AKYA OLTASI VIDEOSU

Akya Oltası Videosu :

Akya Oltası için gerekli olanlar:

1-  Büyük bir kanca,
2- İki adet VMC 4.0 üçlü kanca,
3- Üçlü kancaları bağlamak için 0,90 veya 1.0 örgü ip misina,
4- İpi balığın içinden geçirmek için 30 – 40 cm arkası delikli şiş. Bu şişi plaj şemsiyesinin demirlerinden yaparız.

AKYA OLTASI VIDEOSU

Akya Oltasının hazırlanış şekli:

Büyük kanca Palamut’un çenesinin altından geçirilir. Başının 1 -1,5 cm üstünden ortalayarak çıkarılır. Tam ortalanan kanca sayesinde Palamut, dönmeden çekilebilecektir.

Yemli dip takımları dip yapması için yavaş çekilmelidir. Yavaş çekildiği için yemin dönme sorunu da olmaz. Ama hızlanıldığında yemin döneceği unutulmamalıdır. Canlı Balığın takıldığı tarda hazırlanan ölü yemlerde dönme sorunu biraz daha azdır.

4.0 üçlü kancalara 0,90 ip misina bağlanır. Üçlü kancalar bir şiş yardımıyla anüsten ve kuyruk kısmından geçirilir. Ağızdan geçirilen taşıyıcı kancaya bağlanır. Üçlü kancaların etin içine sokulmaz. Rapala da olduğu gibi serbest sallanması sağlanır. Bu şekilde daha avcı olması sağlanır. Palamut’un kuyruğu, deri zedelenmeyecek şekilde kırılmalıdır. Kırılan kuyruk suda balığa canlı görünümü verir. Bu sayede nispeten dönmesini de engeller.

AKYA OLTASI VIDEOSU

Akya Oltasının Kullanımı

Akya oltası kullanıma hazırdır. Akya oltasında taşıyıcı kancadan sonra 2 – 3 kulaç 0,90 misina, araya bir büyük fırdöndü, sonra 4 kulaç 0,90 misina, sonuna bir büyük fırdöndü, 1 m 1.20 misina, bu misina üzerine 500 – 600 gr olacak şekilde delikli kurşun ve sonuna bir büyük fırdöndü ile takım sonlandırılır.

Takımda 500 – 600 gr kurşun ağırlık kullanırız. Takımı çekeceğiniz derinlik ve tekne rölanti hızına bağlı olarak ağırlık miktarı değişim gösterir. Derinlik ve/veya hız arttığında ağırlık arttırılır. Ağır takımların kullanımı, hafif takımlara göre daha zordur. Hafif takımın kullanımı daha kolay olduğu için hata tolerans oranı yüksektir.

Takımı salarken tekne hızınız 3 -4 mil olsun. Rölanti hızında takımı serbest düşmeye bırakırsanız. Kurşunların ağırlığından dolayı takım karışır. Takımın kontrolü her zaman sizde oldun. Düzgün bırakılmayan takımla balık avı yapamazsınız. Takımı saldıktan sonra tekne rölanti hızına indirilir. Rölanti hızında takım yavaş yavaş dalışa geçer. Tekneyi boşa alarak da takının derinliğini arttırabilir.

BALIK AVINDA UMUDU TUKENMEYENIN ODULU BUYUKTUR

Akya oltası videosu faydalı olması dileğiyle…

AKYA OLTASININ HAZIRLANMASI VE BIRAKILMASI

Akya Oltasının Videosu: https://www.dailymotion.com/embed/x295m90

Akya Oltası Videosu

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

AKYA OLTASI VIDEOSU için 3 cevap

 1. hakan der ki:

  Paylaşimlariniz icin tşk. Hepsi cok faydali . tum sırtı takımlarımı sizden ornek alarak yaptim. Akya oltasi tabanda mi yoksa orta sudami olmalıdır ?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Av yaptığınız yerde Balon Balıkları varsa orta suda çekmeniz daha doğrudur. Balon Balığı yeme dokunduğunda hızlanarak yemi kurtarıp ava devam etme şansınız olur. Dibe indirmeniz durumunda Balon Balığından kurtarma şansınız azalır. Balon Balığı merada yoksa dip yaptırarak diğer büyük balıkların avını yapma şansını da elde edebilirsiniz. Dibe indirildiğinde yemin zemine sürtülüp ot çöp almaması çok önemlidir. Dibe inin ama zemine yemi sürttürmeyin. Rast gele. En güzel avlar sizinle olsun.

 2. koray der ki:

  Bilgiler için teşekkürler.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.