BALIK AVINDA KISMET KAVRAMINI ACIKLAYICI ORNEKLER

Balık Avında Kısmet Kavramını Açıklayıcı Örnekler :

Bir Çiftin Balık Avı Turu

Sene yanlış hatırlamıyorsam 2004 – 2005 olmalıydı. Bir çiftle balık avına çıktık. Yönümüz Sulu Ada istikametiydi. Sadece Palamut avı yapmak istiyorlardı. Büyük balık istemediler. Adrasan Koyunda olta çekmeye başladık. Bayan arkadaş her yarım saatte bir 1 Kg civarı bir Palamut avı yapıyordu. 2 saat içinde dört adet Palamut yakaladı. Erkek arkadaşın oltaya hiç balık vurmuyordu. Dördüncü balıktan sonra iyice mızıldanmaya başladı. “Bu böyle olmayacak” dedi. “Nasıl olacak” dedik. “Yer değişelim” dedi. Yer değiştiler.

BALIK AVINDA KISMET KAVRAMINI ACIKLAYICI ORNEKLER

Aradan geçen bir sat içinde bayan arkadaş yeni yerinde iki Palamut avı daha yaptı. Bu sefer erkek arkadaş “oltaları değiştirelim” diye mızıldanmaya başladı. Tamam dedik. Oltaları değiştirdiler.

Balık avının son saatinde bayan arkadaş iki Palamut avı daha yaptı. Erkek arkadaş iyice mızıldanmaya başlayınca “artık hiç mızıldanma, balık avı turumuz bitti. Yeterince balık da avladık. Ailenin balıkçısı da belli oldu. Artık dönüyoruz” dedim.

BALIK AVINDA KISMET KAVRAMINI ACIKLAYICI ORNEKLER

Erkek arkadaştan turu yorumlamasını istesek “Akdeniz’de hiç balık kalmamış” derdi. Peki eşine sorsak ne derdi “Akdeniz tam anlamıyla balık cennetiymiş”. Peki hangisi doğru. Olaya objektif bakarsak ikisi de doğru. Tabii kısmetleri oranında…

BALIK AVINDA KISMET KAVRAMINI ACIKLAYICI ORNEKLER

Balık Avı Turuna Ayrı Zamanlarda Katılan İki Farklı kişinin Avları

Kısmetine Zor Ulaşanın Avı

Bir arkadaşın 11. turundan dönüyoruz. Arkadaş bütün içtenliğiyle soruyor “Menderes abi diğer arkadaşlarla katıldığım turlarda bir sürü büyük balık yakaladık. Balık yakalanacağı konusunda bir tereddüdüm yok. Ama kendim şahsen katıldığım bunca turdan sonra büyük balık avı yapamamamız normal mi?” “Bence normal değil” diyorum. “Peki sence problem nedir?” diyor. “Bence sen balık avını yeterince isteyip, ava yeterince odaklanamıyorsun” diyorum. “Neden abi” diyor. “Av esnasında aklın hep başka yerlerde. Başka şeyleri düşünüp soruyorsun. Balığı ve avın psikolojisini anlamaya yönelik hiç bir şey sormuyorsun. Sürekli seni av atmosferine çekmeye çalışıyorum. Aslında yeterince istesen bu kadar turda mutlaka av yapardık” diyorum. “Bu söylediklerini iyice düşüneceğim abi” diyor.

BALIK AVINDA KISMET KAVRAMINI ACIKLAYICI ORNEKLER

Aradan bir kaç ay geçiyor. Artık sezon sonu arkadaş arıyor. 12. Turuna çıkmak istiyor. “Abi bu sefer büyük balık avlayacağız” diyor. “İnşallah, sen yeterince istersen avlarız” diyorum.

BALIK AVINDA KISMET KAVRAMINI ACIKLAYICI ORNEKLER

Büyük Balık Avı Turu Başlıyor

Tur başından, turun son beş dakikasına kadar “abi bugün çok inanıyorum. Büyük balık avı yapacağız” diyor. Neredeyse dünyaları dolaştık. Oysa yemlik balık avını sabahın erken saatlerinde yaptık. Neredeyse sabahtan beri büyük balık arayışımız sürüyor. Artık önümüzde 100 – 200 m bir alan kaldı. Sonrasında “oltaları toplayalım” diyeceğim. Arkadaş hala “Menderes abi bugün büyük balık avı yapacağız” diyor. Tam o anda kaloma şiddetle boşalıyor. Yarım saatlik mücadeleden sonra büyük bir Akya teknede. Nihayet…

BALIK AVINDA KISMET KAVRAMINI ACIKLAYICI ORNEKLER

Bu hikayenin özeti; balık avlayabileceğine inancı tam olanın oltası boş kalmaz. Tereddüt veya ilgisizlik başarıyı öldürür.

“İnancın getirisi başarıdır”.

Balık Avında Kısmet Kavramını Açıklayıcı Örnekler

Kısmetine Kolayca Ulaşanın Hikayesi

Uzunca bir zamandır tanıştığım arkadaşım yeni evlendi. Eşiyle balık avına geldi. O kadar istekliler ki, devamlı balık avına dair sorular soruyorlar. En ince detayları anlamaya çalışıyorlar. Avladığımız her yemlik balıktan sonra olta kullanımlarının ve ilgilerinin arttığını gözle görebiliyorum.

Yemlik balık avını bitirip büyük balık avına başlıyoruz. Olta arkadaşın eşinde. İlk defa balık avına çıkıyor ve bu ilk büyük balık avı. Çekeceğimiz merada bir balıkçı arkadaş sırtı çekiyor. Uzunca bir süredir orada olduğu belli oluyor. Biz onun sırtı çektiği yerin biraz açığını çekiyoruz. Oltayı biraz derince saldık. Çektiğimiz yerdeki derinlik 80 – 130 m aralığı, alçalıp yükselen bir mera. Daha ilk geçişi tamamlamadan kaloma boşalıyor. Uzunca bir mücadeleden sonra balığı tekneye alıyoruz. Balık 30 Kg bir Akya. Kime söylesen “yok böyle kısmet” der. Meğer öyle değilmiş. Arkadaşım eşiyle geldiği sonraki senelerde her turda büyük balık avı yaptı. Hiç boş dönmedi. Hatta bir turda arkadaşın eşi elinde balık listesiyle geldi. Listede Barakuda, Lambuka, yemlik Palamut avı ve nihayetinde Akya avı vardı. Barakuda avıyla tur başladık.

Sürpriz Barakuda Avı

O dönem hiç Barakuda avı yapmamıştık. İlk denememiz oldu. Adrasan Koyunda 500 m bir alanı gösterip “burada Barakuda için yavaş tempo sırtı çekeceğiz” dedim. Seçtiğimiz meranın sonuna gelirken Barakuda oltadaydı. “Koy sepete”. Yolda Lambuka ve yemlik Palamutlar peşimizi bırakmadı. Bir tane Lambuka alıp gerisini mavi derinliklere saldık. Artık Lambuka istemiyorduk. Yeterince yemlik balık da avlamıştık. Oltaları toplayıp Akya avı yapacağımız yere gittik. Büyük balık avı başlayalı 10 dakika olmadan kaloma akmaya başladı. Akya ile 20 – 25 dakika kadar mücadele ettik. Sonrasında liste tamamlandı. Avı bırakıp yüzmeye gittik. Yeterince serinledikten sonra Adrasan Koyuna dönüşe geçtik.

Bu hikayeler zannederim kısmeti anlatmak için yeterlidir. Birisi liste ile “sipariş usulü” avlanırken, diğeri niçin 11 tur boş çekiyor? Birisinin oltasına 8 balık takılırken, diğeri niçin sinek avlıyor? Bunun tek izahı var “KISMET”.

Balık Avında Kısmet Kavramını Açıklayıcı Örnekler

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/-b5Y5w_la9U

Balık Avında Kısmet Kavramını Açıklayıcı Örnekler

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.