BALIGI KACIRMA RISKINI AZALTMAK

Balığı Kaçırma Riskini Azaltmak :

BALIGI KACIRMA RISKINI AZALTMAK

Balık oltaya atladığında kendini kurtarmak için bütün gücüyle çekerek uzaklaşmaya çalışır. Bu refleksi, kendini bir anda takıldığı şeyden kurtarmak için içgüdüsel olarak gösterir. İşte ne olursa bu anda olur. Eğer bu anda kendini oltadan kurtaramadıysa sonrasında da her fırsatı deneyerek kendini kurtarmaya çalışır. İlerleyen aşamadaki mücadelesi daha taktikseldir. Bu aşamada balık daha serin kanlı davranır. Avcının ilk hatasında hamlesini yaparak oltadan kendini kurtarır. Balık ancak çok güçlü bir yerden kancaya takıldıysa kendini kurtaramaz. aksi her durumda bir şekilde kendini kurtarmayı başarır.

BALIGI KACIRMA RISKINI AZALTMAK

Avcının Balığın Kurtulmasına Yardımı

Birçok avcı balık kaloma boşaltmaya başladığında refleks olarak boşalan kalomayı sıkma eğilimindedir. Bu balığın kurtulması için avcının yapabileceği en büyük yardımdır. Oysa boşalan kaloma balığın ilk anda ürettiği müthiş gücü boşa çıkaran en büyük etkendir. Avcı kalomayı sıkarsa ne olur? Kancanın bağlı olduğu beden misinası oltada sarılı olan misinadan daha incedir. Oltada sarılı olan yüzlerce metre uzunluğundaki misina balıkla mücadele içindir. Bu misinayı balıkla mücadele etmek için oltaya sardıysak neden kullanmayalım? Neden kalomayı sıkmaya çalışıyoruz? Kalomayı sıkma refleksi, avcının balığın kaçtığını düşünerek, onu durdurmak için yaptığı bir harekettir. Bunu elindekini kaçırmamak için yapar. Adeta düşen bir şeyi havada tutmaya çalışmak gibi bir reflekstir. Bu öğrenilmiş bir harekettir. Ama balık avında doğru bir refleks değildir. Doğru olan kalomanın boşalmasına izin vermektir.

BALIGI KACIRMA RISKINI AZALTMAK

Kancanın takılı olduğu beden misinası kopmazsa ne olur? Öncelikle kanca açılır veya kanca takıldığı yeri yırtar. Kanca açılırken takıldığı yeri daha hızlı yırtarak etten kurtulur. Eğer kanca balığın sağlam bir yerinden girdiyse ve saydığımız problemlerin hiç birisi olmadıysa bu sefer olta makinesinde veya kamışta problem çıkabilir. Daha da kötüsü balık oltayı elimizden alır. Böyle bir durumda kamışın uçarak denize gidişini ağzımız açık bir şekilde seyrederiz. Sonrası psikolojik travma… Kötü sözler manzumesi… Böylece alınan çok büyük bir ders olur.

BALIGI KACIRMA RISKINI AZALTMAK

Ufak Balık Avlayanlar Kaloma Ayarını Bilmez

Ufak balık avında kullanılan takımlar ne kadar ince olsa da balıktan daha güçlüdür. Bu yüzden avcı kaloma kullanımına ihtiyaç durmaz. Oysa büyük balıklar genellikle takımlardan güçlüdür. Hatta 20 Kg üstü bir balığın koparamayacağı hiçbir takım yoktur. Bu yüzden takımı kopartmamasını sağlamak gerekir. Büyük balık avı kalomayı doğru kullanmadan yapılamaz.

BALIGI KACIRMA RISKINI AZALTMAK

Her Avcının Böyle Bir Dersi Yaşar

Hiçbir avcı yoktur ki, böyle bir dersi yaşamamış olsun. Kalomanın hafif sıkı olması bile böyle bir dersin yaşanmasına sebep olur. Bu yüzden oltadaki balığa göre kaloma ayarını anlık yapmak gerekir. Ayrıca yapılan uygun ayarı etkileyen başka faktörlerde vardır. Bunların başında makinenin bakımsızlığı veya arızalı olması gelir. Hatta kalomanın biraz sıkı olması bakımsız veya kalitesiz makinenin o an itibari ile bozulmasına da sebep olur. Demek ki, makinemiz öncelikle kaliteli olmalıdır. Sonrasında makinemiz her zaman bakımlı olmalıdır.

Her şey düzgünse sırada kamış kullanımı vardır. Kamış kullanımının hatalı olması uygun kalomayı çok sert bir kalomaya döndürür. Kalomanın ayarladığımız gibi kullanılabilmesi kamışın iple aynı istikamette tutulmasına bağlıdır. Kamış iple dik açı yapmaya başladığında ip kamışın halkalarına sürtmeye başlar. Bu sürtünme kaloma ayarının sertleşmesine sebep olur. Hatta kamış ipe 90° açı yaptığında kaloma gücü iki katından fazla artar. Ancak bu durumu bilen avcı, bunu kaloma ayarlamasında bir yöntem olarak lehine kullanabilir. Yani bir problemi bilinçli kullandığımızda avantajlı bir yönteme çevirebiliriz. Büyük balıkla mücadele eden avcının kamışı kaldırıp indirerek mücadele etmesi bunun en güzel bir örneğidir. Bu şekilde mücadele doğru yapıldığında balığı hızlıca yorar. Bunu destekleyici bir yöntemde baş parmağın kalomanın gücünü arttırmak için kısa süreliğine ipe temasıdır. Bütün bu yöntemler kombine kullanılabilir.

Büyük Balıkla Doğru Mücadele Yöntemi

Anlattıklarımıza dikkat edip balığın davranışlarını doğru yorumlamamız şarttır. Balıkla mücadelede algısal hissiyat çok önemlidir. Bu durum gerekli tedbirleri zamanında alıp uyguladığımızı sağlar. Algısal hissiyatın zayıf olduğu durumlarda hataların yapılması kaçınılmazdır. Ama tecrübe arttığında bunlara çözümler geliştirmek mümkündür. Çaresizlik yoktur. Tecrübe yapılan hataların bileşkesidir. Kolay edinilmez. Ama kolay kaybedilir. Bu yüzden her fırsatta ava çıkmak çok önemlidir. Egzersizi olmayan tecrübe hata yapmaya çok açıktır. Bu yüzden bilmek yetmez. Zamanında doğru olanları yapabilmek gerekir. Bu da ancak egzersizle olur. Sportif balıkçılık bu durumda sürdürülebilir avcılık için çok önemlidir.

Her zaman balık avına çıkalım. Ama sadece ihtiyaç olanı alalım.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/Ya2cGKePj-I

Balığı Kaçırma Riskini Azaltmak

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.