SINARIT SON ANDA KENDISINI KURTARMAYI BASARDI

Sinarit Son Anda Kendisini Kurtarmayı Başardı :

Trofe Sinarit avını yapmamızı sağlayan yarım Palamut, milyonlarca yumurta arasından gözlerini acımasız dünyaya açtı. Palamut, Akdeniz’in berrak sularında besin zincirindeki yeri almış ve avcı içgüdüsüyle büyümeye devam ediyordu. Birden beyaz bir rapalanın cazibesine kapılmış, balıkçının zokasını yutmuştu. Balıkçı, oltasından kurtarıp livara koyduğunda ayna misali parlak derisi göz kamaştırıyordu. Sonuç da doğup büyüdüğü sularda solungaçlarını son kez kasmıştı.

SINARIT SON ANDA KENDISINI KURTARMAYI BASARDI

Hikayesi elbette burada bitmedi. Yem olarak iğneye takıldığı ilk anda kuyruğunu bir Balon Balığı kaptı. Balıkçı bu parçalanmış yemi tekrardan sularla buluşturduğunda, “başka balığı kandıracak cazibesi kalmadığını” düşünmekteyim. Fakat bu haliyle bir balığı daha oltaya çekmişti. Kontrol için çektiğimizde artık yarım kalmıştı.

SINARIT SON ANDA KENDISINI KURTARMAYI BASARDI

Sonraki denemelerimizde livar’daki bütün yemlik balıklar bitmişti. “Büyük balık avlama hayali bir başka bahara kaldı” diye düşünürken balıkçı, parlaklığını bir nebze kaybetmiş, yarım kalmış balığı livar’ın bulanık sularında fark etti.

“Ya nasip diyerek” 3. kez aynı yemi Akdeniz’in derin sularına bırakmış, ağır yolla ilerliyorduk. Birden kaloma büyük bir hızla boşalmaya başladı. Balıkçı büyük bir sevinçle makarayı sarmaya başladı. Başlangıçta mücadele sertti. Balık çok güzel basıyordu. Mücadelenin ilerleyen aşamalarında yorulan balığın gücü azaldı. Kolay çekilmeye başladı. Pek Akya avına benzemiyordu.

SINARIT SON ANDA KENDISINI KURTARMAYI BASARDI

Büyük Balığın Suda Gözükmesi

Büyük balık teknenin altında belirginleştiğinde heyecan kat be kat arttı. “Acaba neydi bu!”. Nihayetinde 6 – 7 kg. arası bir Sinarit olduğu gördük.

Sinarit, hiç beklemediğimiz bir avdı. Bu avın heyecanıyla hiç düşünmeden balığı sudan yükseltince, bir boşluğunu bulup zokadan kurtulan balık, bir hışımla mavi sularda gözden kayboldu.

“Belki ihtiyaç olur” diye sona sakladığımız yarım Palamut son görevini de layıkıyla yapmıştı. Denizlerimizin nadir balıklardan birisi olan trofe Sinariti o haliyle cezp etmeyi başarmıştı.

Biliyorduk ki, orada çok değerli olan trofe bir balık sularda kalmıştı. Yumurtalarını o koya bırakacaktı. Bu durum, bizim içimizde duyduğumuz balığı kaçırma duygusunu sevince dönüştürecekti. Sonuç olarak trofe Sinarit avı yapmış olmak, avın mücadelesi yaşamak ve teknenin yanında görmek de büyük bir başarıydı.

Sinarit Avı Videosuhttps://youtu.be/ohH73p73PHw

Sinarit Son Anda Kendisini Kurtarmayı Başardı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.