CANLI YEM DIBE INMEDEN AKYA OLTADAYDI

Canlı Yem Dibe İnmeden Akya Oltadaydı :

CANLI YEM DIBE INMEDEN AKYA OLTADAYDI

Sabah erkenden kalkıp balık avı için hazırlandım. Evden çıktığımda hava bulutluydu. Rüzgar fazla hissedilmese de sahilde oldukça sert dalgalar vardı. Muhtemelen rüzgar kuzeyden oldukça sert esiyordu. Dalgalara bakılırsa kuzey doğuya doğru dönecekti. Adrasan Koyu doğuya baktığı için kuzeyden gelen rüzgarı pek fazla almıyordu. Sol tarafta bulunan Musa Dağı 1.040 m bulan yüksekliğiyle kuzey rüzgarını kesiyordu. Koyun sol tarafından Pırasalı Adaya kadar olan mesafe 5 mil kadardı. Dolayısı ile kuzeyden esen sert rüzgarlarda Pırasalı Adaya kadar olan 5 millik alanda balık avı yapmak mümkün oluyordu. Ama bugün hava gerçekten sert gözüküyordu. Bütün bunları hesaplayarak biraz zorlanarak da olsa kanoyla tekneye geçtim.

CANLI YEM DIBE INMEDEN AKYA OLTADAYDI

Denize Çıkma Arzum Baskın Geldi

Hazır sahile kadar gelmişken eve geri dönmek istemiyordum. Gidebildiğim yere kadar gidip balık avı yapmak istiyordu. Aslında esas istediğim denizde olmaktı. Yoksa balığa çok da ihtiyacım yoktu. Bu sene sezon çok bereketli geçtiği için hemen her çıktığımda balık avı yapabiliyordum. Bir de oltama çok büyük balıklar takıldığından balık ihtiyacım iyice azalmıştı. Ancak ihtiyaç olduğunda balığı alıyordum. Balığa ihtiyacım olmadığında geri salıyordum. Maksat yeni yöntemler, yeni yerler deneyerek av yapmaya çalışmaktı.

CANLI YEM DIBE INMEDEN AKYA OLTADAYDI

Yemlik Balık Avına Başladım

Oltayı suya bırakıp kaloma ayarı yaparken kaloma boşalmaya başladı. Oltadaki balık oldukça sert mücadele ediyordu. Mücadele ile geçen süreye göre gücü de azalmıyordu. Bu şekilde mücadele edebilecek tek bir balık vardı. O da Akya yavrusuydu. Akya yavrusu olduğuna karar verince balığı biraz daha hızlı çekmeye başladım. Gelen 1 Kg üstü bir Akya yavrusuydu. Onu hemen geri bıraktım. Niyetim büyük bir Akya avı yapmaktı. “Bir daha Akya yavrusu oltama vurmasın” diye oltayı tekrar suya bırakmadan Akseki Koyunun açığına kadar hızlıca gittim.

Sert Havada Yemlik Balık Avı

Akseki Koyunun açığında tekrar iki olta bırakarak yemlik balık avına devam ettim. İlk yemlik balık Tuzla Adalarının açığında oltama takıldı. Orada hemen canlı yemle büyük balık avına başladım. Ama bir kaç denemeden sonra canlı yeme Balon Balıkları saldırdı. Bunun üzerine oltayı toplayıp yeniden canlı yem için olta çekerek Gemliyik Koyunun açığına doğru yol aldım.

CANLI YEM DIBE INMEDEN AKYA OLTADAYDI

Hava ve Deniz Çok Sertti

Bu bölge kuzey rüzgarını çok fazla alan bir yerdi. Buradaki boğazdan kuzey rüzgarı hızlanarak denize ulaşıyordu. Nedense oldum olası böyle sert havaları çok sevmişimdir. Bana acayip bir şekilde heyecan ve mutluluk verir. Şansıma tekne de tam da bu havalar için dizayn edildiği için tereddüt etmeden dalgaların arasına girebiliyorum. Denizde benden başka kimse yoktu. Gemliyik Koyunun çıkışında kaloma akmaya başladı. Önce diğer oltayı topladım. Canlı yem takımını hazırladıktan sonra yem balığını çekmeye başladım.

CANLI YEM DIBE INMEDEN AKYA OLTADAYDI

Yem balığını tekneye alır almaz canlı yemle oltayı hazırladım. Oltada kurşun ağırlık kullanmadan balığı suya bıraktım. Bu şekilde balık hemen dalışa geçti. Yaklaşık 50 m civarına yaklaştığında bir anda dalmayı bıraktı. Ama oltadaki hareketlilik çok fazlaydı. Belli ki aşağıda büyük balık vardı. Tam büyük balığı düşünürken kaloma hızla boşalmaya başladı. Hemen tekneyi açık suya aldım. Bu bölgede derinlik çok hızlı arttığı için tekneyi çok fazla açığa almama gerek yoktu. Bu şekilde tekneyi dışa alırken balık kaloma boşaltmaya devam ediyordu. En son çok hızlı bir şekilde basınca kancanın balığa geçtiğine kanaat getirdim. Kalomayı kademeli olarak sıkmaya başladım. Uygun kaloma ayarını yapınca mücadeleye başladım. İlk anda büyük balık oltaya çok asılmadı. Biraz sonra olta tekneye dik açıya gelip balığı zeminden kaldırmaya başlayınca gücünü göstermeye başladı.

Büyük Balıkla Sıkı Bir Mücadele

Balıkla mücadele oldukça güçlü bir şekilde devam etti. Zaten balıkla mücadelede beklediğim buydu. Büyük balık avının en keyifli yanı bu mücadeleydi. Sonuç olarak mücadele esnasında ne kadar yorulursak, o kadar mutlu oluyoruz. Zaten zorlu bir işin üstesinden gelen insanlar mutluluğun anlamını bilirler. Basit işlerle uğraşan insanlar henüz daha mutluluğun tadını almamıştır. İşin zorluğuyla, mutluluk arasında doğrusal bir ilişki vardır.

Sportif Balıkçılık

Sonunda balık suda gözüktü. Balığı geri bırakmayı düşündüğüm için biraz hızlı çektim. Balık Teknenin yanına geldiğinde oldukça dinçti. Dinç bir balığı bırakmak da kolay oluyor. Yorgun balığı bırakacağımız zaman nefeslenip dinlenmesini beklemek gerekiyor. Bu durum ciddi bir uğraş gerektiriyor. En iyisi, balığı bırakacağımız zaman balığı biraz hızlı çekmektir. Sonra kancayı çıkartıp 20 Kg Akya’yı geri saldım.

Bugün hava, deniz ve balık avı bana yeterince keyif vermişti. Balığı bırakmak da üzerine cila oldu. Mutlu mesut sahile geri döndüm. Kimsenin denize çıkmaya cesaret edemediği günde denizde olmak, balık avı yapmak çok güzeldi.

Fırtınada Balık Avı Videosu: https://youtu.be/3jZ8qznrVTc

Canlı Yem Dibe İnmeden Akya Oltadaydı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.