BUYUK BALIK AVI BEKLENTILERI KARSILAYAN BIR AVDIR

Büyük Balık Avı Beklentileri Karşılayan Bir Avdır :

BUYUK BALIK AVI BEKLENTILERI KARSILAYAN BIR AVDIR

Uzun bir zaman küçük balıkla uğraşan insanlar bir süre sonra büyük balık avı yapmak isterler. Bu istek giderek içlerinde öylesine büyür. Artık dayanılmaz bir hal alır. Çünkü küçük balık avı artık onları tatmin etmez. Bunun üzerine büyük balık avı yapabilecekleri yerleri araştırmaya başlarlar. Bazen bu araştırma süresi işlerin yoğunluğu yüzünden çok uzun sürebilir. Bu durumda balık turuna katılmayı düşündükleri kişilerin büyük balık avı paylaşımlarını izleyerek avunmaya çalışırlar. Bu şekilde kendi sıralarının gelmesini beklerler.

BUYUK BALIK AVI BEKLENTILERI KARSILAYAN BIR AVDIR

Büyük Balık Avı Kavramı Kişiden Kişiye Değişim Gösterir Mi?

Büyük balık avı kavramı kişiden kişiye çok fazla farklılık gösterir. Eğer bir kişi hayatı boyunca 100 – 200 gr geçmeyen ufak balık avı yapmışsa, 500 gr – 1 Kg arası balık bile onun için çok büyüktür. Ancak daha büyük balıklar avladıkça bu tür balık avına ve daha büyük boylara alışmaya başlar.

BUYUK BALIK AVI BEKLENTILERI KARSILAYAN BIR AVDIR

Büyük balık avı gerçekten çok büyük farklılıklar gösterir. Büyük balık avında ustalaşmış birisi 50 – 100 Kg üzeri balık avı yapmaya başlamışsa artık 20 – 30 Kg balıklar onu pek tatmin etmez. Avlanılan balık boyları büyüdükçe daha büyük balıklara yönelmek bir zorunluluk gibi gelir.

BUYUK BALIK AVI BEKLENTILERI KARSILAYAN BIR AVDIR

Ülkemizde Balık Avı Hangi Boyutta Yapılır

Ülkemizin genelinde balık avı ufak balık üzerinden yapılır. Bunun en önemli sebebi balık avının masraflı ve çok zahmetli olmasıdır. Ama en önemli husus kişilerin gelir seviyesidir. Gelir seviyesi arttıkça bir hobiye yönelme ihtiyacı artar. Kendisini rahatlatacak ve hoş vakit geçirmek için bir hobi sahibi olmak ister. Çeşitli hobiler içinde kişiyi en fazla tatmin edecek olan büyük balık avıdır.

BUYUK BALIK AVI BEKLENTILERI KARSILAYAN BIR AVDIR

Büyük Balık Avı Ufak Balığın Çoğalmasına Fırsat Verir

Bir ülkede yaşayan genel kitle büyük balık avıyla uğraşmaya başlarsa ufak balık büyümek ve çoğalmak için fırsat bulur. Bu durum o ülkenin balık stoklarının çoğalmasını sağlar. Böylece bir süre sonra büyük balık avı yapmak daha kolaylaşır. Bu durum daha tatminkar bir ortamın oluşmasını sağlar. Artık insanlar aynı büyük balığın peşinde koşmak yerine daha değerli büyük balık avlarının peşine düşerler. Bu seçim hem balığın daha fazla çoğalmasını sağlar. Hemde kişisel tatminin daha üst seviyelere çıkmasını sağlar.

Balık Avı Turizmi Zenginleştirir

Büyük balık avında bir ileri adım balık avı turizmidir. Bu aşamaya geçildiğinde konaklama gün sayısının artışına bağlı olarak ülke turizminin getirisi ciddi oranda artar. Bunun sebebi balık avı sezonun 210 gün civarında olması ve katılımcıların gelir seviyesinin yüksekliğidir. Kılıç Balığı ve Orkinos avları ile balık avı turizmi zirve yapar. Tabii gelirlerin de zirve yapması çok olasıdır. Bu ülkenin zenginleşmesi anlamına gelir.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/r5UssZBst-o

Büyük Balık Avı Beklentileri Karşılayan Bir Avdır

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

BUYUK BALIK AVI BEKLENTILERI KARSILAYAN BIR AVDIR için 11 cevap

 1. Burak aksoy der ki:

  Büyük balık kavramı niçin kişiden kişiye farklılık gösteriyor? Ben her büyük balık avladığımda çok şaşırıyorum. Her seferinde çok heyecanlanıyorum. Her av ayrı bir mutluluk oluyor. Bunu nasıl yorumlamak gerekir?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Herkesin kafasındaki büyük balık imajı en büyük avladığı balıktan biraz daha büyük olandır. Daha büyüğünü hayal edemez. Aslında elinde bulunan takımlarla ve o zamana kadar edindiği bilgiyle avlayabileceği balığı kast eder. Bu balık da biraz daha büyük olandır. Bu yüzden herkesin büyük balık kavramı farklıdır.

   Büyük balık avı her yapıldığında bilgi ve tecrübeler bir üst seviyeye taşınır. Bu durumda kişi bu durumun devamı açısından her seferinde daha büyük balık hayali kurar. Büyüklük belli bir noktaya geldikten sonra balık çeşitliliği ve bu çeşitler içinde avlanabilecek en büyük balıkların hayali kurulmaya başlar.

   Her avın ayrı mutluluk vermesinin sebebi; insanın ufak da olsa başarılar üzerinden kendini tatmin etmesidir. Her başarı insanı yeniler. Bu başarılar üzerinden daha büyük başarılara yelken açar. Bu durumda hayaller büyür. Gelişmek için hayalleri büyütmek çok önemlidir.

 2. Burak Şahbazoğlu der ki:

  Menderes Bey merhaba. Kullandığınız çıkrık makinelerle alabileceğiniz en büyük balık ne kadardır? Bunun takıma göre kesin bir oranı var mıdır?
  Teşekkür ederim

  • Menderes Yahşi der ki:

   Kullandığımız çıkrık makinelerle ip misinanın yetmesi durumunda 50 -100 Kg civarı balıkları avlamak mümkündür. Bunu yapabilmek için en önemli husus kaloma kullanım bilgisidir. Kaloma etkin şekilde kullanılırsa balığı daha çabuk yormak mümkün olabiliyor. Bu sayede çok büyük balıkların avını yapmak mümkün oluyor. Aslında aletin neyi çekebileceğinden ziyade sizin ne kadar mücadele bilgisine sahip olduğunuz önemli. Büyük balık avı tecrübesi arttıkça daha büyük balıklarla mücadele etmekte kolaylaşıyor. Burada önemli olan elinizdeki aleti en etkin nasıl kullanacağınızı öğrenmekten ve uygulamaktan ibaret. Bunun takıma göre kesin bir oranı da yoktur. Bu aslında her iş için geçerlidir.

 3. AyşeKaplan der ki:

  Büyük balık avına dair içimizdeki heyecan verici olayları bir kezde olsa yaşama istedik. İzlediğimiz Akya Avı videoları 23.07.2017 güzel bir pazar gününde bizi Menderes beyle Akya avında buluşturdu.

  “Akya avı” diyorum. Çünkü biz ona kancayı takmıştık. Onu alma isteğiyle gitmiştik. Her şey çok güzel başladı. Heyecanla tekneye binip Adrasan açıklarında yemlik avımız için oltaları denize bıraktık. Yemlik Palamut avı 1,5 – 2 saat sürdü. Sonra büyük balık avı için “Bismillah” dedik. Esas hedef için işe koyulduk.

  Tabii muhabbet güzeldi. Bizim konuyla ilgili pek çok sorumuz vardı. Sorularımızın hepsi cevaplanıyordu. Cevapları dinlerken gözümüz kamışın ucundaydı. Bir ara muhabbetimiz Balon Balığına kaydı. Balon Balığının denizlerimizde ne işi vardı? Aslı olan ve olmayan söylenceler hakkında konuşuyorduk. “İyi balık lafının üstüne gelirmiş”. Oltamıza Balon Balığı takıldı. “Sağ olsun” (Sağda kaldı zaten). Ama biz onu oltamızda istemiyorduk.

  Elimizde son kozumuz olan bir Palamut daha vardı. “Son şans, son yem” diyerek denize saldık. Dolaşmaya başladık. Balon Balığından bahsettiğimizde Balon gelmişti. “Şimdi de Akya’dan bahsedersek Akya gelir mi?” dedik. Bu sohbetin üzerinden çok geçmeden Akya oltadaydı. Akya oltaya vurunca çok heyecanlandık. Bu heyecanı anlatamam. Yaşamanız lazım. Çok şükür hedefimize ulaşmıştık. Gün sonunda balığı tutmanın keyfini yaşıyorduk. Balığı tutmak yemesinden daha keyifliydi. Hele birde büyük balık olunca daha başkaydı…

  Herşey için çok teşekkürler Menderes Kaptan

  Ayşe&Beren&Özkan Kaplan

 4. Ayşe Kaplan der ki:

  Böyle bir avı her seferinde yapmak mümkün müdür? Bir daha ki sefer geldiğimizde yine böyle bir av veya daha büyüğünü avlamak mümkün müdür?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Bu sorunun bir tek cevabı var. O cevap da “kısmet”. Eğer kısmetinizde varsa her geldiğinizde bu ve daha büyük avları yapabilirsiniz. Bazı kısmetli arkadaşlar her geldiklerinde bundan daha büyük avlar yapabilmektedirler. Ama genel kitle bu kadar kısmetli değildir. Muhtemelen bunun en temel sebebi bir şekilde içlerinde taşıdık korkularıdır. Bu korkular onları negatif enerjiye sürükler. Kısmetli olanlarda hiç bir zaman negatif enerjiden eser yoktur. Yapacakları av için hiç bir kuşku taşımazlar.

 5. ali bağcı der ki:

  Benim için denizde olmak, güzel bir sohbet ve bir arkadaşımı büyük balıkla tanıştırmak önemlidir. Ama yine de daha önce avlayamadığım büyüklükte bir büyük balık avı yapmak çok sevindirici oluyor. Keşke her büyük balık avına katılan büyük balık avıyla tanışabilse.

  • Menderes Yahşi der ki:

   Balık avına pozitif düşüncelerle katılmak av verimliliğini ciddi oranda arttıran bir husustur. Bunu sende her zaman görmek mümkün. Bunun en güzel göstergesi yanında her sefer değişik bir arkadaşını getirmendir. Bu sayede onlar da büyük balık avıyla tanışmış oluyor. Tanışamayanlar da en azından mücadelenin keyfini sürmüş oluyor.

   Başka katılımcılarında büyük balık avı yapabilmeleri ve en azından ava gelmeden önce pek çok konuda bilgi sahibi olmaları için bilgilerimizi paylaşıyoruz. Bu sayede pek çok kişi büyük balık avı konusunda bir şeyler öğrenmiş oluyor. Aslında kafalarına takılan konuları sitede sorabilirler. Bu soruları sitede her makalenin altında bulunana “Bir Cevap Yazın” bölümünde sorabilirler.

 6. gurcan yildiz der ki:

  Büyük balık avına katılan insanların psikolojisi nasıl olmaktadır? Öncesi ve sonrası açısından değerlendirebilir misiniz?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Büyük balık avına katılacak insanlar genellikle ufak balık avlamaktan bıkmıştır. Artık büyük balık avı yapmak isterler. Büyük balık avının daha prestijli bir av olduğunu düşünürler. Hata büyük balık avı yapabilen insanların toplumda ayrıcalıklı bir yeri olduğuna inanırlar. Bu yüzden büyük balık avını öğrenmek ve mümkünse bir balık avlamak isterler. Bu sebeplerle balık avı turlarımıza katılırlar.

   Balık avına katılırken neyle karşılaşacaklarını merak ederler. Gerçekten katılacakları avda gelecekte yapmayı planladıkları avlarda kullanabilecekleri bir şeyler öğrenebilecekler midir? Balık avı yapmak kısmet olacak mıdır? Büyük balıkla mücadele etmek kendileri için mümkün olabilecek midir? Avda kullanılacak malzeme avın ihtiyaçlarını karşılayabilecek midir? Tekne ve kaptan bu av için ne kadar uygun olacaktır? Buna benzer pek çok soru ile balık avına gelirler.

   Büyük balık avı başlarken oltaların nasıl kullanılacağını, balığı çekerken neler yapılacağını anlatıp göstererek tura başlarız. Bu sunum ile pek çok şey öğrendiğini gören katılımcı ava çabucak ısınır. Sonrasında oltalara balıklar takıldıkça katılımcı avdan zevk almaya başlar. Yemlik balık avı bitip Akya oltasının hazırlığına başladığımızda katılımcı başka bir boyuta atladığımızı hemen fark eder. Bu aşama katılımcıyı en fazla etkileyen aşamadır.

   Büyük balık için Akya oltası mavi derinliklere bırakıldığında yeni uyulması gereken kurallar sıralanır. Bu kurallar artık avın ne kadar ciddi olduğunu katılımcıya anlatır. Bu aşamada katılımcı şöyle bir silkinip kendine gelir. Avın ciddiyetine bürünür. Bir süre sonra kaloma şiddetle boşalmaya başladığında ne yapacağını az çok bilir. Kulağı devamlı olarak bizdedir. Bu aşama onda pek çok tedirginliği beraberinde getiri. Ama iyi bir rehber kaptan bu durumları iyi yöneterek riskleri ve tereddütleri bertaraf eder. Gerektiğinde ava direk müdahale ederek her hangi bir risk oluşumuna izin vermez. Bütün yaşananlar ve avın kazandırdıklarıyla katılımcı ciddi anlamda tecrübe kazanır.

   Yapılan av ile mutluluğu doruklarda yaşayan katılımcı için artık hiç bir tereddüt kalmamıştır. Sadece mutluluk vardır.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.