AVLADIGIN BALIGI GERI BIRAKACAKTIN NEDEN YAKALADIN

Avladığın Balığı Geri Bırakacaktın Neden Yakaladın :

AVLADIGIN BALIGI GERI BIRAKACAKTIN NEDEN YAKALADIN

Avcılık Nedir?

Avcılık kişinin kendisi, ailesi ve yaşadığı toplumun karnını doyurmak için yapılan sosyal bir aktivitedir. Bu yüzden avcılık insanlık tarihi boyunca çok önemli bir yere sahip olmuştur. Günümüz şehir toplumlarında avcılığın yerine yetiştiricilik hakim rol üslenmektedir. Fakat yine de balıkçılık anlamında avcılık halen daha önemini korumaktadır. Giderek balık çiftliklerinde besicilik faaliyetleri denizdeki avcılığa alternatif olmaktadır. Yanlış ve aşırı avcılık, deniz kirliliği sebebiyle denizlerde balık miktarı azalmaktadır.

Balık çiftliklerindeki besicilik faaliyeti balığın azalması problemine çözüm olabilme potansiyeline sahiptir. Daha ucuza balık yenmesine vesile olan balık çiftlikleri, şehirlerin ihtiyacını giderek daha fazla karşılamaktadır. Buna karşılık deniz balığı her zaman öncelikle tercih edilmektedir. Bu yüzden balık stoklarımızın korunması ve sürdürülebilir avcılık yapılması gerekmektedir. Sürdürülebilir avcılığın temel koşulu ekonomik boya ulaşmış büyük balıkların avcılığının yapılmasından geçmektedir. Bu şekilde avcılık yapıldığında birim balıktan daha fazla kişinin istifade edebilmektedir.

AVLADIGIN BALIGI GERI BIRAKACAKTIN NEDEN YAKALADIN

Büyük Balık Avı Psikolojisi

Amatör balıkçılık açısından büyük balık avı değerlendirildiğinde büyük balığın kendine özgü psikolojisi olduğu görülmektedir. Ufak balık avında kimse balığı bir canlı olarak görmezken, bu durum büyük balık avında değişmektedir. Büyük balık avını ilk defa yapan kişi bile ilk yarım saat içinde “bu balığı almaya hakkımız var mı?” diye sormaktan kendini alamamaktadır. Bu durum yakala bırak avını gündeme getirmektedir. Büyük balık avcısı için yakala bırak doğal bir süreçtir.

AVLADIGIN BALIGI GERI BIRAKACAKTIN NEDEN YAKALADIN

Ufak Balık Avcısıyla Büyük Balık Avcısı Arasındaki Fark

Ufak balık avında hiç kimse balığı bir can olarak görmez. Sadece yiyeceği bir et parçası olarak görür. Bu yüzden ufak balığın avını yapan için alınabilecek balık miktarında sınır yoktur. Ne kadar avlayabilirse o kadar balığı almak ister. Büyük balık avına geçildiğinde durumun farklı olduğunu daha yem balığını avlarken ve o yem balığı ile büyük balık oltasını hazırlarken fark eder. Daha o aşamada değişim başlar. Büyük balıkla mücadele ederken çok farklı bir boyuta taşınır.

AVLADIGIN BALIGI GERI BIRAKACAKTIN NEDEN YAKALADIN

Büyük balıkla mücadele çok zorlu bir iştir. Bazen bir kişi avla mücadele etmek için yetmez. Bir kaç kişi avla mücadele etmek zorunda kalır. Onca yorgunluktan sonra büyük balık tekneye alındığında önce insanların gözü balık avına doyar. Sonra bu balığın teknedeki herkese ve evdeki herkese yeteceği fark edilir. Sonrasında balığın bir can taşıdığı ve bu hale gelene kadar ne kadar zaman geçtiği düşünülür. Avcının hafızasındaki balık imajı tamamen farklılaşır. Artık büyük balık çok değerli bir canlı olur. İşte bu nokta, ufak balık avcısı ile büyük balık avcısı arasındaki farkı oluşturmaktadır. “Avladığın balığı geri bırakacaktın neden yakaladın?” sorusu bu farkın bilinmemesinden dolayı sorulmaktadır. Balığın bir can taşıdığını fark edemeyen, neden bırakıldığını kolayca anlayamaz.

Balığı Niçin Geri Bırakıyoruz

  • Biz her avladığımız balığı alırsak, siz ne yakalayacaksınız? Bazı günler yüzlerce büyük balık avlama fırsatını yakalarız. Balığı değerli bir can olarak algılamasak, bizi durduracak hiç bir sebep olmaz. Peki biz ne yaparız? İhtiyacımız olan bir balığı alıp sürünün üzerinden çekilip evin yolunu tutarız. Yiyeceğimiz kadarını ayırıp geri kalanı ihtiyaç sahiplerine dağıtırız. İhtiyacımız yokken ava çıkmışsak, avladığımız balığı geri salarız.
  • Balığında bir can taşıdığını, yaşam hakkı olduğunu, ancak ihtiyaç olduğunda alınması gerektiğini vurgulamak için geri bırakırız. İnsanlar örnekler üzerinden algılarını geliştirirler. İyi örnekler algıyı olumlu yönde değiştirir.
AVLADIGIN BALIGI GERI BIRAKACAKTIN NEDEN YAKALADIN
  • Avcılık büyük bir beceridir. Her beceri gibi egzersize ihtiyaç duyar. Yoksa bu beceri körelir. Bu bizi sportif balıkçılık kavramına ulaştırır.
  • Balık avı turizmini canlandırmak için yakala bırak avları meranın korunmasını sağlar. Mera canlandıkça daha fazla turisti büyük balık avına çıkarma ve otelleri daha uzun süre doldurma imkanı doğar. Bu durum turizm gelirlerini arttırır.
  • Balık avı turu balığın eti için değil, büyük balık avının öğrenilmesi için yapılır. Balığın eti önemliyse balık halinden garantili balık almak daha mantıklıdır. Balık avı turu kumarı oynamanın hiç bir mantığı yoktur.
  • Her olta attığımızda sadece istediğimiz balığın avını yapamayız. İstemediğimiz balığı alıkoymak veya başka birilerine götürmeye çalışmak ne kadar doğrudur? Denizde kalan bir balık çok şeyi değiştirebilir. Bu yüzden istenmeyen balık avlandığında geri salınmalıdır.
  • Bir canlıyı öldürmenin iki mantıklı gerekçesi vardır. Birincisi yeme ihtiyacı, diğeri de nefsi müdafaadır. Başka sebeple avlanmak bile hak değildir. Keyif için yapılan avcılıkta balık mutlaka geri salınmalıdır. Kediye, köpeğe veririm diye balığı öldürmenin bir mantığı yoktur. Denizdeki balık en büyük hazinedir.

Avladığın Balığı Geri Bırakacaktın Neden Yakaladın

Avladığın Balığı Geri Bırakacaktın Neden Yakaladın

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/kMe9A09ggcQ

Avladığın Balığı Geri Bırakacaktın Neden Yakaladın

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.