MUHTESEM BALIK MACERASI ANCAK BOYLE YASANIR

Muhteşem Balık Macerası Ancak Böyle Yaşanır :

MUHTESEM BALIK MACERASI ANCAK BOYLE YASANIR

Balık avı kısmet işidir. Balığın oltaya gelmesi de, mücadeleyi başarıyla sürdürüp tekneye almak da kısmettir. Kısmette yoksa ne oltaya atlar, ne de mücadele edilen balığı tekneye alabilmek mümkün olur. Mücadelenin bir yerinde kader ağlarını örer ve balık kendini kurtarmayı başarıp kaçar. Kaçan balığın ardından ağıt yakmak yerine, kısmetimizi aramaya devam etmek en doğru davranış şeklidir.

MUHTESEM BALIK MACERASI ANCAK BOYLE YASANIR

Bizim yaklaşım tarzımız öncelikle büyük balık avını öğretmektir. Sonra öğrendiklerimiz doğrultusunda balıkla en hatasız şekilde mücadele etmek ve tekneye almaktır. Sonrasında da eğer balık istediğimiz balık değilse veya o balığa ihtiyacımız yoksa geri salmaktır. Bu şekilde insanları büyük balık avına alıştırıp ufak balıklardan uzak tutmaktır. Böylece ufaklara büyüme ve çoğalma fırsatı vermektir. Bu sayede balık stoklarımız çoğalacaktır. Balıklar çoğalıp büyüdükçe daha büyük balıkların avına yönelme şansımız olacaktır. Biz bu avların peşinde koşarken daha fazla insan balık avı yapma ve balık yeme şansına sahip olacaktır.

MUHTESEM BALIK MACERASI ANCAK BOYLE YASANIR

Kaçan Balığa Hayıflanmak Yerine Akya Oltasını Hazırladık

İlk büyük balığı hemen teknenin altından kaçırınca yeniden Akya Oltasını hazırladık. Aslında ilk balık küçük olduğu için kaçtığına çok da üzülmedik. Tekneye alabilseydik bile büyük bir ihtimalle geri salacaktık. Biz daha büyük balık istiyorduk. Hazır kısmetimiz yerindeyken ve zaman da varken daha büyük bir balık için olta çekmek doğru olacaktı. Bu yüzden hiç vakit kaybetmeden daha büyük bir balık için ava devam ettik. Daha oltayı salıp meraya yaklaşırken kaloma şiddetle boşalmaya başladı. Tam da istediğimiz büyük balık gibi gözüküyordu.

MUHTESEM BALIK MACERASI ANCAK BOYLE YASANIR

Büyük Balık Bizim Oltayı Bırakmamızı Bekliyormuş

Balık kaloma boşaltırken biz de en düşük hızda dip zemini taşlık olan meradan uzaklaşmaya çalıştık. Biz uzaklaşırken balık kaloma boşaltmaya devam ediyordu. Sonra kısa bir süre şoka girdi. Bu sayede açık suya doğru uzaklaşırken çok fazla çekiştirmedi. Bu arada biz de sarabildiğimiz kadar oltayı sarmaya çalıştık. Sardıkça balık teknenin altına doğru yanaştı. Artık ip misina 90° olunca asılmaya başladı. Dipten yükselmeye başladıkça daha fazla mücadele etmeye başladı. Hepimiz defalarca sırayla çektik. Yorulan oltayı diğerine verip biraz dinlenmeye çalıştı. Mücadele oldukça zorlu geçiyordu.

MUHTESEM BALIK MACERASI ANCAK BOYLE YASANIR

Balık Düşündüğümüzden Daha Büyük Çıktı

Başlangıçta balığın 10 Kg civarı olduğunu düşünüyorduk. Ama balık her kaloma boşalttığında, bizde daha büyük olduğu kanaati yaygınlaşıyordu. Bu şekilde uzunca bir mücadele oldu. Hatta yanımızdan geçen teknelerin çıkardığı motor sesleri balığın daha da hırçın olmasına sebep oluyordu. Böyle durumlarda balığın sakinleşmesini beklemek en doğrusuydu. Fakat balık hala derinlerdeydi. Mücadele uzun sürecek gibiydi.

Mücadele uzadıkça balık da yorulmaya başladı. Bir süre sonra balık aşağıda berrak suda gözükmeye başladı. Çok büyük bir balıktı. Tahminin 25 – 30 Kg arası bir balıktı. Nihayet balığı teknenin yanına kadar yaklaştırdık. Sonrada dikkatli bir şekilde tekneye aldık. Balık dünkü balıktan büyüktü. Arkadaşlar balığı tekneye alınca çok sevindiler. Cengiz’in arkadaşının bu ilk büyük balık avı deneyimiydi. Bugün kaçan balıktan sonra nihayet ikinci balığı tekneye almayı başarmıştık. Artık ilk balığın kaçmış olmasına daha çok seviniyorduk. Çünkü bu sayede daha büyük bir balık avı yapma şansımız olmuştu.

Balığı tekneye aldığımızda 30 Kg civarına yakın olduğunu gördük. Bu durum çok sevindiriciydi. Muhteşem bir balık avı gününü büyük balıklarla mücadele ederek ve bir çok deneyim elde ederek bitirdik. Hemen sonrasında da herkes çok mutluydu. Bugünkü hedef gerçekleşmişti. Artık yarınki avı düşünmenin vakti gelmişti…

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/iLygROUuFO0

Muhteşem Balık Macerası Ancak Böyle Yaşanır

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.