CIKRIK MAKINENIN ETKIN KULLANIMI

Çıkrık Makinenin Etkin Kullanımı :

CIKRIK MAKINENIN ETKIN KULLANIMI

Çıkrık makinelerde etkin kullanım sağlayan en önemli özellik, daha fazla misina sarma imkanıdır. Bu sayede daha büyük balıkların avında kullanım avantajı kazanır. Ayrıca çıkrık makineler üstün teknik özellikleri daha ucuza bünyesinde bulundurma özelliğine sahiptir. Bunun sebebi teknik özellikleri sığdıracak daha geniş alanlara sahip olmasıdır. Ayrıca çift devir özelliği makineye çok büyük bir etkin kullanım imkanı tanımaktadır. Yorulan avcı makineyi çift devire getirerek daha ufak dişlilerin kendine tanıdığı kolay sarma özelliğini kullanabilmektedir. Bu sayede yorulmadan avı devam ettirme imkanı kazanır.

CIKRIK MAKINENIN ETKIN KULLANIMI

Çıkrık Makineye Sarılacak Misina Miktarı

Çıkrık makineye makarasının alabileceği kadar misina sarmak gerekir. Bunun sebebi, denizde büyük balıklar kancaya takıldıklarında çok sıkı mücadele ederler. Derinde av yapıyorsak oltaya takıldıklarında derine inmeye çalışırlar. Sığ bir suda av yapıyorsak açığa doğru uzaklaşmaya çalışırlar. Her iki durumda da kaloma şiddetle boşalmaya başlar. Balığın gücüne bağlı olarak çok miktarda misina makineden boşalır. Bu durumda en önemli şey mücadele için olta makinesinde yeterince misinanın olmasıdır. Olta makinesinin makarası ne kadar büyükse o kadar fazla ip sarma imkanı vardır. İşte bu durumda çıkrık makineler büyük makara hazneleri ile öne çıkarlar. Özellikle ip misina tercih ediliyorsa, çıkrık makineye daha fazla ip misina sarma imkanı vardır. Misina sert olduğundan arada boşluklar kalır. İp yumuşak olduğundan arada boşluklar kalmaz. Ayrıca yumuşak ipi sıkı sararsak ezilerek daha fazla alan bırakır. Bu durum sarım miktarını artar.

CIKRIK MAKINENIN ETKIN KULLANIMI

İpin Çokluğunun Etkin Kullanıma Etkisi

Balık küçükse kaloma ayarını balığa göre yapabiliriz. Çünkü balığı istediğimiz hızda çekme şansımız olur. Bu mücadelede güçlü olan biziz. Ama balık bizden güçlüyse kaloma ayarını uzun süre mücadeleyi sürdürecek şekilde ayarlamamız gerekir. Çünkü sıkı kaloma bizi kısa sürede yorar. Bu durumda mücadeleye devam edecek enerjimiz kalmaz. Yorulan avcı hata yapmaya açık hale gelir. Balığı biran evvel almak isteği genellikle misinanın kopması ile sonuçlanır. Bu iyi ihtimaldir. Sıkı kaloma ile mücadelede kamış, çıkrık makine de zarar görebilir. Hatta balık elimizde ne varsa hepsini alıp kaçabilir. İşte bu yüzden kalomayı kendi mücadele potansiyelimize göre ayarlamamız gerekir. Bu durumda ip misinanın uzunluğu çok önemlidir. Hatta çıkrık makinenin büyüklüğü ve ava uygunluğu da çok önemlidir.

CIKRIK MAKINENIN ETKIN KULLANIMI

İp ne kadar fazlaysa kalomayı o kadar hafif ayarlayıp balığın yorulmasını sağlayabiliriz. Hafif kaloma ile mücadele avcının mücadele süresini uzatarak balığın yorulmasını sağlar. Büyük balık mücadelesinde geçen her dakika avcının lehinedir. Çünkü avımız her geçen dakikada biraz daha yorulur.

Kalomanın hafif tutulması kancanın takıldığı yerin mücadele boyunca yırtılmasını önler. Bu sayede sonunda balığı tekneye almak mümkün olur. Oysa sıkı kaloma tercihinde kancanın takıldığı yerin yırtılması devam eder. Bu yüzden balık kendini kurtarma fırsatını bulur. İpin uzunluğu bize kalomayı hafif tutarak bu problemden kurtulma imkanı verir.

CIKRIK MAKINENIN ETKIN KULLANIMI

Çıkrık Makineyi Sarma Şekli

Mücadele esnasında çıkrık makine videoda gösterildiği gibi tutulmalıdır. Yani sol kolumuz çıkrık makinenin sol tarafına dayanıp makinenin sağa sola dönmesini engellemesi gerekir. Makinenin sağa sola dönüşünü engellemeden sarmaya çalışmak gücümüzü çabucak tüketir. Çünkü makineye hakim olmak ve kolu sarmaya çalışmak tam anlamıyla işkence dönüşür. Mücadeleden keyif almak yerine, mücadele biran evvel bitsin isteriz. Bu da bizi hata yapmaya sürükler.

Makinenin sağa sola hareketini önleyecek ve mücadeleyi kolaylaştıracak bir yöntemde mücadele kemeri kullanımıdır. Bu durumda da sol kolu makinenin sol kısmına dayamak önemlidir. Makineyi ne kadar kontrol altında tutarsak, mücadeleden keyif almamız o kadar mümkün olur.

Kamışın Tutuş Şekli

Büyük balıkla mücadelede kamış suya paralel tutulmalıdır. Bu şekilde balık rahatça kaloma boşaltabilir. Mücadele esnasında kamış da zarar görmez. Balık çok sıkı basıp kaloma boşaltıyorsa kamışın uç kısmını suya kadar indirmekte fayda vardır. Balık kaloma boşaltırken balığa direnmek doğru değildir. Bırakın balık kaloma boşaltarak yorulsun. Bizde bu arada dinlenme fırsatı bulalım. Böyle durumlarda çok kısa dinlenmeler bile mücadeleyi etkin bir şekilde sürdürmek için çok önemlidir.

Bir aşamadan sonra kamışı, balığı gelmeye ikna edecek şekilde kaldırıp indirirken ipin boşluğunu hızla alacak şekilde sarmaktır. Bu şekilde balıkla mücadele etmek de etkin bir yoldur. Ama biraz tecrübe ister. Çünkü bu arada balığın hareketlerini doğru yorumlamak gerekir. Yoksa balık basarken kamışı kaldırmaya çalışmak yukarıda saydığımız problemlere sebep olur. Balık basarken kamışı indirip yol vermek her türlü problemin oluşmasını engeller. Böylece etkin bir mücadele yapmış oluruz.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/6sRSuvUScIo

Çıkrık Makinenin Etkin Kullanımı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

CIKRIK MAKINENIN ETKIN KULLANIMI için 2 cevap

  1. IRFAN UNVER der ki:

    Çıkrık makine nerede kullanmak daha doğrudur?

    • Menderes Yahşi der ki:

      Çıkrık makineler teknede kullanmaya daha uygundur. At-çek yapmak için pek uygun değildir. Uzun mesafelere oltayı atmanız mümkün olmaz. Uzun mesafeye atış yapmak için düz makinelerde olduğu gibi kafanın açılıp misinanın serbest boşalması gerekir. Oysa çıkrık makinede bunun olması mümkün değildir. Bu yüzden tekneden sırtı çekerken kullanıma uygundur. Büyük balık avında pek çok açıdan düz makineye göre avantajları vardır. En önemli avantajı daha fazla misina sarmak imkanı vardır. Makinenin boyu ve makarası büyüdükçe daha fazla misina sarılabilir. Benzer üst seviye teknolojiyi çıkrık makinede daha ucuza alma imkanı vardır.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.