullanırsak takımın kontrolü zorlaşır. Dikkatiniz dağıldığında, olta mesafesini kontrol etmediğiniz bir anda takım dibe takılır. Bir işle uğraşmak veya telefona bakmak tam anlamıyla sorun olur. Oltanın takıldığı merada tekrar av yapabilme ihtimali çok azalır. Av yapılacak mera çok fazla rahatsız edilmemelidir.

Tekne Motorunun Devir Hızına Göre Takım Ağırlığını Belirleme

Niçin teknenin en düşük hızına uygun kurşun ağırlık seçilmeli dedik? Çünkü her tekne motorunun en düşük devir hızı farklıdır. Bu tekne hızının farklı olmasına sebep olur. Örneğin en düşük hızı 2 mil olan teknede kurşun ağırlığı 300 gr yeterliyken, en düşük hızı 4 mil teknede kurşun ağırlığı 500 gr yeterli olabilecektir. Unutmayın buradaki oranlar örnektir. Ayarlama gerçek oranlara göre olmalıdır. Ayrıca hazırlanacak takımlarla dip sırtısı yapılırken bu oranları etkileyecek başka etkenle de vardır. Bunlar rüzgar, akıntı, dalga, teknenin altının kirli olması, motorun düzgün çalışmaması, teknenin hızını etkileyen diğer unsurlar gibi. Bu etkenlerle tekne hızı yavaşlıyorsa hızı eşitleyecek oranda hızlanmak gerekir. Hızlandırıyorsa takımın dalmasını sağlayacak oranda motor boşa alınmalıdır. Tekne, bu unsurlar tarafından sürüklenirken takım dalışa geçer. Uygun derinliğe inince tekneye yol verilir.

SIRTI YONTEMI NEDIR CESITLERI VE UYGULANIS SEKILLERI

Dip Sırtısı Mutlaka Dip Rapalasıyla Mı Yapılmalıdır

DALDIRICI KURSUNLA DIP SIRTISI TAKIMININ HAZIRLANMASI VE KULLANIMI

Dip Sırtısı Takımının Kurşun Ağırlıkla Hazırlanması Videosu: https://youtu.be/cq1gSbFqn_U

Dip Sırtısı Mutlaka Dip Rapalasıyla Mı Yapılmalıdır

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.