BUYUK BALIK AVI HASRETINI ADRASANDA DINDIRDILER

Büyük Balık Avı Hasretini Adrasanda Dindirdiler :

BUYUK BALIK AVI HASRETINI ADRASANDA DINDIRDILER

Pek çok amatör balıkçı büyük balık avı yapmanın hasretiyle yanar. İçlerindeki bu ateşi söndürmenin yolu bu devasa ava kavuşmaktır. Bunu kendi bilgi ve tecrübeleriyle yapmak mümkün değildir. Ayrıca kendi kullandıkları balıkçılık ekipmanları da yetersizdir. Bütün bu yetersizlikleri kırmanın tek yolu bu konuda bilgili ve tecrübeli bir rehberden yardım almaktır.

BUYUK BALIK AVI HASRETINI ADRASANDA DINDIRDILER

Adrasan’da Büyük Balık Avı Turuna Katılma Kararı Aldılar

Büyük balık avı yapma isteği artık dayanılmaz bir hal almıştı. Bunun üzerine internette büyük balık avı yapılabilecek yerler arandı. Sonra bunların içinden öne çıkan yerler seçildi. Sonra bunların içinden en ciddi olarak görünen yer arandı. Gerekli bilgiler toplandıktan sonra arkadaşlar arasında durum analiz edildi. Hep beraber karar alındı. Yolculuk Antalya Adrasan’a çıktı. Geceden yola çıkıldı. Hayaller kurularak Antalya-Adrasan’a varıldı.

BUYUK BALIK AVI HASRETINI ADRASANDA DINDIRDILER

Antalya Adrasan’da Büyük Balık Avı

Adrasan’da büyük balık avı turu sabah saat 06.30 – 11.00 arasında yapılır. Bu sene Pırasalı Ada istikameti daha bereketli olduğu için bu güzergah kullanılır oldu. Denize açıldığımızda balık avı, büyük balık için yemlik avıyla başlar. Yemlik balıklar avlanırken katılımcılar çıkrık makinenin kullanımını öğrenirler. Bu sayede büyük balık avında hata yapmadan balıkla mücadele etme şansını elde ederler.

BUYUK BALIK AVI HASRETINI ADRASANDA DINDIRDILER

Atar Atmaz Büyük Balık Avı Yapılır Mı?

Yemlik balık avından sonra Akya oltasını hazırlayıp mavi derinliklere bırakırız. Son avladığımız balığı canlı yem olarak kullanırız.

BUYUK BALIK AVI HASRETINI ADRASANDA DINDIRDILER

Canlı yemi hazırlayıp denize bıraktık. Bulunduğumuz merada balıklar bazen kıyıya yakın olurlar. Bazen de 80 – 100 m suyunda dolaşırlar. Bugün nedense içimizden derin suya bakmak geldi. Oltayı 75 m saldık. Takımla beraber olta 90 m geriden geliyordu. Yem daha yeni 20 – 30 m suyuna inmişti ki, kaloma akmaya başladı. Önce hafif çekiştirmeyle başladı. Kancanın balığa geçmesiyle vuruşlar hemen şiddetlendi. Kaloma hızla akmaya başladı.

Oltadaki Büyük Balığı Taşlık Bölgeden Uzaklaştırdık

Arkadaşlar şoka girmişti. Onları sakinleştirip olaya adapte etmeye çalıştım. Bu arada tekneyi açık suya almaya başladım. Artık mücadele başlamıştı. Yorulan oltayı diğerine veriyordu. Bir süre sonra balıkla mücadele iyice keyifli hale gelmişti. Balık basıp kaloma boşalttıkça keyifler daha da artıyordu.

Yarım saatlik bir mücadeleden sonra balık teknenin altında gözüktü. Dönerek teknenin yanına kadar geldi. Hemen uzanıp tekneye aldık. Teknede büyük bir sevinç yaşanıyordu. Yıllardır özlemi çekilen büyük balık teknedeydi. Artık akıllarda bu avın coşkusunu paylaşacakları arkadaşlarının şaşkınlıkları, sevinçleri vardı.

Akya avı Videosu: https://youtu.be/a22TEipLGtk

Büyük Balık Avı Hasretini Adrasanda Dindirdiler

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

BUYUK BALIK AVI HASRETINI ADRASANDA DINDIRDILER için 3 cevap

 1. Aykut Akyıldız der ki:

  Büyük balık avı Adrasan dışında nerelerde yapılabilir?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Bence ülkenin her kıyı kentinde yapılabilir. Bunun için yapılması gereken önce denizi temiz tutmaktır. Sonrasında kıyıları belli bir süre balıklara bırakmaktır. Belli süre sonunda balık miktarının hızla arttığını görürüz. Kıyılarda ufak balık artınca kıyıları ziyaret eden büyük balıklar kıyılarda daha uzun süre kalmaya başlar. Bu durumda şu an hiç balık olmayan kıyılar bile 5 sene gibi kısa bir sürede balık yapmaya başlar.

   Bu çalışmalar sonucunda oluşan balık çeşitliliğini ve miktarını korumak için kıyılarda ki ufak balığa dokunmamak gerekir. Biraz daha açıkta ihtiyaç kadar büyük balık avı yapmak balığın çoğalma sürecine mani olmaz. Geçen bir kaç sene içinde kıyıdaki ufak balıklar büyüyerek büyük balık miktarının artmasına katkı sağlar.

   Bu yazdıklarım akıllı olan insanların ekonomik durumlarını geliştirmek için zorunlu çabalardır. Artan balık, balık avı turizmine konu olmaya başlarsa konakla gün sayılarını iki katına kadar arttırır. Bu sayede her kıyı kentinin geliri ciddi miktarlarda artar. Bu ülkenin top yekun gelişmesi anlamına gelmektedir. Balık avı turizmi ülke turizm gelirlerini 10 katına kadar arttırabilecek potansiyele sahiptir.

   Artık aklımızı kullanmanın zamanıdır. Denizimize ve balığımıza sahip çıkalım. Bu çok büyük hazineden istifade edelim. Üstelik balığımızı artırarak. Denizimizi hiç olmadığı kadar temiz tutarak.

 2. ali bağcı der ki:

  Kendimi gerçekten çok kısmetli hissediyorum. Adrasan’da Menderes ağabeyle çıktığımız balık avına kaç tane arkadaşımı getirdiysem hepsiyle büyük balık avı yapmak kısmet oldu. Sanki her sene büyük balık avı yapmak daha kolay oluyor. İki senedir canlı yemle büyük balık avı yapmanın keyfini yaşıyoruz. Geçen sene balık avı sezonunu kocaman Sinarit avıyla açtık. Akya avıyla kapadık. Elimiz hiç boş kalmadı. Hatta son balık avında yakala bırak avı yapmak bile kısmet oldu. Umarım 2018 senesinde daha güzel avlar yapmak kısmet olur.

  Ali Bağcı – Antalya

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.