PALAMUT UMUTLARINI KIRDI AKYA HIC UZMEDEN GELDI

Palamut Umutlarını Kırdı Akya Hiç Üzmeden Geldi :

PALAMUT UMUTLARINI KIRDI AKYA HIC UZMEDEN GELDI

Yüzeydeki 15 m sıcak su tabakasıyla, 15 m altında kalan su tabakası arasındaki ısı farkı bu sene balık davranışlarını çok etkiliyor. Arada neredeyse 4 – 8 dereceye yakın fark var. Balıklar yüzeye gelemiyorlar. Ancak kısa süreliğine yüzeyde ufak oynaklar yapabiliyorlar. Çoğu zaman suyun yüzeyinde hiç bir hareket görmenden saatlerce yol aldığımız oluyor. Durum böyle olunca oltalarda boş kalıyor. Ancak uzun saatler sonra bir kaç vuruş almak mümkün oluyor. Bu vuruşlarda balık oltaya takılırsa ne mutlu bize. Bu sayede büyük balık avında kullanabileceğimiz yemlik balığımız olabiliyor. Umarız bu durum kısa sürede düzelir. Deniz ve balık normale döner. Son günlerdeki hava hareketleri bu düzelmeye işaret ediyor.

PALAMUT UMUTLARINI KIRDI AKYA HIC UZMEDEN GELDI

Bugün de yemlik balık avında benzer sorunlar vardı. Önce Adrasan Koyunda 2 saat kadar yüzey sırtısı çektik. Hiç vuruş almadık. Saat 08.30 gibi Pırasalı Adaya doğru yöneldik. Pırasalı Ada yolunda, adanın etrafında hiç vuruş olmadı. Çoban Limanına bile baktık. Saat 10.00 gibi Adrasan Koyuna doğru dönüşe geçtik. Artık son umut koy içinde bir balık almaktı. Zaman ilerleyip sahile doğru yaklaştıkça umutlar kırılmaya başlamıştı.

PALAMUT UMUTLARINI KIRDI AKYA HIC UZMEDEN GELDI

Olta Sudan Çıkarılmadan Balık Avı Bitmez

Tam Tuzla Koyundan geçerken kaloma boşalmaya başladı. Hemen mücadeleye başladık. Tekneyi günün ilk balığının heyecanı sardı. Balığı tekneye alınca hemen Akya oltasını hazırladık. Artık dönüş için çok az zaman kalmıştı. Hemen oltayı suya bırakarak Akseki Koyuna doğru düşük hızda yol almaya başladık.

Oltayı suya bırakalı üç dakika olmamıştı. Kaloma hızla boşalmaya başladı. Akya oltaya asılmıştı. Kaloma boşaltma şiddetinden balığın Akya olduğunu anlamak hiç zor değildi. Hemen tekneyi taşlık bölgeden uzaklaştırmaya başladık. Bu arada mücadele başlamıştı. Bir yandan neler yapacağımızı konuşurken, bir yandan da mücadeleye devam ediyorduk.

PALAMUT UMUTLARINI KIRDI AKYA HIC UZMEDEN GELDI

Kısmetin Ne Zaman Bizi Bulacağı Belli Mi Olur?

Hiç umut kalmamışken oltaya yemlik Palamut takılması büyük sevinç yaratmıştı. Şimdi tam büyük balık avı için umutlanıp olta salmışken kaloma akmaya başlamıştı. Daha hiç birimiz büyük balık avı moduna girmemiştik. Bu kadar kısa sürede Akya avı yapmak büyük sürpriz olmuştu.

Tekneyi taşlık bölgeden uzaklaştırırken balık şoktan çıkmaya başlamıştı. Bizde henüz daha yeni şoktan çıkıyorduk. Mücadele keyifle devam ediyordu. Yorulan oltayı diğerine veriyordu. Bu şekilde yorgunluğa bağlı bir hata yapmadan mücadeleye devam ettik. On beş dakika sonra balık teknenin altında gözükmüştü. Artık balığı yavaşça tekneye yaklaştırmaya başlamıştık. Teknenin yanına geldiğinde uzanıp Akya’yı tekneye aldık. Şaşkınlık ve sevinç birbirine karışmıştı. Balık avından umutlar kesilmişken büyük balık avını bile yapmak kısmet olmuştu. Palamut bizi çok üzmüştü. Ama Akya hiç vakit kaybetmeden oltaya atlayarak bizi çok mutlu etmişti.
Bu durumda arkadaşların ifadesi şu şekilde oldu “bütün mesele Palamut avındaymış”.

En Kolay Akya Avı Videosu: https://dai.ly/x26j21d

Palamut Umutlarını Kırdı Akya Hiç Üzmeden Geldi

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

PALAMUT UMUTLARINI KIRDI AKYA HIC UZMEDEN GELDI için 8 cevap

 1. ali bağcı der ki:

  Palamut avında ne zaman çapari, ne zaman tekli rapala kullanmak daha doğrudur?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Çapari, balığın bollaştığı dönemlerde kullanılır. Bu sayede bir defada daha çok balık avlamak mümkündür. Amaç balığın etiyse bu yöntem önerilebilir. Ama amaç sadece balık avıysa balığı tek tek avlamak daha doğru bir yöntemdir. Bu sayede avınız daha keyifli hale gelir.

   Tekli rapala, balığın nispeten az av verdiği dönemlerde kullanılmalıdır. Zaten bu dönemde çapari kullanıyorsanız balığın öndeki rapalaya takıldığını görürsünüz. Balık çaparilere takılmaz. Bu size durumu yeterince izah eder. Bunu gördüğünüzde tekli rapala kullanımına geçmelisiniz. Bu sizin av verimliliğini arttırır.

 2. Serhat Güneş der ki:

  Bu sene yem balığı avı niçin bu kadar zor oldu? İnsanların çoğu balık avı yapamamaktan şikayet ediyor. Bunu nasıl çözebiliriz?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Bu sene dip suyu çok uzun bir zaman çok soğuktu. 30 m derinliğe kadar olan deniz suyu bir türlü homojen bir hal alamadı. Bu balığın yüzeye gelerek av yapmasını engelledi. Balıklar ancak çok kısa zaman dilimlerinde yüzeyde görülür oldu. Bu yüzden av vermeleri zorlaştı. Bunun çözümü zaman zaman oltaları aşağı indirmekten geçmektedir. Bu sayede derin suda bulunan balıkları avlama ihtimali ortaya çıkmaktadır. Bizim yüzey sırtısı yaptığımız takımlarda kurşun ağırlık kullanma sebebimiz budur. Bu kurşun ağırlıklar sayesinde dibe inme seçeneğimiz olmaktadır.

   Takımları dibe indirmek istediğimizde motoru boşa alırız. Takımlar yavaş bir şekilde dibe iner. Motora yavaşça yol vermeye başladığımızda balıklar atlayabilir. Bu seçeneği arada bir deneriz. Bu sayede çok güzel avlar yaptığımız olur. Hatta arada 5 – 10 Kg arası büyük balık avları yaptığımız da olur.

 3. Selçuk Yılmaz der ki:

  Ufak balıklar büyük balıklara göre çok daha fazladır. Nasıl oluyor da Akya Palamut avından daha kolay yapılabiliyor?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Bu durumu öncelikle kısmet olarak açıklamak doğru olacaktır. Ancak kısmeti olan bir avcı asıl avı yem balığından daha kolay avlama şansına sahip olabilir.

   Balık avında siz yem balığı avını kolayca yapamıyorsanız. Muhtemeldir ki büyük balık ta yapamıyordur. Bu sizin yem balığı ile av yapmanızı kolaylaştıran bir durumdur. Ama oltayı nereye bırakacağınız da önemli. Eğer kısmetiniz varsa balıkla rast gelip balığı avlama şansınız olabilir.

 4. ali bağcı der ki:

  Bizim avlarımızda Palamut avı hiç sorun olmuyor. Çok uğraşmadan yemlik balığı avlıyoruz. Ama bu sene pek çok arkadaştan Palamut avı konusunda zorluk yaşandığını duyuyorum. Bunun sebebi nedir?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Temmuz ayının ortasına kadar 10 metrenin altında deniz suyu çok soğuktu. Neredeyse Yüzeyde su sıcaklığı 24 – 29 dereceyken, 10 m aşağısı 17 – 22 derece arasındaydı. Aradaki ısı farkı balığın derin sudan yüzeye gelmesini çok zorlaştırıyordu. Neredeyse 15 Haziran -15 Temmuz arası balıklar hiç yüzeyde gözükmüyordu. Dipten aldığımız balıklar yüzeye geldiklerinde bir dakika içinde ölüyordu. Bazen 2 – 3 Kg arası balıkları çekerken mücadele uzun sürünce balık yüzeye yaklaşırken ölmüş oluyordu. Daha suyun içindeyken kaskatı kesiliyordu. Balığa bakan bu balık şoklanmış diyebilecek durumda oluyordu.

   Ben şimdiye kadar suyun bu kadar farklı ısı aralığına sahip olduğunu ilk defa gördüm. Bunun en temel sebebi iklim değişikliği. Temmuz ayında bile dağlardan kar suyu gelirse deniz kolay kolay ısınamaz. Ne zaman dağlarda karlar erirse ondan sonra deniz ısınmaya başlar. Bu ısınmadan kastettiğim 30 – 40 m kadar aynı veya yaklaşık ısı değerine sahip olmasıdır. Bu olmayınca Akdeniz’de balık kolay kolay yüzeye gelemiyor. Bu durumda yüzeyden av yapmak da mümkün olmuyor.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.