BUYUK BALIK AVI YAPMAK BIR TERCIH MIDIR

Büyük Balık Avı Yapmak Bir Tercih Midir :

BUYUK BALIK AVI YAPMAK BIR TERCIH MIDIR

Büyük balık avı yapmak sürdürülebilir avcılık yapmamın olmazsa olmaz koşuludur. Büyük balık avı yaparak bir kaynağı en verimli şekilde kullanma şansını elde etmiş oluruz. Balık belli bir olgunluğa ulaşmadan avlandığında hem büyük bir ekonomik değer israf edilmiş olur, hem de bir çok kişinin hakkı yenmiş olur. Kaynaklarını israf eden ve bir birinin hakkına saygı duymayan toplumlar iflah olmazlar. Hedefledikleri refaha ve medeniyet düzeyine asla ulaşamazlar. Her işi yaparken aklın ön gördüğü şekilde yapmayı prensip edinmemiz gerekir. Akılsızca davranıp sonra bunu şikayet konusu yapmak akılsızlığın ileri aşamasıdır. Mantıksız davranışları alışkanlık haline getirmiş toplulukların refah ve medeniyet arayışları boşuna çabalardır. En kıymetli sermayemiz olan aklımızı kullanmayı öğrenmemiz gerekir. Aklımızı kullanmadan ve aklın öngördüğü doğruları yapmadan arzularımıza ulaşamayız.

BUYUK BALIK AVI YAPMAK BIR TERCIH MIDIR

Büyük Balık Avı Yapmak Bir Zorunluluktur

Bir balığı 300 gram olduğunda avlarsak bir kişi bu balıkla karnını doyurabilir. Aynı balığı 3 Kg olduğunda avlarsak 10 kişi bu balıkla karnını doyurabilir. Bu balık 10 Kg olduğunda avlarsak 33 kişi karnını doyurabilir. Refah, birim üründen daha fazla kişiyi yararlandırabilirsek artar. Ekonomi mevcut ihtiyaçları en etkin şekilde karşılama prensibine dayanır. Bu yüzden büyük balık avı bir zorunluluktur.

Refah düzeyini yakalamak isteyen toplumlarda bireyler kişisel hırslarını bırakıp toplum yararını ön plana çıkarmak zorundadır. Refah toplum içinde birkaç bireyin zenginleşmesiyle artmaz. Zenginlik, bir kişinin başkalarının haklarını kullanmasıyla değil, o topluma fikri değerler katarak elde edilmelidir.

BUYUK BALIK AVI YAPMAK BIR TERCIH MIDIR

Neden Büyük Balık Avı Yapmak Gerekir

Balık Avını İleri Düzeye Taşımak: Büyük balık avı ileri düzey balıkçılık bilgisine ve tecrübesine ihtiyaç duyar. Bu sayede denizciliğimiz, balıkçılığımız ve doğa sevgimiz artar. Böylece balıkçılık kültürümüz gelişir. Balıktan nasıl faydalanmamız gerektiğini öğreniriz.
Toplumların Daha Kolay Balığa Ulaşmasını Sağlamak: Büyük balık avı yaparak birim balıkla daha fazla kişinin istifade etmesini sağlayabiliriz. Böylece balığa ve denize uzak insanların dahi daha kolay ve ucuz balığa ulaşmasını sağlayabiliriz. Bu sayede herkes canı istediğinde balık yiyebilir.

BUYUK BALIK AVI YAPMAK BIR TERCIH MIDIR

Balık Avı Turizmi Yapabilmek: Büyük balık avı yapmadan balık avı turizmi yapıp yabancıları ülkemize çekmek mümkün değildir. Balık avı turizmi sayesinde yabancı misafirlerimizi ülkeye gelmeye ve konaklama yapmaya ikna edemeyiz. Büyük balık avı için dünya üzerinde seyahat eden insanların sayısı hızla artmaktadır. Bu kişilerin yüksek gelir gurubuna sahip kişiler olduğu düşünülürse balık avı turizminin konaklama sektörü aracılığıyla ne kadar çok gelir elde edeceği açıktır.

BUYUK BALIK AVI YAPMAK BIR TERCIH MIDIR

Balık Stoklarını Arttırmak: Büyük balık avı yapıldığında ufak balıklara büyüme ve çoğalma fırsatı verilmiş olur. Büyük balık yapanın gözü hep daha büyük balıkların avındadır. Küçük balığa razı olmaz. Ufak olanları geri salar. Bu sayede balık stokları hızla artar. Böylece besin geleceğimizi garantiye almış oluruz.

Büyük Balık Avı Yaparak Balık Stoklarını Korumak: Büyük balık avı sportif balıkçılığın ilham kaynağıdır. Çünkü ilk defa büyük balık avı yapan kişi bile ilk yarım saat içinde kendine şu soruları sorar: Bu balık kaç senede bu hale gelmiştir? Bu balığı almaya hakkımız var mıydı? Bu sorular sonucunda avcının aklına balığı geri salma fikri kendiliğinden gelir. Bu durum 20 – 30 Kg balığın avını bir kaç defa yapan herkes için bir zorunluk olmaya başlar. Çünkü balık 20 – 30 Kg üstüne çıkmaya başladığında balığı karaya çıkarmak, arabaya sığdırabilmek, taşıyıp eve götürmek, evde temizlemek ve dağıtmak her aşamada zor işlerdir. Bu durumda balıkla mücadele edip geri salmak en mantıklı olandır. İşte bu aşama balık stoklarının gerçek anlamda korunmaya başladığı aşamadır.

Büyük Balık Avı Yapmak Bir Tercih Midir

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/Ts6eOTB0nkA

Büyük Balık Avı Yapmak Bir Tercih Midir

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

BUYUK BALIK AVI YAPMAK BIR TERCIH MIDIR için 2 cevap

 1. M.Eren YAHSI der ki:

  Niçin büyük balık avı yapmalıyız? Bunun ülkemize faydası nedir?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Büyük balık avı bilgimizi ve becerimizi arttırır. Bilgi ve becerilerimiz artarken bir üst balıkçılık kültür seviyesine yükseliriz. Bu bizi daha duyarlı bir avcı yapar. Duyarlı avcı avını da bir can taşıdığını bilerek sadece ihtiyacı kadar av yapar. Bu doğanın en temel kuralıdır. Bu sayede avcılık sürdürülebilir olur.

   Ayrıca büyük balık avı ufak balıkların büyümesine ve çoğalmasına imkan tanıyarak balık stoklarının çoğalmasına imkan sağlar. Büyük balık avının ülkemize ve insanlığa faydası balık stoklarının çoğalmasıdır. Bu sayede dünya gıda rezervleri korunmuş olur.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.