BALIK AVI

Balık Avı :

BALIK AVI

Balık Avının Tanımı

Amatör balıkçının balık avında hoşça vakit geçirmek ve kısmetse evine balık götürmek için yaptığı sportif bir dinlenmedir. Doğada yapılan her aktivite sportiftir ve insan ruhunu dinlendirir. Ruhsal ve bedensel olarak rahatlayan insanın yaşamsal uyumu artar. Evinde ve iş hayatında uyumlu olan insanın başarı seviyesi yükselir. Hayatın her aşamasında başarı hayatın lokomotifidir. Bu yüzden doğada yapılan aktiviteler çok önemlidir. Balık avının farkı; bu aktivitede insanın karnı da doyar.

BALIK AVI

Balık Avı Hobisi Nasıl Başlar

Balık avı hobisi genellikle karadan at-çek yaparak başlar. Hatta ilk başlangıçta kamış olta da kullanılmaz. İlerleyen aşamada balık avı tercihlere bağlı olarak çeşitlenmeye başlar. Tatlı su balıkçılığı, deniz balıkçılığı gibi. Bu aşamada kamış olta kullanımı yaygınlaşır. Kimisi ufak balık avıyla devam eder. Bilgisi ve tecrübesi artan büyük balık arayışına yönelir. Büyük balık avını karadan yapmak için mera arayışları başlar. Balığın olduğu her yere gidilir. Sonunda büyük balığın denize açılarak daha verimli yapılabileceği keşfedilir.

BALIK AVI

Amatör Balıkçının Tekne Edinme Macerası

Amatör balıkçı için kişisel olarak tekne edinmek ve muhafaza edebilmek zor iştir. Bu yüzden denizcilik camiasında çok değerli sözler vardır. “En güzel tekne arkadaşının teknesidir”. Yeni tekne alan kişiye “bir tekneyi alırken sevinirsin, birde sattığında sevinirsin” denir. Diğer zamanlarda tekneyi koruyup çalışır durumda tutmak zor iştir. En zoru denizciliği öğrenmektir. Sürekli havayı takip etmek ve havaya göre hareket etmek gerekir. Hava kötüyken korunaklı bir yere gitmekte geç kalmak çok tehlikelidir. Kötü havada teknesini koruyamayan kişi o gün teknesini kaybeder. Deniz kötüleşti mi, teknenin başında olmak şarttır. Bu işin üstesinden çok az insan gelebilir. Yaşadığı yerde tekneyi koyacak bir barınak veya liman olan çok şanslıdır.

BALIK AVI

Amatör Balıkçının İlk Büyük Balık Avı Turu

Karada ilk deneyimlerini yaşayan amatör balıkçı denize açılma isteğiyle dolar. Bunun için internette büyük balık avına çıkabileceği bir büyük balık avı turu arar. Bunların arasından birini arayarak kendine rezervasyon yaptırır. Bir arkadaşı veya eşiyle balık avı turuna katılır. Bu aşamada eşiyle balık avı turuna çıkanlar daha kısmetli olur. Çiftlerin sinerjisi çok yüksektir. Büyük balık avında başarıyı arayan ya eşini yanına almalı, yada onun rızasını almalıdır.

Tura giderken “dereyi görmeden paçaları sıvamamalıdır”. Daha büyük balığı yakalamadan birilerine hava atmak avın bütün sinerjisini bozar. Mecburiyet hissi, stres, korku ve aktif panik halleri sinerjiyi yok eder. Eşin rızası, güzel temennileri avın kısmetini arttırır. Pozitif enerji balık avının olmazsa olmazıdır.

Rehber Kaptan Eşiğinde Balık Avı

Balık avı turunun olmazsa olmazı da bilgili ve tecrübeli rehber kaptandır. Bilgisini başkalarına aktarabilecek iletişim yeteneklerine sahip olmalıdır. Bunu daha internette araştırma yaparken anlamak mümkündür. Ne demişler “aslan yattığı yerden belli olur”. Yaptığı işler, yapabileceği işlere ışık tutar.

Balık Avında Öğrenilecek Çok Şey Vardır

Balık avı turunda iletişim yeteneği yüksek olan bilgili ve tecrübeli kaptandan öğrenilecek çok şey vardır. Bilgi ve tecrübe aktarımı, büyük balık avını yapmaktan daha önemlidir. Ama kısmetiniz varsa ve büyük balık avı yapabilirseniz. Bütün anlatılanları uygulamalı olarak tekrar etme şansınız olur. Uygulamayla pekişen bilgi tecrübenin oluşmasını sağlar. Balık avında öğrenilebileceklerin sonu yoktur. Öğrendikçe ne kadar cahil olduğumuzu fark ederiz. Bu bizi daha çok kamçılar. Olaya daha detaylı yaklaşmaya başlarız. Günümüzde internet kaliteli paylaşımlarla bunu kolaylaştırmaktadır.

Büyük Balık Avı Psikolojisi

Büyük balık avına başlandığı an insanın psikolojisi değişmeye başlar. Kendinin farklı bir ortamda olduğunu algılar. Bu algıyı büyük balığın kalomayı boşaltması izlediğinde şoka girer. Onu balıkla olan o heyecan verici ve çok yorucu mücadele kısmı izler. Her an itibariyle psikoloji farklılaşır. Avcıyı farklı boyutlara taşır. Sonrasında balığın teknenin altında dönerek yükselmesi avcıyı mest eder. Balık tekneye alındığında büyük bir sevinç patlaması yaşanır. Sonraki yarım saat içinde balık avına dair hissedilen bütün duygular değişim gösterir. Artık avcı bu büyük balığın bir can olduğunu anlar. Onu teknede tutmaya hakkı olup olmadığını sorgulamaya başlar. Bu süreç onu yakala bırak psikolojisine taşır.

Büyük Balıklarla Mücadele Zordur

Balık 20 – 30 Kg üstü olduğunda, balık avının keyifli ve alıkonulmasının ne kadar zor bir iş olduğunu keşfeder. Bu kadar büyük balıkla mücadele zordur. Bu kadar yorgunluğun üzerine bu balığı alıp götürmek, temizlemek ve dağıtmak daha da zordur. En iyisi işi tadında bırakıp balığı geri salmak en doğrusudur.

Avına saygı duyanın oltası hiç bir zaman boş kalmaz.

Balık Avı Etiği Nedir

Balık avı, insanların karınlarını doyurmak ve balıktan alabilecekleri besin ihtiyacını karşılamak için yapılır. Bu yüzden ego tatminine yönelik olmaması gerekir. Ego tatminini gidermek için yapılacak avda balık mutlaka geri bırakılmalıdır. Bu ahlaka ulaştığımızda, karşımızdakinin de bir canlı olduğunu kabul etmiş oluruz. Bu aşamadan sonra karşımızdakinin can taşıdığını bilmek ve sadece ihtiyaç tatmini için avcılık yapmak gerekmektedir. Ayrıca avladığımız canlıya saygı ve sevgi beslememiz gerekmektedir. Karşısındaki canlıya saygı ve sevgi besleyen bir insan, her bir bireyi çok önemser. Avını incitmekten ve neslini tüketebilecek avlardan uzak durur. Bu tercihler balık avı etiğinin bir sonucudur.

İnsanlar Balık Avında iki Şeyi Hiç Unutmaz

1- Kaçan Balığı Hiç Unutmaz

Balık avında oltaya yakalanan büyük balıklar bizi 30 – 40 dakika civarında uğraştırır. Bu kadar uğraşıp teknenin altına getirdiğimiz balık bir sebeple oltadan kurtulabilir. Bu durum her avcıyı derinden üzer. Hele birde gelen balığın ne olduğunu görmemişsek daha çok üzer. Bu yüzden hep aklımızı “gelen balık neydi” sorusu kurcalar.

Teknenin altından kaçan balığı görmek bazı kişiler için teselli edici olabilir. Bazı insanlar içinse tam aksine üzüntülerini daha çok arttırıcı olabilir. Kim bilir kaçan balık uzun zamandır hayalini kurduğu balık olabilir. Hele bir de o balık çok büyükse…

Yıllar sonra konu balıktan açıldığında, akıllarına ilk kaçan balık gelir. İçimiz yeniden cız eder. “Nasıl kaçmıştım” diye yeniden düşünürüz. Sonra ballandıra ballandıra balıkla nasıl mücadele ettiğimizi, balığın avucumuzun içinden nasıl kaçtığını anlatırız. Kaçan balık nedense hep büyük olur. “Zaten büyük olmasa kaçamazdı” diye de ilave ederiz. Zamanla hikayenin önemini insanlara kanıtlamak için balığın ağırlığını arttırırız. Kaçan balık hiç unutulmaz. Zaman zaman hikaye Şartlara göre güncellenir.

Tur şekli

2- Geri Bıraktığımız Balıkları Hiç Unutmayız

O günkü balık avı çok verimli geçiyordu. Yenecek balık teknedeydi. Ama ava bir türlü doyamıyordum. Bu yüzden ava devam ettim. Niyetimiz gelen balığı geri salmaktı. Hatta bu konuda kendime söz verdim. Nereden bileyim gelen balığın hayatımın balığı olacağını. Ama söz sözdür. Zaten yiyecek balığım da vardı.

Oltayı denize bıraktım. Avımı yapmış, akşam eve götürecek balığı garantilemiştim. Bu rahatlıkla oltayı çekmeye başlamıştım. Tam o sırada kaloma şiddetle boşalmaya başladı. Gelen balık belli ki, büyük balıktı. Bu yüzden beni tam bir saat uğraştırdı. Tekneye aldığımda hala çılgın gibi çırpınıyordu. Tam bir nefes alıp avın keyfini çıkaracaktım. Aklıma verdiğim söz geldi. Balık hala çırpınıp duruyordu. Belli ki yaşama çok bağlıydı. Balığı tuttuğum gibi suya geri saldım. Böylece bir kuyruk vuruşta gözden kayboldu. O an içimi huzur kapladı. Artık o kadar çırpınan balığı saldığım için mi? Yoksa kendime verdiğim sözü tuttuğum için mi? Bilemiyorum. Zaten çok da önemli değil. Her iki durumda da sonuç değişmiyor. Bu olay beni çok mutlu etti.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/iLygROUuFO0

Balık Avı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

BALIK AVI için 11 cevap

 1. Necdet ALTINAY der ki:

  Denizlerimizde balık miktarını hızlı bir şekilde arttırmanın bir yolu var mıdır?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Bizim bilgi ve tecrübemize göre balık miktarını arttırmanın yolu kıyıları balıklara bırakmaktan çekmekten geçer. Kıyılar balıkların üreme alanlarıdır. Balıklar kıyılarda ağ, dinamit, kirlenme, tahrip edilme gibi sebeplerle rahatsız edilmezse hızla çoğalır. Kıyılar ayrıca balıkların barınma ve beslenme alanlarıdır.

   Kıyılarda ufak balıklar çoğalırsa büyük balıklar onlarla beslenmek için kıyılara yanaşır. Kıyıya yaklaşan büyük balıklar karınlarını doyururken kıyılardaki hareketi kontrol etmeye başlarlar. Göçle gelen ufak balıkların kıyılara girmesine izin vererek kıyılarda ufak balıkların çoğalmasını sağlarlar. Böylece kıyılarda ufak balık miktarı hızla artar. Bu sayede büyük balıklar kıyılarda daha uzun süreler kalır. Bu genel anlamda meralarda balık çoğalmasına sebep olur.

   Meralarda büyük balık varken küçük balık avı yapmanın artık bir anlamı kalmaz. Büyük balık avı daha ekonomik olduğu için daha çok tercih edilir. Genel kitleyi daha az adet balık avı yaparak doyurmak mümkün olur. Büyük balık avına yönelmek ayrıca ufak balığın büyümesine ve hızla çoğalmasına fırsat verir.

 2. Aykut Akyıldız der ki:

  Adrasan’da balık avına çıkmak sadece balığın etine kavuşmanın çok ötesindedir. Büyük balık avı konusunda pek çok bilgiyi menderes ağabeyden uygulamalı olarak izleme şansını elde edebiliyorsunuz. Balık avında ne kadar fazla detay olduğunu Menderes ağabey takım hazırlarken görebiliyorsunuz. Ayrıca web sitesinde bütün bunların video, resim ve anlatımlarını bulmak da mümkündür.

  Ayrıca Ali Bağcı ile balık avı turuna gelmek de farklı bir ayrıcalık. Ali ile şimdiye kadar üç defa büyük balık avına gelme fırsatım oldu. Turlar balık avının yanında doğal güzelliklerin eşliğinde çok keyifli geçmektedir. Ali Bağcı’ya da ayrıca teşekkür ederim.

 3. Aykut Akyıldız der ki:

  Adrasan civarında ne kadar büyüklükte balıklar avlamak mümkündür? Hangi türler vardır?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Akdeniz’de her tür büyük balık bulunmaktadır. Büyüklük sırasına göre bazılarını sıralamak gerekirse Ton Balığı, Mavi Yüzgeçli Orkinos, Uzun Kanat Orkinos, Kılıç Balığının pek çok türü, Akya ailesinden pek çok tür, Ceylan Palamudu (Spanish Mackerel), Barakuda, Trança, Fangri, Sinarit, Orfoz, Lagos, Patlak Göz Mercan vb gibi pek çok tür sayılabilir.

   Bu balıklar 5 – 400 Kg arası balıklardır. Biz şimdiye kadar 3 – 40 Kg arası balıklar avladık. Son yıllarda oltalarımıza 50 – 70 Kg arası balıklar takılmaya başladı. Bu tür avlar için bizin oltalarda sarılı olan 300 m ip misina yeterli olmamaktadır. Bu yüzden çıkrık makinelerdeki ip miktarını hızla 500 – 1500 m civarına çıkarmaya başladık. Makine markalarımızı Omoto GTR 25 den, Shimano çıkrık makinelerin üst modellerine çevirmeye başladık.

 4. irfan unver der ki:

  Neden balik yakalamayi garanti etmiyorsunuz..

  • Menderes Yahşi der ki:

   Denizle ve balıkla anlaşma yapmak mümkün olmadığı için balık avını garanti etmiyoruz. Balık avını garanti etmek mümkün değildir.

   Balık avı yaparken altınızda veya çevrenizde yüzlerce balık olsa bile sizin balık avı yapabileceğiniz garanti değildir. Bunu biraz balık avı tecrübesi olan her balıkçı bilir. Örneğin 1 m alanda olta sallayan veya dibe bırakan iki balıkçıdan biri balık yakalarken diğeri hiç balık avı yapamayabilir. Birisi için denizde hiç balık yokken, diğeri için orası balık cennetidir. Bu örnek balık garantisi verilemeyeceğinin en önemli göstergesidir. Balık işi tam olarak kısmet işidir.

 5. irfan unver der ki:

  Büyük balık avı için turunuza katıldığımızda avlanma şeklimiz ne olacak?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Büyük balık avı turumuz iki aşamadan oluşur.

   Birinci aşama: Yem balığı olarak Palamut avı yaparız. Palamut avı için yüzey sırtısı çekeriz. Palamut avı yapamazsak Zargana avı yapmaya çalışırız. Yem balığı avını takiben büyük balık avına geçeriz.

   İkinci aşama: Yem balığıyla Akya oltası dediğimiz takımı hazırlarız. Bu takımla büyük balık avına başlarız. Bu takımla yemli dip sırtısı çekeriz. Bu takımlarda ki yem bazen canlı yem olur. Bu takımlara genel olarak Sarı Kuyruk Akya (Kuzu Balığı) atlar. Bu balığın dışında Sinarit, Barakuda, Trança, Fangri, Domuz Balığı, Ceylan Palamudu, Büyük Orkinoslar atlar. Bu takımlara Orfoz ve Lagos atlarsa geri salarız.

 6. Geri izleme: torik avı | adrasanbalik.com

 7. Menderes Yahşi der ki:

  thank you for your response.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.