ZARGANA AVI TEKNIGI

Zargana Avı Tekniği :

Zargana, testere gibi keskin dişleriyle, kendisi de çok iyi bir avcı olmakla beraber,  bütün avcı balıkların çok sevdiği bir yem balığıdır.

ZARGANA AVINDA TEKNEDE SIRTI CEKEREK IPEK FLOS KULLANIM TEKNIGI

ZARGANA AVI TEKNIGI

Zargana Takımının Yapılışı

Zargana avlarken ipek floş kullanırız. İpek floş; çok ince ipten yapılır. Bu çok ince ipler, 6 – 8 cm çapında, ip yumağı şeklindedir. Yumağın her iki tarafında da düğüm vardır. İpek floş, 0,20 – 0,30 misina ile 3 – 5 kulaç beden kullanılarak, takım yapılır. İpek floştan oluşan 3 – 5 kulaçlık beden, takıma, fırdöndü veya her hangi bir materyal kullanılmaksızın, düğüm atılarak bağlanır. İstenirse, çapari şeklinde takım hazırlamakta mümkündür. Bu durumda, bir takımla birden fazla Zargana avlama şansı elde edilebilir.

ZARGANA AVI TEKNIGI

Zargana Takımının Kullanılışı

Zargana takımı, tekne 2 – 4 mil hızla giderken, 20 – 40 m uzunluğunda denize salınır. Zargananın az olduğu ortamlarda, mesafe uzatılıp, kısaltılarak denemeler yapılabilir. Takımı sırtı çekerken, ufak ufak sallayarak, kıskandırma yapılmasında fayda vardır. Zargana, takıma hamle yaptığında, ipeğe dolanması için takım; ya gevşek tutulmalı, ya da kaloma, olta serbest akışa geçmeyecek şekilde ayarlanmalıdır. Zargana asıldığında, 20 -30 m takımı boşaltmasına izin verilerek, yorulması sağlanmalıdır. Zargana ilk hamle yaptığında direnç gösterirsek, Zargananın testere gibi dişleri ipek floşu keser. Bu durumda hem ipek floştan, hem de Zarganadan oluruz.

ZARGANA AVI TEKNIGI

Zargana İpek Floşa Nasıl Yakalanır?

Bir Zargananın, 1/8 i gagadır. Gaganın üst ve alt çenesinde, 1 mm den kısa aralıklarla dizili, 1 – 2 mm uzunluğunda, çok keskin dişler vardır. Zargana çenesini kapadığında, dişler arasındaki mesafe 0,5 mm ye düşer. Bu dar aralık, ipek floşun sıkışması için yeterlidir. Bur da önemli mesele, çok keskin olan dişlerin, ipeği kesmemesi için, takımın serbest olmasıdır. Zargana ipek floşa hamle yaptığında, gagasına bir şey takıldığını hisseder hissetmez, dönmeye başlar. Dönmek, bütün uzun formdaki balıkların ortak davranışıdır. Bu dönme esnasında, ipek floş yumağı, dişlerine ve gagasına dolar. Bu olduğunda, Zargananın kurtuluş şansı kalmaz. Zarganayı tekneye aldığınızda ipek floşu gagasından ve dişlerinden kurtarmak, çoğu zaman mümkün olmaz. Olsa da, ipek artık kullanılamaz. Yenisi bağlanarak, ava devam edilir.

ZARGANA AVI TEKNIGI

Zarganalar kıyılara çok fazla sokulmuş bir arada duruyorlarsa, bunun iki sebebi vardır.

Kendisi avlanıyordur. Kendisi avlanırken, kıyının açığına kadar çıkar ve avın peşinde koşturur. Zargana avlanırken, suyun yüzünde bıraktığı belirgin izlerden, belli olur. Zargana avının peşinde koştururken, arkasında belirgin dalgalanma hareketleri bırakır. Bu dalgalanmalara bakarak, ne tarafa doğru hareketlendiklerini görebiliriz. Avlanırken, etrafa dağılmış vaziyette olurlar. Değişik boy grupları, öbek öbek etrafta dolaşarak av yaparlar. Onlar av yaparken, avcıların dikkatini çektiklerinden, hemen avcıların iştahı kabarır.

ZARGANA AVI VE CANLI YEM OLARAK KULLANILMASI

Zarganalar avlanmaya başlayınca, ortamda oluşan elektrik, ses ve kan kokusu daha büyük avcıların iştahını kabartır. Büyük avcıların, ziyafete katılması için davetiye çıkmış olur. Büyük avcılar, Zarganaları avlamak için kıyılara sokulmaya başladığında, Zarganalar, avladıkları daha ufak balıklarla beraber, kıyılara yönelirler. Tam bu aşamada Zargana, hem avcı, hem de av konumundadır. Zarganalar, kıyılarda çok yoğun olarak bulunuyorsa, etrafta daha büyük balıklar vardır.

Zargana Avı Tekniği

Zargana avı genellikle, Zarganaların kıyılarda yoğunlaştığı dönemde yapılır. Biz Zarganayı, yen yapmak amacı ile avladığımızdan, Zarganayı sınırlı sayıda avlarız. Genellikle, canlı yem olarak kullanırız. Bu dönemlerde, Zargana yakalamak kolay olduğundan, ihtiyaç fazlasını avlamayız. Zarganayı avladığımız yerin biraz açığında, büyük balık avı yaparız.

Zargana Avı Tekniği

ZARGANA AVI TEKNIGI

YEM BALIGI OLARAK ZARGANA AVI

Zargana Avı Videosu: https://youtu.be/jDZpQoWcXAw

Zargana Avı Tekniği

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

ZARGANA AVI TEKNIGI için 12 cevap

 1. ahmet yıldız der ki:

  Hayırlı balık avları dilerim. Zargana hususunda bilgilerimi paylaşmam gerektiğini düşünüyorum. Çünkü diğer kardeşlerim canlı yemden hiç bahsetmemişler. Tabii ki onların taktiği de geçerlidir. Lakin ben 30 yılı geçkin canlı yem kullanıyorum. Eğer balık kıyıda varsa boş çekmezsiniz. Eskiden mısır ve un kurdu takardım. Şimdi parayla Morio Kurdu alıp takıyorum. Denizde ölmüyor. Devamlı oynuyor. Saniyede vuruyor. Birde mümkünse hayalet misinanın 0.14 mm kullanıyorum. Zarganalar büyüyünce 0.18 mm çıkıyorum. Tabii ki kösteğine bir de büyük top kullanmıyorum. Yumurta çikolatadan çıkan topların içine 20 gr kurşun koyup, içini köpükle dolduruyorum. Çok şık oluyor. Emin olun, her gün ihtiyaç kadar Zargana çekebiliyorum. Mıntıka olarak, Erdek Paşalimanı Adasındayım. Ayrıca belirtmem gerekirse burada her çeşit balık bol.

  Herkese rast gelsin.

  • Menderes Yahşi der ki:

   Buradaki bir eksikliği tamamladığınız için teşekkür ederim. Bu katkıyı yayınlamayı bir görev bildim. Bu şekilde yapılacak katkıları ve bilgilendirmeyi yayınlamanın balıkçılığımıza katkı sağlayacağını düşünmekteyim.

   Her kese en güzel balıkların rast gelmesi dileğiyle.

 2. barlas der ki:

  Kiyidan atista kac mm misina kullanmaliyim.

 3. barlas der ki:

  Ben zargana avında yeniyim. Giresun’a 20 eylülde tatile gideceğim. 20 günlük o donemde Zargana olur mu? Ayrıca, ipek yemle avlamayı düşünüyorum kıyıdan atıp çekme taktiği var mi? Dibe batmasını beklemeli miyim? Eğer tutarsam, ipeği nasıl çıkarmalıyım?

  Tesekurler.

  • Menderes Yahşi der ki:

   Bölgeyi bilmediğim için çok kesin bir cevap vermen doğru olmaz. O dönemde muhtemelen Zargana olur. Kıyıdan atmak için yumurta şeklinde nispeten ağır şamandıralar var. O şamandıralara 1 – 2 m arası, atabilmekte zorluk çekmeyeceğiniz uzunlukta bir misine bağlayarak avlanabilirsiniz. Attıktan sonra bir süre bekleyip balığın şamandıranın suya düşüş esnasında yarattığı sesin etkisinin geçmesini bekleyip, sonrasında da çok yavaş çekmeniz doğru olacaktır. Yavaş çekerken arada bir kısa hızlanmalar balığı tahrik edebilir. Denemeler yaparak daha doğru uygulamayı bulabilirsiniz. Yumurta şeklinde ki beyaz şamandıra batmasını engelleyerek yüzeyden çekmenizi sağlar.

 4. Murat der ki:

  Selam zargana avi karadanizde yapilirmi..bolgem (inebolu)

  • Menderes Yahşi der ki:

   Kesinlikle evet. İpek kullanarak 0,20 – 0,35 mm misine beden kullanarak Zargana avı yapabilirsiniz. Tekne hızı mümkün olduğu kadar yavaş olsun. Balıklar sürü olarak hareket ederken genellikle yavaş hareket ederler. Takımı da uzun salarsanız başarı olasılığı artacaktır. Aksi durumda denemeler yapmaktan geri durmayın. Denizde sabit kurallar yoktur. Balığın davranışları neyi nasıl avladığına bağlı olarak değişim gösterir. Davranış şeklini öğrendikçe başarı da artar.

 5. Hakan Toker der ki:

  Menderes bey,
  Zargana Ege ve Akdeniz bölgesinde hangi aylarda ipek ile av verir? Teşekkürler.

 6. mehmet uğuz der ki:

  Anlatımlarınız çok öğretici olmaktadır. Her türlü balık avı için yaptığınız yorumlar ava yeni başlayanlar için bir rehber niteliğinde. Bu arada, bilinçli av için yorumlarınızda dürüst av için, doğanın korunması için çok gerekli bilgilendirdiğiniz için minnettarım sağolun var olun.

  • Menderes Yahşi der ki:

   Yorumuzun için teşekkürler. Yorumlarınız ve soracağınız sorular insanlarda daha fazla farkındalık yaratacağını hatırlatmak isterim. Bu anlamda konuları takip eden arkadaşlar ne kadar katılımcı olursa, düşüncelerimizi daha geniş kitlelere kalıcı olarak duyurmuş oluruz.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.