BES SENE SONRA GELEN BUYUK BALIK AVI MUTLULUGU

Beş Sene Sonra Gelen Büyük Balık Avı Mutluluğu :

Balık avına ilgim babamın ilkokul çağında beni sandala İzmit Körfezinde balığa çıkarmasıyla başladı. Bunun yanında çocukluk yıllarında serbest dalışa başlamam etken oldu.

BES SENE SONRA GELEN BUYUK BALIK AVI MUTLULUGU

Lise yıllarındaki dalışlarım zamanla sağlık açısından zorlayıcı olmaya başlamıştı. Dolayısıyla balık avına olan ilgim platform değiştirmişti. Olta balıkçılığında ilk spinning (at-çek) yönteminin benim için en ilgi çekici yöntem olduğunu düşündüğümde işin ne kadar başlangıcında olduğumun farkında değildim.

BES SENE SONRA GELEN BUYUK BALIK AVI MUTLULUGU

İnternetten Balık Avı Hakkında Araştırma

İlerleyen zamanlarda internet araştırmalarımda daha başka balık tutma yöntemlerinin olduğunu öğrendim. Bu araştırmalarda karşıma pek çok av şekli çıktı. Bu trofe avlarından ve en çok mücadelesini vermek istediğim Akya avının Adrasan’da çok sık yapıldığını öğrendim. Bunun dışında yemli ufak balık (Çipura, Levrek, Sargoz, Lüfer, Uskumru, Palamut, Mercan) avlarıma ara vermeden devam ediyordum. Fakat trofe av isteğim her geçen gün daha da şiddetleniyordu.

BES SENE SONRA GELEN BUYUK BALIK AVI MUTLULUGU

Tabii ki Menderes Yahşi ismi önüme çıkan ilk isimdi. Yaklaşık 5 sene önce ilk kez Adrasan’a gelip Menderes beyin teknesinde 3 gün sabah turuna misafir olmuştum. Ancak Balon Balıklarından Akya avına fırsatımız olamamıştı.

Kaçan Balıklardan Sonra Artık Sıra Bende

Her sene 3 gün sabah turlarına katıldım. Bu denemelerim 3 sene devam etmesine rağmen deniz ana bana bir Akya (ya da Sinarit, Lagos, Trança…vs) sunmamıştı. Ama defalarca Akya vuruşlarına şahit olmuştum. Hatta iki sefer, biri 10 dakika kadar. Diğeri daha kısa Akya mücadelesi yaşamıştım. Ama her seferine mücadeleyi balık kazanmıştı. Dolayısıyla tekneye almayı başaramamıştık. Bu kaçırmalar beni Akya, Sinarit, Kum Gridası…vs gibi değerli balıkların avı için hırslandırdı. Bu hırs büyük balık hususunda cömert olan Adrasan denizinin bana da bir gün bir trofe nasip edeceği hususundaki inancımın yok olmamasını sağlamıştı.

BES SENE SONRA GELEN BUYUK BALIK AVI MUTLULUGU

Son iki sene Adrasan’a gelememiştim. Bu sene ise esimin teşvikiyle üç günlük bir Adrasan kaçamağı yapma fırsatı yarattık. Tabii ki Menderes bey ile üç gün sabah turu için sözleştik. Bu üç günlük sabah turunun ilk günü olan 22 Temmuz cumartesi günüydü. Avımız her zamanki gibi yemlik Yazılı Orkinos avıyla başladı. Yem avında 2,5 saatte ancak 1 adet yemlik Yazılı Orkinos alabilmiştik. Dolayısıyla o günkü kısmetimizin yine kötü olduğunu düşünmeye başlamıştım.

Menderes bey o gün yem hususunda denizin cömert olmadığını, elimizdeki tek yem ile şansımızı denemeyi önerdi. Zira zamanın daraldığını söyledi. Tabii ki kaptana saygımız her zaman sonsuzdu. Menderes bey hemen elimizdeki tek yem ile takımı hazırladı. Takımımızı suya saldık ve çekmeye başladık. Bunu yapmaya başladığımızda saat 09:45 gibiydi. Benim aklımdaki tek şey elimizdeki tek yemi Balon Balıklarına kaptırmamak ve güzel bir trofe çekmekti.

BES SENE SONRA GELEN BUYUK BALIK AVI MUTLULUGU

Büyük Balıkla Mücadele

Yaklaşık 10 dakika kadar olmuştu. Oltamız aniden eğildi. Kaloma boşaltmaya başladı. Sizi temin ederim ki, çıkrık makineden çıkan o ses (çıkrık carlaması) bu güne dek beni heyecanlandıran en güzel seslerden biriydi. (Esimin ve kızımın seslerinden sonar elbette). Kamışı hemen suya paralel pozisyona getirip kaloma vermeye başladım. İlk izlenimde ani ve tek hamlelik vuruş ile zokaya yakalanmıştı. Bu bağlamda beklentim nispeten iri bir balıktı. Ancak mücadeleye başladıktan sonra Akya’nın çok büyük olmadığından emin olduk. Dolayısıyla mücadelemiz 10 – 15 dakika kadar sürdü. Balığı teknenin yanına çektiğimizde yaklaşık 9 – 10 Kg Akya olduğunu büyük bir keyifle gördüm. Adrasan’daki ilk büyük avım ve ilk Akya avım olması sebepleriyle ekstra mutluluk duydum.

Bundan sonraki iki günde tutacağım Akya’yı/Akya’ları suya geri salma hususunda karar almıştım. Ancak ikinci balığı diğer günlerde birçok güçlü vuruş almamıza rağmen alamadık. Bundan sonraki Adrasan hedefim iki güzel trofe alıp birini salmak. Zira hep ilk tuttuklarımı yeterli büyüklükte olması kaydı ile yemek için alırım. Bundan sonraki senelerde Adrasan avlarımın aynı keyifle devam etmesini umar, önce sevgili eşime ve sonrasında Menderes beye sadece kişiye özel eğitici turlar düzenlediği için değil, Türkiye balıkçılığına kattığı büyük katkıdan dolayı bir amatör balıkçı olarak teşekkürü borç bilirim.

BERK EKENER

Beş Sene Sonra Gelen Büyük Balık Avı Mutluluğu

Büyük Balık Avında İlk Deneyimin Videosuhttps://dai.ly/x25nkvv

Beş Sene Sonra Gelen Büyük Balık Avı Mutluluğu

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

BES SENE SONRA GELEN BUYUK BALIK AVI MUTLULUGU için 7 cevap

 1. Selçuk Yılmaz der ki:

  Bende büyük balık avı mutluluğunu adrasanbalik.com ile beraber yaşadım. Menderes abinin bilgisi ve tecrübesiyle birde benim kısmetimle bu avı yapmak nasip oldu. İnşallah her dileyen böylesi güzel büyük balık avı yapmak kısmet olur.

  • Menderes Yahşi der ki:

   Bizimde dileğimiz ve çabamız bu yönde. Bu yüzden Adrasan’da düzenlemekte olduğumuz balık avı turlarında edindiğimiz bilgileri, videoları ve resimleri paylaşıyoruz. Umulur ki balık avı ile uğraşmak isteyen her amatör balıkçıya azda olsa katkımız olur.

 2. gurcan yildiz der ki:

  Büyük balık avı yapanların balık avı turuna rezervasyon yaptırırken ve tur esnasındaki psikolojisi nasıldır?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Balık avı yapacaklarına dair içlerinde bir kuşku, tereddüt taşımazlar. Balık avının kısmet olduğunu kavramış olduklarını ifade eden cümleler kurarlar. Av yapamasalar da çok üzülmeyeceklerini ama tekrar deneyeceklerini belirtirler. Balık avının bir öğrenme, tecrübe edinme süreci olduğunu bilirler. Akıllarında sadece yaptıkları iş daha iyi yapma cabası vardır. Öğrenmeye çok açıktırlar. Anlatılanı ve gösterileni çok çabuk kavrarlar. Oldukça dikkatlidirler. Denize ve çevreye karşı ilgileri fazladır. Sorup öğrenmek isterler.

   Bazen büyük balık belli bir tecrübeden sonra oltaya takılır. Sanki bir hak edinmeymiş gibi. Bazen de nasipte olan seni buluyormuş gibi daha ilk seferde oltana gelip takılır. Bunu bilmenin imkanı yoktur. Kısmette ne varsa o olur. Tabii bütün bunların yanında turu düzenleyenin işini ne kadar severek yaptığı da çok önemlidir. Tur düzenleyen ve katılımcı aynı şeyleri yeterince içten arzuluyorlarsa o şey muhtemeldir ki olur.

 3. gurcan yildiz der ki:

  Benimde büyük balık avı arayışım en azından bu kadar uzun sürdü. Adrasan’a kendi teknemi bile getirdim. Bütün bu deneyimlerin sonucunda bu işin ne kadar zor olduğunu bizzat yaşadım. Hiç dışarıdan görüldüğü gibi değil. Bu yüzden “en güzel tekne arkadaşının teknesidir” sözü çok doğru olduğu bir söz.

  Bu sene 31 Temmuz ve 2 Ağustos 2017 için sabah turu rezervasyonu yaptırdım. Umarım ki bu sefer büyük balık avı yapmak kısmet olur.

  • Menderes Yahşi der ki:

   Evet seninle senelerdir balık avına çıkıyoruz. Yoğunlukla Akya aldığımız dönemde senin oltanın peşinden Lambukalar ayrılmamıştı. Yem balıklarının tamamını Lambukalar tüketmişti. Hatta Akya oltasıyla çifte Lambuka avı bile yapmıştık. Ama büyük balık avı kısmet olmamıştı. Hatta bazı avlarda da ilginç balık avları yapmıştık. Bir tura başlarken Adrasan Koyu içinde Kılavuz Balığı avladığımızı hatırlıyorum.

   Seninde belirttiğin gibi, inşallah bu sefer büyük balık avı yapmak kısmet olur.

 4. Hakan Özen der ki:

  Nazlı Palamut, İştahlı Akya

  Merhaba ben Antalya’ya geleli 11 yıl oldu. Antalya’ya geldiğim günden beri arkadaşlarla belli başlı yerlerde balık avına çıktım. Bu balık avlarında iyi kötü tavada yemek için balığımızı tuttuk. Ancak hiçbir zaman balık avı belgesellerinde izlediğimiz o büyük balık hasretimizi gideremedik.

  Abim yurt dışında yaşamaktadır. O da benim gibi büyük balık peşinde koşmuştur. Ancak Antalya’daki buluşmalarımızda her ne kadar yiyecek balığımızı tutsakta büyük balık hasretimizi bir türlü gideremedik. Taki Menderes beyi tanıyana kadar.

  Menderes beyi yaklaşık üç yıl önce internet sitesi (www.adrasanbalik.com) aracılığı ile buldum. Sitedeki büyük balık avı maceraları abimi de beni de çok heyecanlandırdı. Sonunda bu hasret bitecekti.

  Büyük balık avı tur rezervasyonunu 29.07.2017 tarihine yaptırdık. O günü Menderes beyle belirlenen saatte buluştuk. Yarım günlük bir programdı. Büyük Akya (Kuzu) balığını yakalayabilmek için ilk önce balık yemi olarak Palamut tutmamız gerekiyordu. Adrasan koyunda Menderes beyin hoş sohbetiyle Palamut avına başladık.

  Palamut’u bulmamız yaklaşık 3,5 saat sürdü. Bu süre size çok uzun gelebilir. Ancak Menderes beyin hoş sohbeti sizi dinç tutuyor. Sonunda Palamutlar avı yaptık.

  Palamutların 3,5 saat sonra gelmesi her ne kadar bizi korkutsa da Akya, Palamutlar gibi nazlı değilmiş. Menderes bey yemi hazırlayıp denize bıraktı. Misinayı 60 metre saldıktan sonra güzel büyük Akya yemi kaptı. Uzun süren Palamut avının üzerine 20 dakika içinde büyük Akya oltamızın ucundaydı. Abim ve benim için son derece keyifli ve eğlenceli bir avdı. Bu güzel ve eğitici balık avı için Menderes beye teşekkür ediyoruz .

  Not: Balığımızı yedik. Çok lezzetliydi.

  Hakan ÖZEN

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.