BARAKUDA AVI TEKNIKLERI

Barakuda Avı Teknikleri :

TANIM

Barakuda keskin dişleri, çok yüksek patlama hızı ve üstün manevra kabiliyetiyle denizin en amansız avcılarındandır. Bütün bu çok üstün özelliklerine, sürü halinde avlanmalarını da eklersek, denizin dişlerini tarif etmiş oluruz.

BARAKUDA AVI TEKNIKLERI

Dünyanın bazı bölgelerinde, köpek balıklarından daha fazla korkulan Barakuda türleri yaşam sürmektedir. Çok değişik türleri vardır. Bazılarının etinde, insanın sinir sistemini felç eden maddeler bulunmaktadır. Ülkemizde yaşayan türler, çok lezzetlidir ve yenebilir. Bildiğimiz kadarıyla, şimdiye kadar ülkemizde, problem oluşturabilecek bir türe rastlanmamıştır.

BARAKUDA AVI TEKNIKLERI

Barakudanın Avlanma Zamanları

Barakuda, Akdeniz’de her mevsim avlanabilmektedir. Kış aylarında hareket ve ses azalıp, ortam sakinleştiğinden avı daha kolaydır. Barakuda güneş ışığının etkisiz olduğu saatlerde avlanır. Genellikle kıyılara yakın bulunurlar. Güneş ışığının artmaya başladığı saatlerde, açık denizde derin suya çekilirler. Gündüz saatlerinde çok sakin kimselerin uğramadığı, taşlık sığlıkların olduğu uzun kıyı şeritlerinde de bulunur. Bu tür yerlerde, ışığın durumuna bakmaksızın avlanabilirler. Gündüz hareketli olan yerlerde, ışığın azaldığı, el ayağın çekildiği saatlerde avlanmayı tercih ederler. Avlanmaya başladıkları saatler, av verdikleri saatlerdir.

BARAKUDA AVI TEKNIKLERI

Barakuda Avında Kullanılacak Yöntemler

 Rapala ile sırtı çekerek: Yüzey ve dip rapalaları ile sabah erken saatlerde ve akşamları güneş battıktan sonra, Barakuda avı yapılabilir. Barakuda, taşlık ve kayalık yerlerde, baskın tekniğiyle, avlanmayı sever. Barakuda’yı derin sularda ve sığ sularda da avlayabiliriz. Işığın olduğu saatlerde derin sularda avlanmaya çalışılması, daha doğru olacaktır. Dip rapalası kullanırken, ağırlık kullanmadan sadece dip rapalası çekerek av yapılabilir. Yalancı yemle Barakuda avlarken, 2 – 4 mille sırtı çekmek gerekir. Bazı zamanlar, çok hızlıyken de yalancı yemlere atlayabilir. Hava iyice karardığında, dip rapalasıyla yapılan dip takımlarının da, rapalanın biraz üstünde ışık kaynağı da kullanılabilir.

BARAKUDA AVI TEKNIKLERI

 Yemli dip takımlarıyla sırtı çekerek: Bazı bölgelerde,  güneş battıktan sonra, yemli dip takımlarıyla sırtı çekerek ya da durarak avlanılabilir. Güneş battıktan sonra, Akya oltası ile sırtı çekerken Barakuda avlanabilir.

BARAKUDA AVI TEKNIKLERI

 Jigging yöntemiyle: Yemli dip takımlarıyla Barakuda avlanan yerlerde jigging yöntemiyle de Barakuda avlanabilir.

 Kıyıdan sahte veya canlı yemle: Kıyıdan rapala ile ata çek yaparak veya canlı balıkla, dip bekletmesi yaparak, Barakuda avı yapılabilir.

Barakuda Avı Teknikleri

Barakuda Avında Kullanılacak Takımlar

7 – 11 cm yüzey rapalası + rapala düğümü ile bağlanan 3 – 4 kulaç, 0,40 – 0,50 görünmez misina + fırdöndü + 0,70 misina üzerine, 50 gr ortası delikli kurşun ağırlık + fırdöndü.

9 – 11 cm dip rapalası + rapala düğümü ile bağlanan 3 – 4 kulaç, 0,50 – 0,70 görünmez misina + fırdöndü. Ağırlık veya daldırıcı aparat kullanmadan oltaya bağlanır.

 Palamut, Yazılı Orkinos, Tombik, Zargana, Kefal, Levrek vb gibi yemler + 6.0 – 7.0 kanca ağızdan taşıyıcı olarak + 3.0 – 4.0 üçlü kanca, anüsten 0,90 ip misina ile taşıyıcı kancaya düğümlenir + 0,90 misina 2 kulaç + büyük fırdöndü + 0,90 misina 3 – 4 kulaç + fırdöndü + 1,0 – 1,2 misine üzerine 10 – 14 adet 50 gr ortası delikli kurşun + büyük fırdöndü.

50 -100 gr jig + rapala veya uygun bir düğüm + 4 – 5 kulaç 0,70 mm 40 Kg çekeri olan görünmez veya normal misina + ip misinaya düğüm. Daha başka birçok Barakuda takımı yapılabilir.

Barakuda Avı Videosu: https://www.dailymotion.com/embed/x23wicp

Barakuda Avı Teknikleri

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.