BUYUK BALIK MUCADELESINI YASAMAK

Büyük Balık Mücadelesini Yaşamak :

BUYUK BALIK MUCADELESINI YASAMAK

Balık avı turuna katılan arkadaşların büyük bir kısmı, büyük balık heyecanını yaşamak ve bu işin nasıl yapıldığını görmek için gelirler. Genellikle de büyük balık avını öğrenme isteği ağır basmaktadır. Bunun yanında denizin sakin ortamında stres atmak, balık ve deniz hakkında sohbet etmek isterler. Bu esnada balık avı hakkında öğrenmek istedikleri pek çok soruyu sorma fırsatı bulurlar. Bildiklerimizi, deneyimlerimizi anlatırız. Net olmayan konular hakkında da kendi kişisel fikirlerimizi paylaşırız. Bu şekilde fikirsel anlamda daha olgunlaşmış bilgiye ulaşırız. Bizim şansımız pek çok insanın değişik bakış açılarını öğrenmek olur. Arkadaşların şansı da yıllardır süre gelen tecrübeleri ve birikimleri dinleme fırsatı olur. Kimi zaman da katılımcı arkadaşımız ile ortak bir noktamız olur ve bu ortak nokta günün sohbetine damga vurur. Böylece zaman çok keyifli geçer.

BUYUK BALIK MUCADELESINI YASAMAK

Büyük Balık Avına Nasıl Başlanır

Katılımcı arkadaşları en çok çıkrık makineler etkilemektedir. Makineleri görünce kendilerini profesyonel bir ortamda hissettiklerini beyan ederler. Bu durum büyük balık avına odaklanmamız için çok motive edici olur. Sonrasında yem balığı avına başlarken oltaları nasıl kullanacağımıza dair verdiğim ufak eğitim, onları avın büyüsü içine çeker. Artık balık avı için hazır hale geliriz. Bu aşamada anlamadıkları veya onlara ters gelen birçok soruyu sorma fırsatları olur. Onlar tatminkar cevaplar aldıkça avın keyfi daha da artar.

BUYUK BALIK MUCADELESINI YASAMAK

Büyük Balık Avı Heyecanı Doruklara Taşır

Yem balıkları oltaya takıldıkça anlatılanlar uygulama ile iyice pekişir. Artık teknik anlamda büyük balık avına hazır hale gelmeye başlarız. Büyük balık avına başlarken yem balığı hazırlığı arkadaşların heyecanın çok farklı boyutlara taşır. O anda farklı bir av ortamında olduklarını iyice hissederler. Takımı itina ile salıp çıkrık makineli oltayı nasıl tutacaklarını gösterip onlara veririm. Arkadaşlar oltanın hassasiyetlerine alışık olmadıkları için tekneye 90° tutmalarını isterim. Oltayı teknenin iskarmozuna dayayarak uzun süre yorulmadan 90° tutabilirler. Bu şekilde kamışın ucundaki hareketleri takip ederek yemi balonlardan koruma şansımız olur. Yoksa yemi, hatta belki de kancaları bile kaybetme durumu olabilir. Bunları fark etmezsek saatlerce boş takımı büyük balık gelecek diye çekip dururuz. Büyük balık avında takımın durumunu an itibariyle takip ediyor olmak çok önemlidir.

Büyük Balık Mücadelesinin Yarattığı Heyecan Fırtınası

Bütün bu çabalar bizi büyük balığa odaklı tutar. Böylece heyecanımız hiç azalmadan kısmetse büyük balıkla mücadele keyfini yaşarız. Büyük balıkla mücadele ayrı bir heyecan fırtınasıdır. “Acaba balık kaçar mı” düşüncesi her zaman zihinleri kurcalar. Yorulmaya başlayan her avcı “bu balığı çekmek mümkün olacak mı” düşünceleri içinde olur. Genellikle büyük balık yardımlaşma olmadan çekilemez. Bütün bu yaşananlar heyecanı doruklara taşır. Mücadeleyi kazanıp balığı tekneye aldığımızda bir zafer sevinci yaşanır. Herkesin keyfi yerindedir.

https://youtu.be/swhIDNdXsfY

Balığın Can Taşıdığını Fark Etmek

İlk sevinç dalgası geçince avcılarımız balığın güzelliğini seyre dalarlar. Bu esnada bazı ayrıntılar onların dikkatini çekmeye başlar. İlk dikkatlerini çekip onları hayrete düşüren şek balığın umduklarından daha büyük olmasıdır. İlk soru “bu balık bu boya ne kadar zamanda gelmiştir” olur. Bu soruya gerçekçi bir cevap vermek çok zordur. “Uzun zaman olmuştur” diyerek bu soruya cevap veririz. Biraz daha inceleyince balığın gözlerinin büyüklüğü dikkatleri çeker. “İşte bu yüzden bu balığa Kuzu derler” açıklaması yaparız. Sonra artık kurmak istediği cümleyi içinde tutamayan birisi diğerlerinin hislerine tercüman olarak “bu balığı almaya hakkımız var mıydı” diye değişimi başlatan soruyu sorar. Bu aşamadan sonra artık balığın da bir can taşıdığını idrak ederler. İşte bu aşama bizim bütün uğraşlarımızın bir özetidir. Artık onlar deniz ve balık aşığı insanlar grubuna terfi etmişlerdir. Hayırlı, uğurlu olsun.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/swhIDNdXsfY

Büyük Balık Mücadelesini Yaşamak

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.