YIRMI YILLIK BUYUK BALIK HAYALLERI GERCEK OLDU

Yirmi Yıllık Büyük Balık Hayalleri Gerçek Oldu :

Ufak balık avı yaparken amatör balık avı tutkunlarının akıllarında hep büyük balık avı yapmak vardır. Ama bunu gerçekleştirmek o kadar kolay değildir. Büyük balık avı çok fazla bilgi, tecrübe ve boş vakit ister. Ayrıca büyük balık hakkıyla yapılmaya çalışıldığında gerçekten çok pahalı bir uğraştır. Bir zorlukta ülkemizin azalan balık stoklarının içler acısı durumudur. Bütün bu zorluklar arasında bireysel olarak büyük balık avını öğreneceğim diye uğraşmak da çok mantıklı değildir. En doğru yol bu uğraşı iş edinmiş bir rehberden öğrenmektir.

YIRMI YILLIK BUYUK BALIK HAYALLERI GERCEK OLDU

Adrasan’da Büyük Balık Avı Turu

Adrasan’a 2003 senesinde İstanbul’dan göçtüğümüzde aklımızda pek çok şey vardı. Bunlardan bir tanesi de balık avıydı. Daha Adrasan’a gelmeden teknemizi almıştık. İlk başlarda balıkçı tekneleriyle balık avına çıktık. Sonra kendi teknemizi denize indirdik. Sonrasında Adrasan’da otel işletmeciliği yapan Mustafa Yılmaz ile balık avına çıkmaya başladık. İlk büyük balık avı bilgisini Mustafa abiden aldık. Sonra beraberce pek çok uygulama yapma şansımız oldu. Sonraki senelerde balık avı turlarında öğrendiklerimizi Mustafa abiyle paylaştık. Bu şekilde balık avı bilgimiz gelişti. Bu vesileyle Mustafa abiyi her zaman üstadımız olarak görürüz. Her vesilede bunu dile getirmekten keyif alırız.

YIRMI YILLIK BUYUK BALIK HAYALLERI GERCEK OLDU

Üstaddan El Alan Hayırlı Bir Yol Açmak Zorundadır

Üstaddan büyük balık avını öğrendik. Bizde balık avı turu düzenleyerek öğrendiklerimizi diğer insanlara aktarmaya başladık. Pek çok katılımcı bu turlarda büyük balık avı yapma fırsatı buldu. Ayrıca bu turlar boyunca öğrendiklerimiz bir araya getirdiğimizde, büyük balık avının balık avı turizm şeklinde yapılması gerektiğini savunur olduk. Eğer büyük balık avı turizmini ülkemiz denizlerinde ve iç sularında yaygınlaşırsa bu işten her anlamda çok karlı çıkabiliriz. Hatta ülke refahımız artarken balık stoklarımızı da arttırabiliriz. Büyük balık avı psikolojisi balık stoklarının artmasında en büyük etken olacaktır.

YIRMI YILLIK BUYUK BALIK HAYALLERI GERCEK OLDU

İnsanların Hayallerini Süsleyen’i İşi Yapmak

Büyük balık avı önce bizim hayallerimizi süslüyordu. Biz bu hobiyi iş edindik. Şimdi başka insanların hayallerini gerçekleştirmesine vesile olmaya çalışıyoruz. Tabii bu işin kısmet olduğu bilinciyle bunu yapmaya çalışıyoruz. Her hayal ancak Allah’ın takdiriyle gerçekleşebilir. Biz ancak bu işe Allah’ın izniyle vesile olabiliriz.

YIRMI YILLIK BUYUK BALIK HAYALLERI GERCEK OLDU

Bu Akya Avının Önemi

Bu turda 5 – 6 Kg civarı bir Akya avı Yaptık. Bu avın önemi nedir? Akya’nın yemlik balık avı için çektiğimiz yüzey sırtısı takımına gelmesidir. Yüzey sırtısı takımında 7 cm rapala ve 0,40 mm – 8 m. beden misinası bulunmaktaydı. Bu takımı 0,58 mm Sufix – 300 m ip misinanın sarılı olduğu Omoto çıkrık makineli olta ile çektik.

Yem Balığı Ararken Akya Avı Yakmak Kısmet Oldu

Yanlış anlaşılmasın aslında biz Akya avı için yem balığı avı yapmaya çalışıyorduk. Bir adet yem balığı avı yapmıştık. Bir ikincisini avladıktan sonra büyük balık avı için Akya oltasını hazırlamayı düşünüyorduk. Tam bu sırada kaloma o kadar şiddetle boşaldı ki, bir anda alarm durumuna geçtik. Önce Akya olduğunu düşündük. Ama kısa sürede balıktan gelen tepkiler azalınca 3 – 5 Kg Yazılı Orkinos olabileceğini düşündük. Bu süre zarfında tekneyi durdurmadık. Balığın tepkileri azalır gibi olunca 45 dakika sonra tekneyi açıkta durdurduk. Sonrasında rüzgar ve dalga bizi Akseki Mağarasının açığına doğru sürükledi.

Tekneyi durdurunca balık, Akya kimliğini ortaya koydu. Hemen kalomayı boşaltmaya başladı. Önce açığa doğru gitti. Sonra teknenin etrafında döndü. Sonra teknenin açık denize bakan tarafında gidip gelmeye başladı.

Bir saatte alacağımızı düşündüğümüz av 2,5 saatten fazla sürdü. Sonunda oltaya elle müdahale etmek zorunda kaldık. Balık teknenin altına geldiğinde yanında başka bir Akya daha vardı. Muhtemeldir ki, o Akya’nın varlığı avın uzamasına sebep oldu. Sonunda Akya’yı tekneye aldığımızda rapalada sadece arka kanca vardı. Balık ilk debelendiğinde kanca balığın ağzında kalırken rapala denize uçtu.

Balığı tam zamanında tekneye almışız. İlk sıkı bastığında halkanın açılması an meselesiymiş. Diğer kanca mücadele esnasında balığın çeşitli yerlerine takılıp yırttıktan sonra, halkası açılıp denize düşmüş. Balık kendini kurtarmak için çok uğraşmış.

Yirmi Yıllık Büyük Balık Hayalleri Gerçek Oldu

İnce Takımla Akya Avı Videosuhttps://youtu.be/luk3K0s-hqI

Yirmi Yıllık Büyük Balık Hayalleri Gerçek Oldu

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YIRMI YILLIK BUYUK BALIK HAYALLERI GERCEK OLDU için 10 cevap

 1. Cengiz ceylandağ der ki:

  Bu balık avı turunda olduğu gibi 7 cm rapalaya Akya atladığında ne yapmak gerekir?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Öncelikle kaloma ayarının yeterince açık olduğuna dikkat etmek gerekir. Balık oltaya takıldığında kaloma boşalma şiddetinin alışılandan daha fazla olması büyük balığın oltaya atladığına işarettir. Bu durumda kamış ipin bulunduğu yöne çevrilerek balığın kaloma boşaltması kolaylaştırılmalıdır. Bunu yaptığımızda balık rahatlıkla kalomayı boşaltabileceğinden olta üzerinde problem oluşmaz. Sonrasında sabırlı olup kalomaya dokunmadan mevcut kaloma ile mücadele sürdürülür. Kaloma sıkılmaya kalkılırsa o an av biter. Balık kancaları, halkaları açabilir. 0,40 – 0,50 mm. olan beden misinasını koparabilir.

   Balık oltaya takıldığında tekneyi en düşük hızında taşlık bölgenin dışına, açık suya almakta fayda vardır. Teknenin hareketli olması pek çok kişiye sorunmuş gibi gözükebilir. Aksine teknenin yavaş hızla hareket etmesi balığın sakinleşip tekneyi takip etmesini sağlar. Çünkü tamda bu durumda balık da açık denize yönelmek ister. Ayrıca düzenli ve devamlı olan çekme hareketlerine balık aşırı tepki göstermez. Ne zaman güç uygulamaya kalkarsanız o zaman balık aşırı tepki verir. Bu durumlarda sabırlı olup balığın yorulmasını beklemekten başka çare yoktur. Sabırlı olursanız balık eninde sonunda yorulur. Balık yorulduğunda dahi kalomayı sıkmak büyük hatadır. Bunun yerine kamışı kontrollü bir şekilde kaldırıp boşluğunu sarmak daha doğru bir seçimdir. Ama balık basmaya başlayacak gibi olursa hemen kamışı indirip balığın rahatça kaloma boşaltmasına izin vermek gerekir.

   En son aşamada takım elle çekilirken balık bastığında elle kaloma vermeye devam edilmelidir. Her an kamışla mücadeleye etmeye de hazır olunmalıdır. Balık takımdan daha çok basabilir. Bir süre sonra balık mücadeleyi bırakır. İşte o an balığı tekneye alabilirsiniz.

 2. Burak aksoy der ki:

  Kimi insanlar büyük balık avı yapmak için çok fazla uğraşırken bazı insanlar çok fazla uğraşmadan büyük balık avı yapabiliyorlar. Bu durumda balık avı için ustalık mı, kısmet mi diyebiliriz? Bazıları çok fazla uğraşmadan balık avı yapabildiğine göre bu iş kısmet gibi görünüyor. Bu konuyu nasıl yorumlamak gerekir?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Evet, bende bazı insanların belli bir olgunlaşma sürecinden sonra büyük balık avı yapabildiğini takip ettim. Bazıları ise bu süreci hiç yaşamadan daha balık avına çıktıkları ilk günde büyük balık avı yaptıklarını da gördüm. Aslında çok tezat gözükmesine rağmen birbirinden farklı olayları karşılaştırıyoruz. Aslında iki olayı da açıklayan tek cümle kısmet.

   Birinde kendi başına öğrenme ve tecrübe kazanma süreci var. Her aşama deneyimlenerek öğreniliyor. Sonrasında bir üst aşamaya geçiliyor. Böyle bir yöntemin süreç izlemesi gerektiği bir gerçek. Çünkü her aşama adım adım geçiliyor. Oysa yeni başlayan birinin balık avı yapabilmesi için tecrübeli biriyle ava çıkıyor olması gerekir. Çünkü ilk defa balık avına çıkan birisinin balık avı konusunda tecrübesi olmadığı gibi, büyük balık avı konusunda bilgisinin olması da beklenemez. Mutlaka tecrübeli birisinin desteğine ihtiyacı vardır.

   Tecrübesiz birisinin tecrübeli birisinden alacağı destekler nelerdir?

   Balığın tutulabileceği meraya yönlendirme desteği,
   Gerekli olta ve malzemeleri sağlama desteği,
   Bütün malzemelerin nasıl kullanılacağının öğretilmesi desteği,
   Büyük balıkla nasıl mücadele edilmesi gerektiği desteği,
   Büyük balığı tekneye veya karaya alma desteği,
   Bütün bunlardan ayrı olarak her avın kendine özgü sorunlarını çözme desteği,

   Bu konularda destek almadan kimse kendi başına kolay kolay büyük balık avı yapamaz. Yapabilse bile sayılan desteklerin bazılarında hata yapıp balığı kaçırması çok muhtemeldir. Büyük balık avı küçük balık avına hiç benzemez. Sizin en ufak hatanızda hiç beklemediğiniz bir hamleyle kendini kurtarıp özgür yaşantısına geri döner.

   Balık avı hangi aşamasını değerlendirirsek değerlendirelim tam anlamıyla kısmettir. Çok ustalar bile balık kaçırabilirler. Oysaki benzer avı yüzlerce kere yapmışlardır. Niçin hata yaparlar. Çünkü balığı avlamak kadar kaçırmak da kısmettir. Bu yüzden herkes balığı kaçırabilir. Yoksa “balık kendini kurtarabilir” mi demek daha doğru olurdu?

 3. Burak Şahbazoğlu der ki:

  Menderes abi bizimde büyük balık hayallerimiz vardı. Senin turlarına katılarak bizde bu hayalimizi gerçekleştirdik. Üstelik neredeyse her katıldığımız avda da büyük balık avlamak kısmet oluyor. Bunun sebebi sence nedir? Böyle devam eder mi?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Bu sorunun gerçek cevabı kısmettir. Kısmeti olan her zaman av yapabilir. Bunun örneklerini web sitemizde görmek mümkün. Belli kişilerin bir çok yaptıkları avlar var. Bu kişiler neredeyse hiç boş dönmezler. Bazı kişiler bazen av yapar bazen av yapamazlar. Bazıları da hiç av yapamazlar. Hiç av yapamayanlara söylediğim tek bir şey var. “Yeterince büyük balık avı yapmayı istemiyorsunuz”. Bu cümleyi duyduklarında “abi istemesek bu kadar masrafı yapıp, bu kadar yolu gelmezdik” oluyor. Ama durum bu değil. İçinizde avı yapabileceğinize dair kuşku taşıdığınız sürece avı yeterince istemiş olmuyorsunuz. Önce kuşkularınızdan kurtulun. Bunun içinde aklınızda bulunması gereken cümle şu olmalı. “Allah dilediğinizi size vermekle verebileceklerinden hiç bir şey eksilmez”. “Bu yüzden hiç tereddüt etmeden istemelisiniz” derim.

   Tereddüt etmeden istediğiniz zaman avınızın her zaman gerçekleşme ihtimali vardır. Tereddüt sizi avda uzaklaştırır. Birde kimseyi kıskanmayı. Kimse için olumsuz taleplerde bulunmayın. Her olumsuz düşünceniz dönüp dolaşıp sizi bulur. Taşları yolundan temizleyenin ayağına taş takılmaz.

 4. Hakan Özen der ki:

  Bizde uzun zamandır büyük balık avı hayali kuruyoruz. Bizde bu tura katılsa şansımız olur mu? En azından şimdiye kadar avladığımızdan daha büyük balık avı yapabilir miyiz?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Büyük balık avı hayalinizi gerçekleştirmek için öncelikle tura katılmanız gerekir. Bu turda büyük balık avı hakkında pek çok öğreneceksiniz. Üstelik öğrenmekle kalmayacak kısmette varsa uygulama yapma şansını da elde edeceksiniz. Bu vesiyele hem büyük balık avına olan inancınız artacak. Hem de daha sonraki avlarda daha büyük balıkların avını yapmayı hedefleyeceksiniz. Sonraki aşama da avlanan balıkların geri salınması faslını deneyimleyeceksiniz. Emin olun ki, en çok balığı geri salma aşamasından keyif alacaksınız.

 5. Gökhan cadir der ki:

  Sizce bizim de hayallerimiz bu av hikayesinde olduğu gibi gerçek olur mu?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Bu sorunun en kısa cevabı; kısmette varsa neden olmasındır.

   Balık avı yapmayı içinizde hiç bir tereddüt duymadan yeterince isterseniz sizinde hayallerinizin gerçek olabileceğini düşünmekteyim. Daha önceki turlarda pozitif enerjiye bağlı olarak pek çok avın gerçekleştiğini gördüm. Sizde içinizde hiç bir kuşkuya yer bırakmadan yeterince isterseniz Allah size de güzel bir av takdir edebilir.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.