BUYUK BALIGIN MUCADELESIYLE CIKRIK MAKINE ISINDI

Büyük Balığın Mücadelesiyle Çıkrık Makine Isındı :

BUYUK BALIGIN MUCADELESIYLE CIKRIK MAKINE ISINDI

Arkadaşlarımız her sene Ekim ayında büyük balık avı yapmak için Adrasan’a gelirler. Bu senede Ekim ayının ikinci haftası balık avındayız. Bu sene diğer senelerden farklı olarak yem balığı avı yapmak konusunda zorlandık. Oysa diğer turlarda hiç böyle bir sıkıntı yaşamamıştık. Sanki bu tura özel bir durum vardı. Ama yem balığı avı yapınca büyük balık avında hiç zorlanmayacağımızdan çok emindik. Bir an evvel büyük balık avına başlamak için sabırsızlanıyorduk. Bu ruh haliyle yem balığının oltamıza vurmasını için sırtı çekmeye devam ettik.

BUYUK BALIGIN MUCADELESIYLE CIKRIK MAKINE ISINDI

Büyük Balık Avı Başladı

Sonunda yem balığını aldık. Hemen canlı yem yapıp oltayı denize bıraktık. Artık büyük balık avına başlamıştık. Hava ve deniz çok güzeldi. Keyifle olta çekiyorduk. Artık yem balığında hissettiğimiz stres kalmamıştı. Büyük balık avı yapacağımıza dair hiç bir kuşkumuz yoktu. Sadece bu sene daha büyük bir Akya avı yapmak istiyorduk. Daha önceki avlarda 10 Kg civarı avlar yapıp balığı geri salmıştık. Bu sene de niyetimiz 20 Kg civarı bir av yapıp geri salmaktı.

BUYUK BALIGIN MUCADELESIYLE CIKRIK MAKINE ISINDI

Canlı yemle sırtı çekerek Sulu Ada ile ana kara arasındaki boğaz kısmında dolaşmaya başladık. Canlı yem oldukça hareketliydi. Kamışın ucundan onun hareketlerini rahatça izleyebiliyorduk. Bu hareketlilik aşağıda büyük balığın olduğunu gösteriyordu. Derken kaloma akmaya başladı. Kaloma şiddetle akarken teknenin burnunu açık denize doğru çevirdik. Balığı bir süre açık suya doğru aldık. Artık altımızda taşlık bölge kalmayınca motoru durdurup mücadeleyi açık suda devam ettirdik.

BUYUK BALIGIN MUCADELESIYLE CIKRIK MAKINE ISINDI

Kalomanın Şiddetinden Çıkrık Makine Isındı

Kaloma şiddetle boşaldıkça bizim de keyfimiz artıyordu. Oltaya takılan balığın daha önceki balıklardan büyük olduğunu anlıyorduk. Çünkü balık boyları büyüdükçe balığın mücadele kabiliyeti de artıyordu. Büyük balık avında zorlu bir mücadele avcıyı en çok mutlu eden husustur. Dıştan bakıldığında avcı mücadelenin zorluğundan şikayet ediyormuş gibi gözükür. Ama durum tam tersidir. Sıkı mücadelenin daha büyük bir balık olduğunu bilir. Bu yüzdende zorlanmanın keyfini şikayet ediyormuş gibi gözükerek ifade etmeye çalışır. Mücadelenin şiddeti avcının en büyük tatmin kaynağıdır. Zaten büyük balık avı yapmak istemenin en temel sebebi sıkı bir mücadeledir.

BUYUK BALIGIN MUCADELESIYLE CIKRIK MAKINE ISINDI

Oltayı çekerken mücadelenin zorluğundan dolayı arkadaşlarımız birbirlerine yardım ediyorlardı. Zaten yardımlaşarak sürdürülen mücadele avcıların aynı zevki yaşamalarına vesile oluyordu. Bu sayede daha sonra bu avın mücadelesi hakkında konuşurken paylaşacakları çok güzel anıları oluyordu.

Sonunda Balık Berrak Suda Gözükmeye Başladı

Mücadele uzun sürdü. Her iki avcımızda mücadeleden iyice yorulmuşlardı. Ama mücadelenin zorlu olmasından hiç şikayetçi değillerdi. Tek istedikleri gelen balığın büyük olmasıydı. Sonunda balık teknenin altında gözükmeye başladı. Berrak suda rahatça balığın gelişini seyredebiliyorduk. Biz oltayı sardıkça dönerek ve kabarcıklar çıkararak yukarı doğru geliyordu. Balık avında büyük balığı suda görmek, balığın oltaya takıldığı anda hissedilen mutluluk kadar güzeldir. Özellikle özgürce dolaşan balıkları suyun altında seyretmek daha da güzeldir. Bu yüzden yapılması gereken balığı geri salıp bu görüntüyü seyretmektir. Zaten arkadaşlarımızla her sene yaptığımız gibi, bizim de niyetimiz buydu. Balığı tekneye alıp hasret giderip sonra da özgür yaşantısına geri salmaktı. Avın sonunda videosunu çekemesek de öyle yaptık. Balıkla hasret giderdikten sonra geri bıraktık.

Büyük Balığı Geri Bırakma Videosu: https://youtu.be/rQzTGijIWlE

Büyük Balığın Mücadelesiyle Çıkrık Makine Isındı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.