SURDURULEBILIR AVCILIGA COZUM BUYUK BALIK AVIDIR

Sürdürülebilir Avcılığa Çözüm Büyük Balık Avıdır :

SURDURULEBILIR AVCILIGA COZUM BUYUK BALIK AVIDIR

Dünya üzerinde her insan balık avına gittiğinde güzel bir balık avlamak ister. Güzel bir balıktan kasıt büyük bir balıktır. Oltaya geldiğinde gücünü hissettirip insanı heyecanlandıracak türden bir balık. Bu balıkla mücadele ederken avcılığa dair her türlü duyguyu yaşamak ister. Tabii ki, sonunda da balığı tekneye alıp zaferini kutlamak ister. Bunu ona yaşatacak olan ancak bir büyük balık olabilir.

SURDURULEBILIR AVCILIGA COZUM BUYUK BALIK AVIDIR

Ama ülkemizde durum böyle midir? Tabii ki, hayır. Acaba kaç amatör balıkçı ilk çıktığı avda böyle güzel duygular yaşamıştır. Hadi balık boyunu küçültelim. Oltasını attığında günün sonunda küçük de olsa bir balık yakalamış olsun. İlk anda bu av onu tatmin eder. Ama bir balık avında bir avcının tatmin olabilmesi için en azından karnını doyuracak kadar bir balık yakalaması gerekir. Bunu başardığını düşünelim. Ailesi ne olacak? Balığı yerken onu mu seyredecek? O avcı ailesini de doyuracak kadar balık ister. Yani sonuç olarak bir avcı av yaptığında, o avın ailesini de doyuracak boyutta olması gerekir. Yoksa attığın taş ürküttüğün kurbağaya değmez. Ailesini de doyurabilmek için büyük balık avını öğrenmesi gerekir.

SURDURULEBILIR AVCILIGA COZUM BUYUK BALIK AVIDIR

Büyük Balık Avı Yapmak O Kadar Kolay Mı

Evet, büyük balık avı yapmak o kadar kolay değil. Öyle olsaydı herkes yapardı. Ben de bu yazıyı yazmazdım. Peki büyük balık avını öğrenmenin en kolay yolu nedir? Her zor işte olduğu gibi eğitim almaktır. Zor olan her iş ancak eğitimi alınarak yapılabilir. Peki eğitimi nasıl alabiliriz? Eğitim ancak usta olan avcılardan alınabilir. Peki her usta avcı eğitim verebilir mi? Orası biraz zor. Çünkü öncelikle bu eğitimin sürdürülebilir avcılık için zorunlu bir çaba olduğuna inanması gerekir. Ancak bu aşamadan sonra verimli bir eğitim sistemi oluşturup onu uygulayarak eğitim verebilir. Yoksa bildiklerini kendine saklayarak verimli bir eğitim veremez.

SURDURULEBILIR AVCILIGA COZUM BUYUK BALIK AVIDIR

Her Çıkılan Avda Yeni Şeyler Öğrenilir

Eğitimin her aşamasını uygulamalı olarak görmek için oltaya balığın takılması gerekir. Oltaya büyük balık takıldığında ancak eğitimin bütün aşamaları gösterilmiş olabilir. Ama bu dahi her şeyin öğrenildiği anlamına gelmez. Çünkü balık avını etkileyen değişken sayısı sonsuzdur. Her bir değişkenin de sonsuz sayıda opsiyonu vardır. Bu durumda öğrenme sürecinin hiç bitmeyeceğini anlamak zor değildir. Bu yüzden her ava bilgi ve tecrübemizi arttırmak için çıkarız. Genellikle balığın eti ikinci plandadır. Bazen kaçırdığımız bir balık bize hayatımızın dersini verebilir. Gerçekten algılama ve öğrenme sürecimiz bu aşamadan sonra başlayabilir.

SURDURULEBILIR AVCILIGA COZUM BUYUK BALIK AVIDIR

Büyük Balık Avı Sürdürülebilir Avcılığa Katkısı

İnsanlar büyük balık avına yöneldikçe ufak balıklar büyüme ve çoğalma şansı elde ederler. Büyüyen ve çoğalan balık stoklarımız büyük balık avının kolaylaşmasını sağlar. Büyük balık avına yönelmek başlangıçta zor gibi gözükebilir. Ama en verimli ve doğru yol budur. Kısaca ekonomik boya ulaşmamış bir balığın avını yapmazsak balıklarımız asla tükenmez. Bence bir balığın ekonomik boyu, büyüyebileceği en büyük boyun yarısıdır. Örneğin 100 Kg olan bir balık için 50 Kg ekonomik bir boydur. Ama başlangıç için makul bir boy belirlenebilir. Örneğin 5 veya 10 Kg gibi. Balık miktarı arttıkça bu boy 50 Kg doğru kademeli olarak çekilmelidir.

SURDURULEBILIR AVCILIGA COZUM BUYUK BALIK AVIDIR

Balık stoklarını artırmanın diğer yolu av yasakları koymaktan geçer. Ama bu yasaklar boyunca veya sonrasında ufak balık avına yöneliş artarsa stoklar yeniden tüketecektir. Ufak balıkların büyümesini ve çoğalmasını sağlamadıkça av yasakları bir işe yaramaz. Ayrıca bu yasakların denizde denetlenmeye çalışılması da ayrı bir sorundur. Yasakların denetimi balık hallerinde, balık satış noktalarında ve balık lokantalarında yapılmalıdır. Yani denetim karada yapılmalıdır.

SURDURULEBILIR AVCILIGA COZUM BUYUK BALIK AVIDIR

Denetim Karada Yapılmalıdır

Geçen gün televizyonda balık denetimiyle ilgili bir program izledim. İlgili kurumlar bir televizyon ekibiyle beraber denetim yapıyordu. Önce denizde denetim yaptılar. Denizdeki denetimde herkes temiz çıktı. Sonra balık haline yönelince durum tam tersine döndü. Acaba denizdeki denetim için ne kadar zaman ve kaynak harcandı. Karadaki denetim için ne kadar zaman ve kaynak harcandı. Acaba aynı zaman diliminde denizde kaç teknede denetim yapmak mümkündür? Aynı zaman diliminde kaç balık hali denetlenebilir? İstanbul’da kaç tane balık hali vardır? Gerçekten denetim yapılacaksa bu denetimin karada yapılması gerektiği çok açıktır. Denetimin en önemli noktası bir ürünün satışını engellerseniz kimse kural dışı avcılık yapmaz. Kimse satamayacağı bir malın peşinde koşmaz. Önemli olan zihniyeti değiştirmektir.

Hayalini Kurduğumuz Balık Mı Oltamıza Takılan Balık Mı

Her avcı büyük balık avı özlemiyle balığa gidip ufak balığa razı olması ne acıdır. Bunun temelinde bilgi ve tecrübe eksikliği yatmaktadır. Bilgi ve tecrübe eksikliğinin temelinde ticari kaygılar süre gelmiştir. Büyük balık avını bilenler ticari kaygılar yüzünden bilgilerini saklamışlardır. Bir de büyük balık avında kullanılan malzemenin ithal ve pahalı olması da bunda etken olmuştur. Ama içinde bulunduğumuz dönemde amatör balıkçının büyük balık avına ilgisi giderek çığ gibi artmaktadır. Tek sıkıntı eğitim verecek usta avcıların bu işe yeterince ilgi göstermemesidir. Ama internet üzerinden dünyadaki balık avını takip etmeye başlayan geniş halk kitlelerinin büyük balık avına olan ilgisi artmaktadır. İlla ki, talep arzını yaratacaktır.

Büyük Balık Tercihi Ufaklara Büyüme Fırsatı Verir

Büyük balık avı yapan insan sayısı arttıkça, ufak balıkların büyüme ve çoğalma imkanları da artacaktır. Bir de insanlara büyük balığı parça olarak tüketme alışkanlığını kazandırmak gerekir. Bu sayede balık stokları artacaktır. Balık stokları artıp büyük balık avı yapmak kolaylaştıkça yaygınlaşması da kolaylaşacaktır. Büyük balık avı yapanların sayısının artması da balık stoklarını bitirmez mi? Hayır bitirmez. Çünkü büyük balık psikolojisi çok farklıdır. Ufak balık avında balık et parçası olarak algılanır. Büyük balık avında daha ilk avda bu algı, balığında bir can taşıdığı algısına evrilir.

Büyük Balık Avının Psikolojisi

Büyük balık avının ufak balık avından farklı bir psikolojisi vardır. Bir süre büyük balık avı yapanlar artık balık avına et tedariki için gitmemektedir. Çünkü 10 Kg bir büyük balık pek çok kişiyi doyurabildiği gibi, bir kişiye uzunca bir süre yetmektedir. Bu durumda insanların balığın etine olan ihtiyaçları azalmaktadır. Ayrıca büyük balık avı daha ilk avda insanın gözünü doyurmakta ve onda balığında bir can taşıdığı fikrini uyandırmaktadır. Bu psikolojik değişimler birkaç büyük balık avından sonra insanı balığı geri bırakma moduna yöneltmektedir. İşte bu aşamadan sonra gerçek anlamda sürdürülebilir balıkçılıktan bahsetmek mümkün olmaktadır.

SURDURULEBILIR AVCILIGA COZUM BUYUK BALIK AVIDIR

Sürdürülebilir Avcılığa Çözüm Büyük Balık Avıdır

Devasa Yumurtalı Balığı Geri Bırakma Videosu: https://youtu.be/h1GR9bB7mr4

Sürdürülebilir Avcılığa Çözüm Büyük Balık Avıdır

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.