DEVASA BALIKLARLA MUCADELE ETMEK

Devasa Balıklarla Mücadele Etmek :

DEVASA BALIKLARLA MUCADELE ETMEK

Balık avına her zaman büyük balık avlamak amacıyla çıkarım. Her büyük balık avladığımda bir sonraki av için beklentim de büyür. Büyük balık avının doğası da burdur. Hep daha büyüğünü arzularız. En son aşamada yüzlerce kiloluk Orkinos ve Kılıç balıkları hedef av olmaya başlar. Yani büyüğün sonu yoktur hep bir arayış vardır.

DEVASA BALIKLARLA MUCADELE ETMEK
DEVASA BALIKLARLA MUCADELE ETMEK

Büyük Balık Arayışı Bitmez

İnsanoğlu hep büyük balık arayışındayken aç gözlü olmaya başlamış gibi bir düşünce ortaya çıkabilir. Ama aslında büyük balık avı insanın öncelikle gözünü doyurur. Balık avını amatörce yapan birisi için öncelik av yapmaktır. Evde ihtiyacı olan balığı avladıktan sonra avı sportif balıkçılığa döner. İhtiyacı olmayan her balığı denize geri salar. Çünkü büyük balık istiyorsa öncelik balığı çoğalmak olmalıdır. Balık çoğalmadan çok büyük balıkların avını yapmak da çok mümkün değildir. Korumadığımız, devamlılığı sağlayamadığımız bir denizden daha büyüğünü de bekleyemeyiz.

DEVASA BALIKLARLA MUCADELE ETMEK

Büyük Balık Arayışının Zorluğu

Genel anlamda kıyılar ufak balık yapar. Büyük balıklar daha derin sularda bulunur. Yani balıklar kıyıdan derine doğru gittikçe büyür. Ama durum her zaman böyle değildir. Bazen çok sığ sularda ya yumurtlamak için, ya da avlanmak için kıyıya kadar sokulmuş çok büyük balıklarla karşılaşabiliriz. Böyle durumlar çok büyük sürprize gebedir. Genellikle büyük balık arayışı bizi daha derin sulara bakmaya yöneltir.

DEVASA BALIKLARLA MUCADELE ETMEK

Derin sularda avcılık zor ve pahalıdır. Daha güçlü çıkrık makineli oltalara, daha uzun ve sağlam ip misinalara ihtiyaç vardır. Ayrıca derin suların dip yapısını öğrenmek ve balık durumunu bilmek zaman alır. Ya çok gelişmiş bir balık bulucuya, ya da uzun süreli keşif turlarına ihtiyaç vardır. Balığı derin suda bir merada bulmak da yetmez. Her sene meraların yeri ufak balıkların hareketliliğine bağlı olarak değişir. Büyük balık hangi merada beslenme imkanı bulduysa o meraya odaklanır. Ama bazı günler her merada av yapma imkanı da olabilir. İşte o günler çok şanslı günlerdir.

Şanslı günlerde av yapmak çok keyiflidir. Nereye olta indirsek orada av yaparız. Böyle günlerde çok uzak meralara da gitmeye gerek yoktur. En yakın meralarda avımızı yapmayı tercih ederiz. Balık ihtiyaçsa alırız. İhtiyaç değilse balığı geri salmanın muhteşem keyfini yaşarız. Devasa balıkların suda yavaş hareketlerle dalışını seyretmek çok keyiflidir. Avcı kendini çok iyi hisseder. Denizde özgürce yüzen bir balığımın olduğunu bilmek çok mutluluk vericidir. Sürdürülebilir avcılığı sağladığımı düşünürüm. Bu durum benim için avı hak haline getirir. Çünkü bu zamana kadar denize bıraktığım yüzlerce balık benim avım için üreme kaynağıdır.

Büyük Balık Mücadelesi

Balık oltaya vurduğunda heyecan fırtınası başlar. Kaloma çılgınca boşalmaya başlar. İlk yaptığım şey balığı altı taşlık olan meradan uzaklaştırmaktır. Bazen uzaklaşma işini balık benim yerime yapar. Bu durum mücadeleyi kolaylaştırır. Taşlık meradan uzaklaşınca motoru durdurup denizin o muhteşem sessizliği içinde mücadelemi sürdürürüm. Mücadele her seferinde yorucudur. Ama avcının istediği mücadele ederken terleyip yorulmaktır. Hatta balığın kendini kancadan kurtarmak için yaptığı stratejik hamlelere cevap verebilmek çok öğreticidir. Her av ayrı bir tecrübe olur.

Büyük Balığı Suda İzlemek

Büyük balık avının en güzel aşaması balığı teknenin altında dönerken izlemektir. Avın bu aşamasında oltayı sarmayı bırakıp balığı seyretmeyi çok severim. Her seferinde de balığın kancadan kurtulup derinlerde kaybolmasını hayal ederim. Balık kaçmayı başarırsa benim de ava devam etme şansım olur. Bazen de ihtiyacım olan balığı aldıktan sonra yakala bırak avı yaparım. Böylece denizde daha fazla kalmış olurum. Özellikle denizin sakin olduğu günlerde karaya çıkmak içimden hiç gelmez.

Devasa Balıklarla Mücadele Etmek

Büyük Balık Avı Videosu : https://youtu.be/h1GR9bB7mr4

Devasa Balıklarla Mücadele Etmek

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.