BUYUK BALIK AVININ INSANI OLGUNLASTIRAN BOYUTU

Büyük Balık Avının İnsanı Olgunlaştıran Boyutu :

BUYUK BALIK AVININ INSANI OLGUNLASTIRAN BOYUTU

Büyük balık avı insanın gözünü ve karnını doyurarak balık avına bakış açısını değiştirir. Gözü doyan insanın ete olan ihtiyacı karnının doyması boyutuna indirgenir. Avın gerçek anlamı mücadele boyutunda kalır. Bu aşamadan sonra ihtiyaç olmayan balık büyüyüp çoğalması için geri salınır. Böylece daha büyük balıklarla mücadele imkanı doğar. Son yıllarda bizim turlarda yaşadığımız tam olarak budur.

BUYUK BALIK AVININ INSANI OLGUNLASTIRAN BOYUTU

Her Sene Balıklar Büyüyor

2018 ve 2019 senelerinde balık boy ve kilolarında ani bir artış oldu. Daha önceki senelerde 7 – 18 Kg civarında avladığımız balıklar birden irileşmeye başladı. 2018 yılında 20 – 39 Kg civarına çıktı. Daha önceki yıllarda 10 – 12 Kg ortalamada avladığımız balıklar büyük balıklar sayılıyordu. 2018 yılında 20 – 30 Kg aralığında avladığımız balıklar büyük, belki devasa sayılmaya başladı. Herkes Balon Balığı sonrası balığın azalmasını, hatta bitmesini beklerken aksine balık boyları büyüdü. Hatta balık boyları büyürken balıkların kiloları da arttı. Kiloların artması balığın iyi beslendiğinin açık göstergesidir.

BUYUK BALIK AVININ INSANI OLGUNLASTIRAN BOYUTU

2019 senesine geldiğimizde avladığımız balıklar hayallerimizin ötesine geçmeye başladı. Bir sene önce en büyük boy kabul ettiğimiz 30 Kg balıklar 2019 da normal boy durumuna geldi. Büyük ve devasa kavramını 40 – 50 Kg balıklar için kullanmaya başladık. Önceki senelerde 18 – 20 Kg balıklar oltalarımıza birkaç kere takılırken, 2018 de 20 – 30 Kg arası, 2019 da 30 – 50 Kg arası balıkların avı sıkça yapılan avlardan olmaya başladı. Üstelik bu durum bu şekilde artarak gidecekmiş gibi gözüküyor.

BUYUK BALIK AVININ INSANI OLGUNLASTIRAN BOYUTU

Balık Daha Büyüyecek Gibi Gözüküyor

Balık boyları büyüdükçe bizimde geri bıraktığımız balık miktarında hızlı bir artış oluyor. Peki bunun sebepleri nedir? Şimdi bunları sıralamaya çalışalım.

  • Büyük balıklar boyutlarıyla insanı hayrete düşürüp balığın da bir can taşıdığını bize öğretiyor.
  • Daha büyük balık avladıkça daha az adetle et ihtiyacımız karşılanıyor.
  • Büyük balık insanın gözünü doyurduğu için ete olan ihtiyaç hissi azalıyor.
  • Büyük balıklar mücadele gücüyle avcısının saygısını kazanıyor.
  • Devasa balıkları götürmesi zor olduğu için alma isteği azalıyor.

Liste bu şekilde uzayıp gidiyor.

BUYUK BALIK AVININ INSANI OLGUNLASTIRAN BOYUTU

Büyük Balığın İnsanı En Çok Etkileyen Özelliği Nedir

Bu saydıklarımız arasında büyük balığın insanı en fazla etkileyen yanı büyüklüğü oluyor. Balığı küçücük bir et parçası olarak görmeye alışmış olan bir insan büyük bir balıkla karşılaşınca çok etkileniyor. Bir süre balığı inceledikten sonra ilk sorusu “bu balık bu boya ne kadar zamanda gelmiştir” oluyor. Bu soru ile onda ve çevresindeki her insanda büyük bir değişim başlıyor. Artık o insanların balığı bir et parçası olarak görme dönemi kapanıyor. Onlar için artık balık da can taşıyan değerli bir canlı oluyor. Bu şekilde büyük balık insanı olgunlaştırmaya başlıyor. Böylece balık avı kültürümüz üst seviyelere taşınıyor.

Büyük Balık Avında İnsanı Olgunlaştıran Son Aşama

Balığın bir can taşıdığını fark eden insanlar artık balığı çok değerli görüyorlar. Bu yüzden av yaptıklarında gerçekten o balığın etine ihtiyaçları yoksa geri bırakmayı tercih ediyorlar. Geri bırakmak isteği pek çok değişik sebepten dolayı da olabiliyor. Şimdi onları burada sıralamak istemiyorum. Ama sonuç olarak ne sebepten dolayı olursa olsun insanı olgunlaştıran en önemli süreç oluyor.

Bir balığı geri bırakan insanın artık balığı et olarak görmesi mümkün olmaz. Balık gerçek anlamda çok değerli olur. Bu aşamaya gelen insanlar için, aslı deniz ve deniz yaşantısı çok değerli olmaya başlar. Balığa verdiği değerin sürdürülebilir olması için denizi koruması gerektiğini fark eder. Doğa ve insan yaşamı için en önemli yaklaşım da budur. Eğer denizler korunursa balığın ve deniz yaşantısının sağlıklı kalması sağlanmış olur. Artan insan nüfusunun besin ihtiyacı da karşılanmış olur. Üstelik balık stokları da azalmaz.

Dünyanın kaynaklarını tüketen açgözlülük, hırs ve her şey benim olsun yaklaşımıdır.

Büyük Balığın Geri Salınma Videosu: https://youtu.be/rQzTGijIWlE

Büyük Balık Avının İnsanı Olgunlaştıran Boyutu

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.