INCE TAKIMLA BUYUK BALIK MUCADELESI OLGUNLASTIRIR

İnce Takımla Büyük Balık Mücadelesi Olgunlaştırır :

INCE TAKIMLA BUYUK BALIK MUCADELESI OLGUNLASTIRIR

Arkadaşla Adrasan Sahilinde buluşup büyük balık avı için akşam turuna çıktık. Kıyıdan biraz açılıp yem balığı avı için iki takımı suya bırakıp yüzey sırtısı çekmeye başladık. Adrasan Koyu içinde yol alırken büyük balık avıyla ilgili sohbet ederek ilerledik. Yem balığı avını nasıl yaptığımızı ve büyük balık avına nasıl başladığımız konuşuyorduk. Arkadaş özellikle büyük balık avı için takımların nasıl hazırlandığını merak ediyordu. Web sitemizde hepsi ile ilgili birçok makalenin olduğundan bahsediyordum. Tam bu sırada oltaya bir yem balığı takıldı.

INCE TAKIMLA BUYUK BALIK MUCADELESI OLGUNLASTIRIR

Yem Balığı Avımız Büyük Balık Avına Döndü

Yem balığı oltaya takıldığında Akseki Koyunun çıkışındaki mağaralar bölgesine yakın geçiyorduk. Teknenin burnunu açığa doğru çevirmiştim. Yem balığının atladığı oltayı çekmeye başladık. Oltayı çekerken tekne 2 mil hızla yol almaya devam ediyordu. Bir ara yem balığı kaloma boşaltıp dip yaptı. Hemen arkasından kaloma hızında ani bir artış oldu. Kamışa baktığımda kamıştaki eğimin arttığını gördüm. Arkadaşa kamışın ucunu ipin olduğu tarafa doğru tutmasını söyledim. Hemen arkasından da “oltaya Akya atladı” dedim. Arkadaş çok şaşırmıştı. Sakin olmasını ve ben diğer oltayı toplarken balığa yol vermesini söyledim. Oltayı toplarken tekne ile açığa doğru çıkmayı sürdürdük.

INCE TAKIMLA BUYUK BALIK MUCADELESI OLGUNLASTIRIR

Yemlik balık avı için yüzey sırtısı çektiğimiz takım 0,40 mm beden misinası ve 7 cm rapaladan oluşmaktaydı. Oltaya atlayan büyük büyük balığın 10 Kg civarında olduğu düşünüldüğünde kalomaya hiç dokunmamak gerekmektedir. Hatta balık her bastığında kamışı ipe doğru indirip yol vermek gerekir. Kalomadaki zorlanma kancaların açılmasına, misinanın kopmasına veya balık kafa vurduğunda oluşan güç nereye denk gelirse oranın açılıp kopmasına sebep olur. Balığın sıkı kaloma karşısında ürettiği güçleri yüzlerce kilo ile ifade etmek abartı olmaz. Bu gücü etkisiz kılabilmenin yolu takıma uygun kaloma ayarıdır. Hiç bir kaloma ayarı takımın en zayıf noktasından daha güçlü olmamalıdır.

INCE TAKIMLA BUYUK BALIK MUCADELESI OLGUNLASTIRIR

İnce Takımla Büyük Balık Mücadelesinin Sırrı

Arkadaş ne yapacağını şaşırmış bir şekilde balığa yol verirken bende tekneyi açık suya doğru sürdüm. Sonra arkadaşa dönüp saatlerce sürecek mücadeleye hazır olmasını söyledim. Böyle bir mücadelede başarılı olmanın sırrı; sabırla mücadele edip, balık her bastığında yol vermektir. En ufak zorlama çabası balığın kancaları açması, misinayı koparması ile sonuçlanır. Hazır oltaya büyük balık atlamışken bütün vakti, enerjiyi, dikkati o avı başarılı bir şekilde sonuçlandırmaya ayırmak en doğrusudur.

INCE TAKIMLA BUYUK BALIK MUCADELESI OLGUNLASTIRIR

Uzun süren bir mücadelede sabırlı kalabilmek için yorulmamak şarttır. Yoruldukça sabırlı olmayı sürdürmek zorlaşır. Bu yüzden oltayı sırayla çektik. Oltayı her elime aldığımda avın nasıl devam ettirilmesi gerektiğini arkadaşa göstermeye çalıştım. Kısmetimiz varmış ki, bir saat kırk altı dakika sonra balığı teknenin altına kadar getirmeyi başarmıştık. Önce teknenin altında dönerek yorulmasını bekledik. Bu arada balığın durumunu izleyip tam zamanında almak için takımı çektik. Sonunda balık teknedeydi.

Sabırla sürdürdüğümüz başarılı mücadeleyi balığı tekneye alarak sonuçlandırdık. Artık rahat bir nefes alabilirdik. Böylesi bir avı yapmak herkese nasip olmaz. Avı sonuçlandırdığımızda arkadaşımızda durumu iyice kavrayıp çok mutlu olmuştu. Böyle bir avın sıradan olma olasılığı hiç yoktur. Çünkü ne kadar usta olursanız olun, böyle bir avı sonuçlandırabilmenin hiçbir garantisi yoktur. En ufak hatada av biter. Balık kendini kurtarır. “Balık avı sabır işi derler ya” işte tam da böyle bir avdan bahsederler.

İnce Takımla Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/luk3K0s-hqI

İnce Takımla Büyük Balık Mücadelesi Olgunlaştırır

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.