YEMEYECEGIN BALIGI GERI SALMANIN PSIKOLOJIK ETKISI

Yemeyeceğin Balığı Geri Salmanın Psikolojik Etkisi :

YEMEYECEGIN BALIGI GERI SALMANIN PSIKOLOJIK ETKISI

Amatör Balıkçının Kendine İlke Edineceği Kural Nedir?

Yiyin için israf etmeyin” amatör balıkçının temel kuralı olmalıdır. Bu kurala uyan her avcı başkalarının avlanma ve karın doyurma hakkına da saygı göstermiş olur. Yiyip içerken ve sınırlı olan kaynakları kullanırken dikkat edilmesi gereken bir diğer kuralda “azı karar çoğu zarar” dır. Gerekli olandan biraz daha fazlasına sahip olma duygusu bizi israfa götürür. Biz israf ederken başkaları bizim israf ettiğimiz miktardan mahrum kalacaktır. Bu kaynakların adil dağılmaması ve sosyal sorunların çıkmasının temel sebebidir. Yani “çoğu zarar” dır. Ayrıca fazla mal saadet getirmez, bizi sefalete sürükler. Şu an balıksızlık anlamında yaşadığımız durum budur. Bu durumdan ancak yukarıda belirtilen kurallara uyarak kurtulabiliriz.

YEMEYECEGIN BALIGI GERI SALMANIN PSIKOLOJIK ETKISI

Balığı Geri Salmanın Psikolojik Etkisi

Eğer ki tam olarak yaptığınıza inanarak balığı bırakma kararı vermişseniz. Tam o anda sizde karşı konulması mümkün olmayan bir değişim başlar. Artık kendinizi balık avı konusunda bir tık ilerde görmeye başlarsınız. Balık avı hobi olmaktan çıkar. Hayat tarzınız olur. Artık siz onuruyla balık avlayan, avladığı balığa büyük saygı duyan, sadece ve sadece avladığı balığı yemek için avlayan biri olursunuz. Yiyeceğinizin dışında balık avı yapmazsınız. Oltaya takılan ihtiyaç fazlası balıkları da geri salarsınız.

YEMEYECEGIN BALIGI GERI SALMANIN PSIKOLOJIK ETKISI

Balık Avında Kendini Aşmış Bir Kişinin Hikayesi

Böyle birisinin avına şahit olmuştum. O gün balık avı çok bereketliydi. Akya avı yapmak için Palamut avlıyorduk. Akya avı için 4 adet palamut tutmamız gerekiyordu.  O ana kadar 3 adet Palamut yakalamıştık.

YEMEYECEGIN BALIGI GERI SALMANIN PSIKOLOJIK ETKISI

Bir ara bu arkadaşın kaloma boşaldı. Tekneyi durdurup balığı çektik. Balık normalin çok üzerinde mücadele ediyordu. Neden sonra Palamut’u tekneye aldığımızda balık kendisini kurtarmak için hala çok fazla çırpınıyordu. Çok büyük bir mücadele veriyordu. Arkadaş Palamut’un bu kurtulma çabasından çok etkilendi. Dayanamayıp “Bu kadar kurtulmak isteğiyle mücadele eden balığı almak istemiyorum. Madem bu kadar kurtulmak istiyor, ben de bu balığı bırakıyorum” deyip Palamut’u denize iade etti. İşte, avcılık etiği bu…

YEMEYECEGIN BALIGI GERI SALMANIN PSIKOLOJIK ETKISI

Avına Saygı Duyanın Oltası Hiç Boş Kalmaz

Zaten avın doğası, avına saygı duymaktan geçer. Avımıza saygı duymazsak, yaşam alanını pervasızca rahatsız edersek, avın yapacağı tek şey kalır. O da, yaşadığı bölgeyi tek edip göç etmektir.

Göç ederek yerini değiştiren bir canlıyı tekrar aynı yere getirmek çok zordur. Belki göç eden başka balık türleri o bölgeyi mesken tutabilir. Ama yenilerin gelmesi 3 – 4 seneden önce olmaz. Sanki göçen balık yaşanan trajediyi oraya not olarak bırakmış gibidir. Bir kaç sene balıklar o bölgeden uzak dururlar.

Doğrusu meralara fazla baskı uygulamamaktır. Bu nasıl olur? Yiyeceğimiz balığı avlarsak sorun kalmaz. Balığı bu şekilde avlamamız durumunda ne balık biter, ne de kimse balıksız kalır. Yok eğer, herkesin yiyeceği balığı bir kişi avlamaya kalkarsa, balık rahatsız olacağından o merayı terk eder. Daha da rahatsız olursa, derin sulara doğru çekilir. Derin su avcılığı zor iştir. Üst düzey bilgi ve maliyet gerektirir.

Yemeyeceğin Balığı Geri Salmanın Psikolojik Etkisi

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/0gdi8_BKZnE

Yemeyeceğin Balığı Geri Salmanın Psikolojik Etkisi

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.