BUYUK BALIK AVI BEKLENTISI AVCIYI HANGI NOKTALARA TASIR

Büyük Balık Avı Beklentisi Avcıyı Hangi Noktalara Taşır :

BUYUK BALIK AVI BEKLENTISI AVCIYI HANGI NOKTALARA TASIR

Her insanın büyük balık avından beklentisi farklıdır. Kimisi için 1 Kg üstü balık büyük balıktır. Kimisi için 3 Kg üstü büyük balıktır. Bu farkın sebebi insanların yakalamaya alıştıkları boy ve Kiloyla ilgilidir. Hayatı boyunca 100 – 500 gr arası balık yakalamış olan birisi için 1 Kg büyük balıktır. Oysa yakaladığı en büyük balık 1 – 2 Kg geçmemiş birisi için 3 Kg üstü büyük balıktır.

BUYUK BALIK AVINI OGRENME SURECININ ASAMALARI

BUYUK BALIK AVI BEKLENTISI AVCIYI HANGI NOKTALARA TASIR

Değişmeyen bir beklenti vardır. Her amatör balıkçı daha önce avladığı balıktan daha büyüğünü yakalamak ister. Bu sebeple her amatör balıkçının kafasında daha büyük balık avı düşüncesi vardır. Bu düşünce onu hep daha büyük balık avı yapacak araştırmalara yöneltir. Kimi zaman bu araştırmalar daha değişik takımlar veya av yöntemleridir. Kimi zaman farkı av bölgelerinde düzenlenen büyük balık avı turlarıdır.

BALIK AVI TUR SEKLIMIZ OGRETICI MAHIYETTEDIR

BUYUK BALIK AVI BEKLENTISI AVCIYI HANGI NOKTALARA TASIR

Değişik Av Yöntemleriyle Büyük Balık Avı

Değişik takım veya av yöntemlerini araştırırken üç seçenek vardır. Ya kendi tecrübenizle bir şeyler yapmak. Yakın çevredeki büyük balık avı yapanların tecrübesinden yararlanmak. Ya da büyük balık avı yapan diğer şehirlerdeki turlara katılıp onların tecrübelerinden yararlanmak.

Kişinin kendi tecrübesi yeni yöntemler yaratabilecek düzeye geldiyse ve bu konuya yeteneği varsa kendi yöntemlerini dener. Ama yeni bir şeyleri denemek ve başarılı olmak çok zaman alır ve çok masraflıdır. Bazen Amerika’yı yeniden keşfetmek gibidir.

BUYUK BALIK AVI BEKLENTISI AVCIYI HANGI NOKTALARA TASIR

Kendi tecrübesi ve yeteneği yoksa yakın çevresindeki insanların tecrübesine başvurur. Eğer yakın çevresinde büyük balık avı yapan yoksa veya tecrübesini paylaşmak istemiyorsa başka bir yol araması gerekir.

BUYUK BALIK AVI BEKLENTISI AVCIYI HANGI NOKTALARA TASIR

Büyük Balık Avı Yapan Bir Tur Organizasyonuna Katılmak

Büyük balık avı tecrübesini edinmenin en kolay ve masrafsız yolu balık avı turuna katılmaktır. Bu sayede bir çok bilgiyi kaynağından yaşanmış tecrübelerle beraber öğrenme fırsatı olur. Bu fırsatı değerlendirerek pek çok bilgi uygulamalı olarak öğrenilebilir.

BUYUK BALIK AVINDA TEK OLTA CEKMENIN AVANTAJLARI NELERDIR

Hayatta en pahalı şey bilgi ve tecrübe edinmektir. Birisi size bunu bir bedel karşılığında sunuyorsa, ödeyeceğiniz ne olursa olsun ucuzdur. Çünkü hiçbir zaman ödediğiniz parayla ve harcadığınız zamanla aynısını elde etmenin imkanı yoktur. Bu her iş için böyledir. Bu yüzden eğitim kurumlarında hayatımızın önemli bir kısmı geçer.

BUYUK BALIK AVI BEKLENTISI AVCIYI HANGI NOKTALARA TASIR

Büyük Balık Avı Turunda Öğrenilenler

Büyük balık avı turu yem balığı avıyla başlar. Bu balık avı bir çok katılımcı için zaten büyük balık avı gibidir. Çünkü bizim yem balığı olarak avladığımız balıklar onların en büyük balık avları olur. Bu av bile bir çok katılımcıyı tatmin etmek için yeterlidir.

Yem balığı avı yaparken amaç insanları büyük balık avına hazırlamaktır. Katılımcılar önce ortama alışırlar. Sonra büyük balık avında kullanacağımız çıkrık makineli oltaların kullanımını uygulamalı olarak öğrenirler.

Büyük balık avı için yakaladığımız yemin canlı yem olarak nasıl kullanıldığını öğrenirler. Eğer canlı yemle av yapamaz ve ölü yemlerle av yapmak zorunda kalırsak, ölü yem kullanımını da görme şansını elde ederler.

Sonra oltaları denize nasıl saldığımızı ve nasıl çektiğimizi öğrenirler. Kısmette büyük balık yakalamak varsa, balık oltamıza takılır. Böylece bu anın unutulmaz heyecanını yaşarlar. Sonra büyük balıkla nasıl mücadele edilmesi gerektiğini öğrenirler.

Kısmette varsa balık teknenin altında dönmeye başlar. Önce o muhteşem büyük balığı teknenin altında dönerken seyrederiz. Sonra teknenin yanına getiririz. En son aşamada da yorulmuş bir şekilde tekneye alırız. Bu son aşamada balığın nasıl tekneye alınacağını öğrenir.

BUYUK BALIK AVI PSIKOLOJISI

Büyük Balık Avı Psikolojisi

Muhtemelen bu aşamaya kadar olanlar katılımcının beklentisi doğrultusundadır. Bu aşamadan sonrasını katılımcı hayal dahi edemez. Çünkü bu aşamadan sonrasında katılımcının balık avına bakışı kökten değişir. Artık o büyük balık avcısı olmuştur. Artık küçük balık avı onu asla tatmin etmez. Ancak et ihtiyacını karşılar.

Balığı tekneye aldığımızda en büyük değişim balığa duyulan şefkat duygusudur. O koca balığın yaşama hakkını çoktan kazanmış çok şanslı bir canlı olarak görürüz. O seçilmiş, diğerlerinden daha fazla yaşama hakkı olanlardandır. Bu yüzden avlanmış olması kısa bir süre sonra avcısında hüzne sebep olur. Avcı içinden “bu balığı alıkoymaya gerçekten hakkımız var mı?” diye sorgular. Çünkü bu koca balık ne badireler atlatarak bu kadar büyüme şansını elde etmiştir. Şimdi kaderi bizimle kesişmiş ve avımız olmuştur. Acaba bu bizim için hak mıdır? Bu düşünceler avcının ilk defa balığa karşı şefkat duymasını sağlar. Bu avcıda ne umulmaz bir değişimdir. Bu aşamadan sonra avcı artık balık avında ölçülü ve makul olmayı öğrenir. O artık sadece ihtiyacı için avı yapan bir usta olur. Eğer bu öğrendiklerini başkasına da öğretmeye başlarsa üstad olur.

Büyük Balık Avı Beklentisi Avcıyı Hangi Noktalara Taşır

AKYA OLTASININ HAZIRLANMASI VE BIRAKILMASI

Büyük Balık Avı Beklentisi Avcıyı Hangi Noktalara Taşır

AKYA COK ISTEYENIN OLTASINI SENLENDIRIR

Akya Oltasıyla Yapılan Av Videosuhttps://youtu.be/4nol34j7s3o

Büyük Balık Avı Beklentisi Avcıyı Hangi Noktalara Taşır

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

BUYUK BALIK AVI BEKLENTISI AVCIYI HANGI NOKTALARA TASIR için 6 cevap

 1. aytunç çolak der ki:

  Merhaba Menderes Abi, tekneniz yaklaşık 5 m gibi balığı çekerken böyle bir teknede dengeyi koruyup suya düşmemek ve açık denizde rüzgar akıntı malum teknenin bordasını da düşünürsek teknenin içinde ıslanmıyor musunuz takdir ediyorum sizi mevcut altyapı ile ayrıca olta kemeri de kullanmıyorsunuz 100 kg luk suat yiğit bile kemerle çekebiliyor 🙂 Kasım ayında turlarınız devam ediyor mu rastgelsin

  • Menderes Yahşi der ki:

   Turlarımız 15 Kasım’a kadar devam ettirmeyi düşünüyoruz. Eğer havalar iyi giderse kasım ayı boyunca da devam edeceğiz.

   Teknemiz 5.60 m boyunda. Açık denizde, dalgalı ortamda balık avı için Japonlar tarafından dizayn edilmiştir. Bu yüzden dalgalı denizde pek çok tekneden çok daha konforlu bir şekilde balık avına devam edebiliyoruz. Ayrıca daha büyük tekne daha fazla maliyet anlamına geliyor.

 2. Serhat Güneş der ki:

  Büyük balık kavramı aslında göreceli bir kavramdır. Sizin balık avı turlarınızda ne kadarlık büyük balıklar avlana biliyor? Şimdiye kadar tuttuğunuz en büyük balık nedir?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Büyük balık kavramının göreceli bir kavram olduğu görüşünüze katılıyoruz. Gerçekten de kimine göre 500 gr balık büyük balıktır. Kimine göre 2 Kg balık büyük balıktır. Bire göre ise 3 Kg üstü balıklar büyük balıktır. Turlarda genel olarak 10 Kg üstü balıkların avını yapmayı amaçlarız.

   Şimdiye kadar avlayıp tekneye aldığımız en büyük balık 37 Kg Sarı Kuyruk Akya dır. Son yıllarda balık bir sezon içinde 25 Kg üstü daha fazla balık avı yapmaya başladık. Daha dün oltamıza takılan balığın 50 Kg üstü olduğunu tahmin ediyorum. Dün oltamızı şereflendiren büyük balık 270 m ip misina boşaltmayı başardı. Bu miktar misina boşaltabilen balık olmamıştı. İlk defa kalomayı sonuna kadar sıktım. Şimdiye kadar kalomayı orta seviyeye kadar bile sıkmamıştım. Balık neredeyse oltayı elimden almak üzereydi. Sonunda takım kancanın bağlantı yerinden koptu. Beden misinam 40 – 45 Kg çekerliydi. Şimdi 70 Kg çekerli beden misinası kullanmaya başladım.

 3. Selçuk Yılmaz der ki:

  Büyük balık avı beklentisi beni Adrasan’a kadar taşıdı. Bir de baktım Menderes abiyle beraber balık avına çıkıyoruz. Büyük balık avı yaptıktan sonra nereye taşıdığı çok da önemli değil. Büyük balık avı yapmak çok güzel bir duygu. İnsan kendini çok iyi hissediyor.

 4. ali bağcı der ki:

  Söz konusu olan büyük balık avı olunca işlerimi çok önceden ayarlayıp av gününü sabırsızlıkla beklerim. Bazen günler geçmek bilmez. İş durumu uygun olan bir arkadaşımı arayıp hareket programını kararlaştırırız. Yol boyunca benimle gelecek arkadaşı büyük balık avı için motive ederim. Sonra avı yapıp dönerken sabah söylediklerimi yaşananlarla karşılaştırırız. Sabah Adrasan’a giderken iki kişi gideriz. Dönerken bize büyük balıkta eşlik eder. Kısmeti bol olanın büyük balık avı da bol olur. Ben kısmetime her zaman şükretmişimdir.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.