BUYUK BALIK AVIYLA TANISMANIN HEYECANI GUZELDIR

Büyük Balık Avıyla Tanışmanın Heyecanı Güzeldir :

BUYUK BALIK AVIYLA TANISMANIN HEYECANI GUZELDIR

Büyük balık avı heyecanı balık avına başladığımız ilk günlerde başlar. Sonrasında giderek büyür. Ufak balık avının bereketli olduğu günlerde aklımıza “birde büyük balık avı yapabilsem ne güzel olur” düşüncesi takılır. Artık büyük balık avı yapmak için araştırmalar ve denemeler başlar. İlk ulaşılabilecek kaynaklar internette vardır. Bu kaynaklar incelenir. Büyük balık avı teknikleri konusunda pek çok yazı okunur. İmrenerek ve birazda kıskanarak büyük balık videoları izlenir. Büyük balıkların resimlerine bakılır. Arada bu sitelere merak edilen sorular sorulur. Belki bir kaç telefon görüşmesiyle bilgi alınmaya çalışılır. Sonrasında bir büyük balık avına katılma kararı alınır. Çünkü uygulama yapmak bilgi edinmenin en doğru yoludur.

BUYUK BALIK AVIYLA TANISMANIN HEYECANI GUZELDIR

Büyük Balık Avına Rezervasyon Yapılır

Rezervasyon yaptırırken en önemli şey doğru yeri seçebilmektir. Bunun için önce internette sıkı bir araştırma yapılır. Sonra bu tura katılan arkadaşlardan tavsiye alınır. Sonunda rezervasyon yapılır. Rezervasyondan sonra tura hazırlık faslı başlar. Bu aşamada daha fazla video seyredilir. Daha fazla fotoğrafa bakılarak ava odaklanmaya çalışılır. Sonunda balık avı günü gelir çatar. Büyük bir heyecanla balık avına çıkılacak son saatler beklenir.

BUYUK BALIK AVIYLA TANISMANIN HEYECANI GUZELDIR

Büyük Balık Avı Turu Başlar

Büyük balık avı genel anlamda pek bilinmeyen bir av olduğu için öğrenecek çok şey vardır. Şansımız varsa rehber kaptanın iletişim kabiliyeti iyidir. Daha önemlisi bildiklerini anlaşılabilir bir şekilde anlatabilir. Büyük balık avı ciddi kuralları olan bir avdır. Belli bir disiplinle yapılması gerekir. Büyük balık avının gerekleri yapılmadığında av tehlikeli bir hal alabilir. Ayrıca balığın kaçırılma ihtimalide çok artar.

BUYUK BALIK AVIYLA TANISMANIN HEYECANI GUZELDIR

Büyük Balık Avıyla Mücadele

Büyük balık avı başlarken mutlaka neyin nasıl yapılacağı anlatılmalıdır. Bu mümkünse sözde kalmamalı gösterilerek yapılmalıdır. Sonrasında tura katılan avcı uygulamaya geçebilir. Bu aşamada en önemli bilgi kaloma kullanımıdır. Kaloma kullanımını doğru yapmadan büyük balıkla mücadele edebilmek mümkün değildir. Mücadele balığı yoracak tarzda olmalıdır.

BUYUK BALIK AVIYLA TANISMANIN HEYECANI GUZELDIR

Özellikle büyük balıkla mücadele ederken balığı yoracak bir kaloma ayarı seçilmediyse birinci ihtimale; balık kaçırılır. İkinci ihtimalde; kanca çok iyi yerden geçmiş, ip misina bu ayara dayanabiliyorsa en iyi olasılıkla avcı çok kısa bir zamanda avla mücadele edemeyecek kadar yorulacaktır. Büyük balık avında yorgunluk en büyük hata sebeplerindendir. Avcı yorulduğunda ne yapacağını bilemez. Bir anda en olmaz işleri yapmaya başlayabilir.

Bu aşama çok tehlikelidir. Mutlaka yardıma ihtiyacı vardır. Avcı, yorulmaya başlama aşamasında yardım talebinde bulunmalıdır. Eğer yardım alacak durumu yoksa kalomayı gevşetmelidir. Gevşek kaloma avcıya dinlenme fırsatı verir. Bu aşamada tekneye en düşük hızda yol vermek doğru bir tercih olur. Böylece avcı oltayı yavaşça sararak dinlenmesini sürdürebilir. Tekne yol almaya başladığında balığın daha az mücadele ettiği görülecektir. Bu durum mücadeleyi çok kolaylaştırır. Ayrıca tekne hareketliyken balık daha çabuk yorulur.

Büyük Balığı Tekneye Alma

Büyük bir heyecanla sürdürülen mücadele sonucunda balık teknenin altına yanaştırılır. Balık teknenin altında dönerken çok güzel bir görüntü verir. Balığa bu kadar yaklaşmışken avcının aklında tek bir şey vardır. Balığı biran evvel tekneye almak ve avı sonuçlandırmak. Bu yüzden ilk defa yapılan avda başarının ölçütü balığı tekneye almaktır. Balık tekneye alındığında av gerçek anlamda başarılmış olur. Avcı biran evvel ava dokunmak ister. Bu avıyla olan ilk gerçek iletişimidir. Sonrasında bu iletişim büyür. İlk yarım saat içinde “bu kadar büyük balığı almaya hakkımız var mıydı?” moduna gelir. Bu aşama, avcının büyük balıkçı olduğu aşamadır. Büyük balık avının psikolojisi budur. Artık avcı, avına “bu da bir can taşıyor” dediği andır. Bu an, balık avında heyecanın doruk yaptığı andır.

Büyük Balık Avıyla Tanışmanın Heyecanı Güzeldir

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be./Vy6gj9uhrl4

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/_iirGk4xt4U

Büyük Balık Avıyla Tanışmanın Heyecanı Güzeldir

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.