YUZEY SIRTISIYLA BUYUK BIR YAZILI ORKINOS AVI YAPTIK

Yüzey Sırtısıyla Büyük Bir Yazılı Orkinos Avı Yaptık :

YUZEY SIRTISIYLA BUYUK BIR YAZILI ORKINOS AVI YAPTIK

Bugünkü balık avı turumuzda büyük balık avımız 3 – 4 Kg Yazılı Orkinos oldu. Güzel bir Adrasan günüydü. Deniz ve hava çok güzeldi. Tam balık avı havası vardır. Arkadaşlarla sahilde buluşup denize açıldık. Yemlik balık avı için yüzey sırtısı çekmeye başladık. Sonra sabah çaylarımızı yudumlarken Pırasalı Ada yönünde yol almaya başladık. Tuzla koyuna gelmemize rağmen yemlik balık avı yapamamıştık. Halbuki bu bölgede her sabah balık alabiliyorduk. İlginç bir durum vardı. Dert etmeyip yola devam ettik.

YUZEY SIRTISIYLA BUYUK BIR YAZILI ORKINOS AVI YAPTIK

Kaloma Şiddetle Boşalmaya Başlıyor

Tuzla koyundan Gemliyik Koyuna doğru yöneldiğimizde suda bir hareketlenme gördüm. “Acaba!” diyerek o yöne doğru gittik. Tam hareketin olduğu yerin üzerinden geçtikten 50 m sonra kalomalardan biri şiddetle boşalmaya başladı. Arkadaşlara “sakın kalomayı sıkmaya çalışmayın. Bu muhtemelen büyük bir balık. Kalomayı sıkarsak 0,40 mm misinamızı kolayca koparabilir. Bırakın kalomayı boşaltsın dursun. Ayrıca 7 cm yüzey rapalamızın kancaları da bu balık için çok küçük. Kolayca kancaları da açabilir” dedim. Bu arada tekneyi en düşük hızı olan rölanti hızına kadar düşürdüm. Ama Pırasalı Ada istikametine doğru yol almaya devam ettik. Bir süre sonra balık oltaya fazla asılmadan bizimle gelmeye başladı.

YUZEY SIRTISIYLA BUYUK BIR YAZILI ORKINOS AVI YAPTIK

Yazılı Orkinos Mücadelemiz Başlıyor

Arkadaşlar oltaya takılan balığın büyük olduğunu duyunca önce ufak çaplı bir şok yaşadı. “Biz yemlik balık avı için olta çekiyorduk. Bu takımlarla büyük balığı nasıl çekecektik?” Sorusu akıllarını kurcalıyordu. Şimdi bu sorunun cevabını uygulamalı olarak verecektik. Bunun bir sırrı teknenin hareketli olmasıydı. Bu şekilde balığı tekne hızına razı edip yormaya başlayabilirdik. Öylede oldu. Balığı 10 – 15 dakika kadar peşimizden sürükledik. Balık bu hızda yeterince oksijen alamadığı için normal mücadeleye göre daha çabuk yoruldu.

Balığın yeterince yorulduğuna kanaat getirince tekneyi durdum. Durduğumuz yerde oltayı çekmeye başladık. Artık balık arada bir kalomayı boşaltsa da gelmeye başlamıştı. Bir süre sonra teknenin altında dönmeye başlamıştı. Arkadaşlar hayran bakışlar arasında balığı seyre dalmıştı. Balık teknenin yanına geldiğinde bu sefer ben hayal kırıklığına uğradım. Çünkü benim hayal ettiğim balık daha büyüktü. Bu balık mücadele gücüyle bende daha büyük bir balık izlenimi uyandırmıştı. Neyse ki, uyguladığımız tedbirler sayesinde balıkla doğru mücadele etmiş ve sonunda da almayı başarmıştık. Arkadaşlar hayatlarının en büyük balığını yakalamış olmanın mutluluğunu yaşıyorlardı.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/gB9Jv4Grp7Q

Yüzey Sırtısıyla Büyük Bir Yazılı Orkinos Avı Yaptık

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.