AKYA AVIYLA BALIK AVI ALISKANLIKLARI DEGISTI

Akya Avıyla Balık Avı Alışkanlıkları Değişti :

Akya’nın Müthiş Gücü Avcısını Hayrete Düşürür

Akya müthiş mücadele gücüyle katılımcıların balık avı alışkanlıklarını değiştiriyor. Onları büyük balık avı kavramına her açıdan alıştırıyor. Bu alışkanlık geri dönüşü olmayan bir alışkanlıktır. Çünkü büyük balık avı hissiyatı bir kişiye bulaştı mı bir daha unutulmaz. Artık amatör balıkçı büyük balık avı yapmak zorundadır. Bu zorunluluk ufak balıkların işine yarar. Büyük balık avıyla uğraşılan süre zarfında ufak balıklar büyüme ve çoğalma şansı elde ederler. Ufaklar büyüdükçe avcıların büyük balık ihtiyacı daha kolay karşılanır. Amatör balıkçının uğraşı büyük balık olunca ufak balıklara dokunmazlar.

AKYA AVIYLA BALIK AVI ALISKANLIKLARI DEGISTI
AKYA AVIYLA BALIK AVI ALISKANLIKLARI DEGISTI

Ufak Balıklar Büyüklerin Yemidir

Ufak balıklar aynı zamanda büyük balıkların yemi durumundadır. Bir merada ufak balık miktarı artarsa, buna bağlı olarak büyük balık miktarı da artar. Büyük balıklar meralara göçle gelen ufak balıkların girmesine izin verirler. Ama kolayca çıkıp gitmelerine izin vermezler. Bu durunda meradaki ufak balıklar da, büyük balıklar da çoğalır. Böylece merada balık bolluğu yaşanır.

AKYA AVIYLA BALIK AVI ALISKANLIKLARI DEGISTI

Adrasan Koyunda Balık Avı Başlıyor

Adrasan Koyunda yemlik balık avını yaptık. Yemlik balık avı bitince oltaları toplayıp Pırasalı Adanın açığına gittik. Akya oltasını hazırlayıp saldıktan sonra 2 – 4 mil hızla yemli dip sırtısı çekmeye başladık. Pırasalı Ada çevresinde bir hareketlenme olmadı. Saat 09.30 gibi Adrasan Koyuna yöneldik. Akya avı için meralara bakarak Akseki Koyunun dışına kadar ilerledik.

AKYA AVIYLA BALIK AVI ALISKANLIKLARI DEGISTI

Akseki koyunun açığında yemi kontrol edip tekrar denize saldık. Ayıderesi girişine geldiğimizde kaloma boşalmaya başladı. Teknede büyük bir heyecan vardı. Mücadele biraz uzun sürdü. 20 – 25 dakika sonra Akya teknedeydi. Teknede büyük bir sevinç yaşandı. Artık arkadaşlarımız da bu avlarıyla büyük balık avcısı olmuştu.

Büyük Balık Avı Psikolojisi Avcısını Ufak Balıktan Uzaklaştırır

Büyük balık avı keyfini bir kere yaşadıktan sonra ufak balık keyif vermez. Hedef her zaman daha büyük balık avı olur. Büyük balığın o müthiş çekiş gücü hiç akıllardan çıkmaz. Yapacak tek şey kalır. Bir dahaki sezon için hemen rezervasyon yaptırmak.

Büyük Balık Avı Videosuhttps://youtu.be/ZuCtqw-m0NI

Akya Avıyla Balık Avı Alışkanlıkları Değişti

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

AKYA AVIYLA BALIK AVI ALISKANLIKLARI DEGISTI için 6 cevap

 1. Mehmet Kasapoğlu der ki:

  Büyük balıkları Akdeniz’de Adrasan’a çeken şey nedir?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Temiz ve bol oksijenli bir deniz, bol ve çeşitli yem balığı büyük balıkları Adrasan ve civarına çeken temel şeylerdir. Ayrıca bu bölgenin kayalık bir zemine sahip olması her türlü balık için üreme ve barınma ihtiyacını da karşılamaktadır. Göç yolları üzerinde bulunması da ayrı bir özelliktir.

 2. Aykut Akyıldız der ki:

  Büyük balık avının ekonomi üzerindeki etkisi nasıl olur?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Büyük balık avı ekonomik verimlilik demektir. Ufak balık avından vazgeçip büyük balık avına yönelirsek daha az adet balık avlayarak insanların karnını doyurmak mümkün olur. Bu sayede balık stoklarımız korunmuş olur. Ufak balıklar avlanmadıkları için çoğalıp büyüme fırsatı bulurlar. Bu durum büyük balık avının daha kolay olmasını sağlar.

   Kıyılar üreme, beslenme ve sığınma alanları olarak balıklara bırakıldığında büyük balığın çoğalması sanılandan çok daha kısa sürede gerçekleşir. Bunun sebebi büyük balığın daha kolay yiyecek bulmasıdır. Daha kolay yiyecek bulan büyük balık sürüleri kıyılarda eskiden olduğunda çok daha uzun süre kalır. Bu durumda hangi sürünün ne zaman meraya girip, hangi sürünün meradan çıktığını takip etmek bile mümkün olmaz. Kısaca her zaman merada büyük balık bolluğu yaşanır. Bu tam anlamıyla ekonomik verimliliktir.

   Balık bollaştığında yapılması gereken balığı en fazla gelir elde edecek şekilde kullanmaktır. Bu büyük balık avı turizmi ile mümkün olur. Bir sezonda neredeyse aynı balık adetlerini avlayarak herkesi balığa doyurmak mümkün olur. “Bu nasıl olacak?” sorusunu duyar gibiyim.

   Büyük balık avı turizminde her zaman daha büyük balık hedef alınır. Balık boyları ve kiloları arttıkça daha az adetle daha çok kişiyi doyurmak mümkün olur. Üstelik büyük balık avı genel anlamda bütün dünyada sportif balıkçılık format’ında yapılır. Bu yöntem balığın çoğalmasını sağlar.

 3. ali bağcı der ki:

  Jigging turu yapıyor musunuz?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Jigging yapmasını bilenler ile tur yapıyoruz. Ama genel olarak jigging turu talep edenler bu yöntemi bilmedikleri için öğrenmeleri ve av yapmaları 3- 4 turdan önce pek mümkün olmuyor. Bu yüzden yemli dip sırtısı ile büyük balık avı turunu öneriyoruz. İlla da jigging yapalım diyenlere kendi malzemelerini kullanmak kaydı ile olur diyoruz. Bazen de bizim takımlarla jigging yapabiliyoruz.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.