BUYUK BALIK AVINDA NEDEN CIKRIK MAKINE KULLANILMALIDIR

Büyük Balık Avında Neden Çıkrık Makine Kullanılmalıdır :

BUYUK BALIK AVINDA NEDEN CIKRIK MAKINE KULLANILMALIDIR

Büyük balık avında el oltasıyla av yapmak mümkün değildir. Usta bir avcı 10 – 20 Kg bir balığı el oltasıyla çekebilir. Ama balık büyümeye başladıkça elle çekmek mümkün olmadığı gibi çok tehlikeli olmaya başlar. Çünkü büyük balık asıldığında ele ayağa dolan misinayı hemen kesemezseniz ömür boyu vicdan azabı çekersiniz. Bu yüzden insanları misina ve örgü ip misinalardan uzak tutmanın yolu olta kullanımıdır. Peki doğru olta hangisidir. Büyük balığın ne kadar büyük olabileceğini bilmediğimiz için çıkrık makineli olta tercihi daha doğrudur.

Balığın çok büyük olması ve çok fazla kaloma boşaltması halinde ip misina yetmeyebilir. Çok fazla ipi ancak çıkrık makineye sarmak mümkündür. Diğer olta makinelerinde çok güçlü olanlar vardır. Ama bu tür makineler çok pahalıdır. Çıkrık makineler bu makinelerin gücüne yakın veya üstün teknik özellikleri daha ucuza sunabilirler. Bunun sebebi; diğer makinelerde teknik özellik kullanım alanın küçük olmasıdır. Bu kadar küçük alanda yapılacak teknik gelişme pahalıya mal olur. Buna karşılık çıkrık makinede teknik özeklik alanları daha geniştir. Bu sayede teknik gelişim kolay olur. Bu durum maliyetleri düşürür. Daha üstün teknik özellikleri ucuza almak mümkün olur.

BUYUK BALIK AVINDA NEDEN CIKRIK MAKINE KULLANILMALIDIR

Olta Makinesinin Önemli Teknik Özellikler

  • Makinenin Bilye Sayısı: Bilye miktarı ne kadar fazla olursa makinenin sarma gücü o kadar fazla olur. Daha büyük güçler çok kolay çekilebilir. Bu avcının mücadele esnasında yorulmasını engeller. Bu sayede avcı daha sıkı kalomalarla mücadele şansı elde eder. Böylece büyük balıkları daha kolayca çekebilir.
  • Tork Gücü: Makinenin çekiş kapasitesidir. Her makinenin belli bir güce kadar dayanma kapasitesi vardır. Makinenin teknik özellikleri ne kadar güce kadar dayanabileceğini belirler. Bu gücün üzerine çıkıldığında dişliler, bilyeler ve diğer aksam zarar görmeye başlar. Daha da zorlanırsa makine bozulur.
BUYUK BALIK AVINDA NEDEN CIKRIK MAKINE KULLANILMALIDIR
  • Misina Sarma Kapasitesi: Bir makinenin misina sarma kapasitesi en güçlü misinadan ne kadar sarabileceğimizi belirler. Büyük balık derken 5 Kg balıktan başlayıp 500 Kg kadar balıktan bahsedebiliriz. Örneğin oltamıza 50 – 100 Kg arası bir balık takılırsa çok fazla kaloma boşaltacağı kesindir. Bu yüzden makinede ne kadar fazla ip varsa, balıkla mücadele edebilme kabiliyetimiz de o kadar yüksektir.
  • Makine Sarma Kolu: Kolu demirinin kalın ve tutma yerinin sarmayı kolaylaştıracak şekilde olası makinenin kullanımını kolaylaştıran unsurlardandır. Ayrıca bir makinenin gücünü anlamanın en kolay yolu makine sarma kolunun özelliklerinden geçer. Makine kolu kalın ve sağlam metalden yapılmışsa, tutma yeri elin kolayca kavrayacağı ve sarabileceği şekildeyse “bu makine güçlüdür” diyebiliriz. Bunu dış görünümüne bakarak söyleyebiliriz. Çünkü üretici kolu bu şekilde yaparak kullanıcıya makinenin teknik özelliklerinin bir özetini sunar.

Oltaya Takılan Balığın Büyüklüğünü Anlayabilmek

Oltaya takılan büyük balığın ne kadar büyük olabileceğini tahmin etmek zordur. Özellikle mücadelenin ilk anlarında çok farklı algılamalar olabilir. Balığın büyüklüğü ancak balık gerçek gücünü ortaya koymaya başladığı 3 – 5 dakika içinde anlayabiliriz. Balık oltaya takıldığı anda kalomanın sıkılmak büyük bir hatadır. Bu şekilde balığa hakim olunmaya çalışılması çok büyük bir ihtimalle balığın kaçmasıyla sonuçlanır.

BUYUK BALIK AVINDA NEDEN CIKRIK MAKINE KULLANILMALIDIR

Oltaya Takılan Balığı Kaçırmanın Sebepleri

  1. Balığın Büyük Olması: Balık başlangıçta hiç çekmeden şoka girmiş olabilir. Balığın şoktan çıkması bazen 2 – 3 dakika sürebilir. Bu süre içinde oltayı kolayca çekebiliriz. Ama 2 – 3 dakika sonra balık şoktan çıkınca gerçek gücünü ortaya koyar. Bu durumda kalomayı sıkmaya kalkarsak balık takımı koparır. Eğer ipimiz gerçekten çok güçlüyse takımı elimizden alır. Her iki durumda da balık, şaşkın bakışlarımız arasında mavi derinliklerde kaybolur.
BUYUK BALIK AVINDA NEDEN CIKRIK MAKINE KULLANILMALIDIR
  1. Balığın Küçük Olması: Burada anlatacağım olay 1. aşamada da olabilir. Kancanın geçtiği yer kalomanın sıkı olması ve balığın büyük bir hırsla mücadele etmesi sonucu yırtılabilir. Bu yırtılma mücadelenin başında da olabilir. Başında olmazsa mücadelenin ilerleyen aşamaları boyunca yavaş bir şekilde olur. Balık teknenin yanına getirildiğinde son bir mücadele sonucunda kendini yırtarak kurtarır. Balık gözlerimizin önünde oltadan ayrılıp mavi derinliklere doğru dalar. Hatta bu olay biraz daha ileri aşamada balığı tekneye almaya çalışırken ellerimizin arasından kurtulması şeklinde de olabilir.

Özellikle büyük balığa yol vermek zorunda kaldığımız durumlarda, çıkrık makinedeki ip misina miktarı avı sonuçlandırabilmek için hayati öneme sahiptir. Tork gücünün yüksek, İp misinanın çok kuvvetli olması durumunda kalomayı bir iki kademe sıkı yapmak mümkündür. Bu avla mücadelenin kolay ve kısa sürmesini sağlar. Riski kancanın geçtiği yerin yumuşak doku olması ve mücadele süresince yırtılmasıdır. Sıkı kalomayla balık çekerken bu risk hep vardır. Sıkı kaloma avı sonuçlandırma ihtimalini azaltıcı bir uygulamadır. Eğer balığın kaçması önemli değilse uygulanmasında bir sakınca yoktur. “İlla balığı görelim” diyorsak, yumuşak kaloma bu surunu çözer.

Büyük Balık Avında Neden Çıkrık Makine Kullanılmalıdır

Büyük Balık Avında Neden Çıkrık Makine Kullanılmalıdır

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/MdN05T9E_Ac

Büyük Balık Avında Neden Çıkrık Makine Kullanılmalıdır

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.