BALIGIN BUYUKLUGU KARSISINDA GOZLERINE INANAMADILAR

Balığın Büyüklüğü Karşısında Gözlerine inanamadılar :

BALIGIN BUYUKLUGU KARSISINDA GOZLERINE INANAMADILAR

Amatör balıkçılık denizler, göller, akarsular ve barajlarda balık avı yapılarak başlar. Kimi zaman balık yeme ihtiyacıyla, kimi zaman boş zaman değerlendirmek amacıyla, kimi zaman hobi olarak, kimi zaman kamp ve eğlence amacıyla başlar.

Başlangıçta bir şey tutmak amaç olurken, sonraları ustalaştıkça daha büyük ve çeşitli balıkların avı hedef olur. Ustalık artıp, yakalanan balıklar çeşitlenir. Böylece balık avı daha zor olan, her yerde avlanması mümkün olmayan büyük balıklara doğru yönelmeye başlar.

Daha fazla zaman ayrılıp ustalık arttırıldıkça balık avlamanın yanında, balığı geri salmak hayat tarzı olmaya başlar. İşte, esas ustalık budur. Bizim de balık avı turlarından amaçladığımız budur.

Önce büyük balıkların avını yapalım. Sonrasında da bu balıkları sağlıklı bir şekilde avladığımız ortamlara tekrar geri salalım. Tabi bu arada balık yemek konusunda da bir sıkıntımız olmasın. Ama yaptığımız çaba balık stoklarını arttırarak Türkiye turizmine ve dolayısıyla ekonomisine katkı sağlasın. Böylece hep beraber zenginleşelim.

BALIGIN BUYUKLUGU KARSISINDA GOZLERINE INANAMADILAR

İhtiyaç Kadar Av Yapmak Haktır

Bu düşüncelerle çıktığımız büyük balık avı turlarında sayı ile yemlik balık avı yapıp, balıkları çok fazla rahatsız etmezken, sadece yemek için denizden bir büyük balık alalım ve eğer ava devam etmek istersek de avladığımız balığı geri salalım. Bu düşünceler insanlara tekneye bindikleri ilk anlarda hayal gibi gelirken, balık avı turunun ilerleyen aşamasında olgunlaşır ve turdan dönerken artık bir hayat tarzı olmaya başlar.

BALIGIN BUYUKLUGU KARSISINDA GOZLERINE INANAMADILAR

Başka yerde bizim yemlik balıklar trofe avlar sayılırken, bizim avlarda özen gösterilerek avlanması gereken ve belli sayılara mutlaka uyulması gereken balıklar olur. Bu yemliklerle avladığımız büyük balıklarla katılımcıların kimyasını değiştirip, onların hayalini süsleyen, avlanması inanılmaz olan balıkları tereddüt etmeden geri salabilir hale gelmelerine yardımcı olmaya çalışırız. Belli kurallara uyarak, büyük balıkların avını ne kadar zevkli ve kolay olduğunu göstererek yaparız. Yeter ki balığımızı koruyalım ve avımıza saygı duyalım.

BALIGIN BUYUKLUGU KARSISINDA GOZLERINE INANAMADILAR

Bu avda da önce bir adet yemlik Palamut, iki adet Zargana avladık. Sonra Palamudu yem yapıp Akya için dolaşmaya başladık. Sulu Adanın açığında ikinci turu atarken 22 Kg Akya avladık. Bu Akya onların gözlerine inanamadıkları ilk büyük balık avları oldu.

Balığın Büyüklüğü Karşısında Gözlerine inanamadılar

Avladıkları Balık Onları Büyük Balıkçı Yaptı: https://youtu.be/Gc07P6QfzDk

Balığın Büyüklüğü Karşısında Gözlerine inanamadılar

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

BALIGIN BUYUKLUGU KARSISINDA GOZLERINE INANAMADILAR için 3 cevap

 1. Mithat Yüksel KAÇAR der ki:

  Balık videomuzun tam versiyonu:

  • Menderes Yahşi der ki:

   Çok güzel bir video olmuş. Akya avını merak eden pek çok amatör balıkçı için çok faydalı bilginin bulunduğu bir video. Faydalanmak isteyene hayırlı olsun.

 2. Serhat tuncez der ki:

  Merhaba balık severler. Biz üç çocukluk arkadaşı 7-8 yıldır amatör balıkçılık yapmaktayız. Göl, akarsu, ve özellikle ege bölgesinde çok sayıda tura katılma şansımız oldu.

  Genelde ege bölgesinde mercan çupra mırmır gibi değerli balıklar yakalıyorduk fakat boyut olarak tatmin etmeyecek düzeydiler. Göl avında ise onlarca kez gitmemize rağmen rekorumuz 3.5 kilogramlık sazandı. Fakat bi süre sonra her balıkçının istediği gibi büyük balık tutmak istiyorduk.

  internet aracılığı ile menderes ( ÜSTAD ) kaptana rasladık. Adrasanda mükemmel bir av yapma şansımız oldu. Doğan güneş ile birlikte çayımızı yudumlayarak mükemmel bir manzara eşliğinde kahvaltımızı yaptık. Sulu ada ( kayalardan gerçekten tatlı su akıyor akıl almaz birşey) civarlarına geldiğimizde İlk olarak 1000-1200 gr orkinos yakaladık. Mükemmel renkleri taşıyan balığı tuttuğumuzda sevinmiştik fakat bunun daha başlangıç olduğunu farkedemedik. Menderes abimiz o balığı yem yapınca çok şaşırmıştık. Orkinosdan sonra 2 adet 40 cm üzeri zargana tuttuk yem için (zarganayı sadece iple çekeceğimizi ipne kullanmayacağımızı duyunca çok şaşırdık) . Orkinosu oltamıza taktık ve çok geçmeden beklenen an geldi. Oltamıza balık vurmuştu. Balık mücadele ediyor bizde sürekli değişerek aramızda güç toplamaya çalışıyoruz. Menderes kaptanın talimatları ile balığı baya bir yorduktan sonra balık bize teslim oldu. En sonunda tekneye aldığımızda hala inanmakta güçlük çekiyorduk. yaklaşık yarım saat süren uğraş sonucu 142 cm 21.2 kg akya yakaladık. Emin olun hayatınızda yaşayabileceğiniz en büyük zevk bu. Her balık sevdalısının hayatında en az bir kez bu zevki tatması gerekiyor.

  İnsanlarımızı bilinçlendirerek bu şekilde büyük balık avlarını yaygınlaştırmamız gerekiyor ki sizde bu zevki tadabiliseniz. Biz doğru tercih yaparak birazda şansımızın yardımıyla rekorumuzu geliştirdik darısı sizlerin başına.

  Menderes abim sana tekrar teşekkür ediyoruz bu duyguyu bize yaşattığın için, emin ol çok yakında tekrar görüşeceğiz. Serhat-Mustafa-Yüksel

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.