AKYA OLTASI

Akya Oltası :

Akya oltası ile Akya avında Palamut’u yem yapmak için gereksinim duyduğumuz temel unsurlar nelerdir:

1- Büyük bir kanca,
2- İki adet VMC 4.0 üçlü kanca,
3- Üçlü kancaları bağlamak için 0,90 veya 1.0 örgü ip misina,
4- İpi balığın içinden geçirmek için 30 – 40 cm arkası delikli şiş. Bu şişi plaj şemsiyesinin demirlerinden yaparız.

AKYA OLTASI

Akya Oltası Nasıl Hazırlanır?

Büyük kanca Palamut’un çenesinin altından geçirilir. Başının 1 -1,5 cm üstünden ortalayarak çıkarılır. Tam ortalanan kanca sayesinde Palamut dönmeden çekilebilecektir.

Üçlü kancalara 30 – 50 cm arası 0,90 veya 1.0 örgü ip misina bağlanır. Üçlü kancalar arkası delikli şiş sayesinde önce anüsünden girilip başın üstünden çıkarılır. İp taşıyıcı kancaya kazıp bağı düğümüyle bağlanır. Kazık bağı av bitiminde rahatça çözebilir. Bu sayede tekrardan kullanılabilir.

İkinci üçlü kanca balığın sırt kısmından geçirilir. Kuyruk ile sırtın arasında tercih edilen her hangi bir yerden geçirilebilir. Bizim genel tercihimiz kuyruğa en yakın, şişin kolayca batırılabileceği bir yerdir. Üçlü kanca kuyruğun dış kısmında, kuyruğun > yaptığı orta kısma kamufle edilir.

Kuyruk kemiği, et ve deri yırtılmayacak şekilde kırılır. Üçlü kanca, kırılan kuyruğun arasında kuyrukmuş gibi sallanır. Bu şekilde sallanıp balığa canlı havası verir. Üçlü kanca bu durumda kuyruğu kırmak için saldıracak balıklar için çok avcı olacaktır.

AKYA OLTASI

Takımın Hazırlanışı

Yem bu şekilde hazırlandıktan sonra taşıyıcı kanca baz alınarak takımın dizilişini anlatalım. Taşıyıcı kanca 0,90 mm. 50 kg çekeri olan misinaya bağlanır. 2 -3 kulaç sonra büyük ve çok iyi dönen bir fırdöndü bağlanır. Fırdöndüden sonra 4 – 5 kulaç 0,90 veya 1,20 mm misina bağlanır. Misinanın sonuna büyük boy bir fırdöndü bağlanır. Bu fırdöndü’ye 1,20 mm çok sağlam 1 m misina bağlanır ve bu misinaya ortası delikli kurşunlardan 500 – 600 gr olacak şekilde takılır. Kurşun ağırlıklar takıldıktan sonra misinanın sonuna büyük bir fırdöndü bağlanır. Bu şekilde Akya oltası hazır oldur.

Akya Oltası Adeta Rapalaya Benzer

Akya avı için hazırlanan yemimizin görünümü rapalaya benzer. Rapala yalancı balıkken, bizim yemimiz canlı rapala olur. Yemimiz bu haliyle çok avcıdır. Akya yeme saldırdığında kancalardan bir takılır. Kancaya takıldığını anlayan balık şiddetle kafa vurmaya başlar. Bu darbelere dayanamayan yem balığı parçalanır ve düşer. Boşta kalan diğer üçlü kanca Akya’nın bir yerlerine daha saplanır. Bu durum Akya’nın oltadan kurtulmasını zorlaştırır. Akya’nın oltadan kurtulabilmesi için oltayı koparması gerekir. Ancak takım bir yerlere takılırsa bu mümkün olur.

Yemli dip oltası ile Akya avı

Akya avı için yemli dip sırtısı 30 – 80 m. derinliklerde çekeriz. Takımı bu derinliklere teknemizin hızını ayarlayarak indiririz. Tekne hızı genellikle 2 – 4 mil olur. Takımı daha derine indirmek için zaman zaman motoru boşa alırız.

Yemin dibe sürtmemesi çok önemlidir. Zaman zaman dibe çok yaklaşması avın başarısı açısından çok önemlidir. Yemin dibe yaklaştığı anlarda motora yol veririz. Yemin hareketlenmesi Akya’nın kıskanmasını sağlar. Onu yemi alması için daha istekli hale getirir. Bu şekilde kıskandırma çabaları büyük balıklarda istek oluşturur. Bu tür denemeler balık avının başarısı için çok önemlidir. Ayrıca bizi de uyuşukluktan uzak tutacaktır. Avcı ve av için hareket, ava olan konsantrasyonu arttırıcıdır.

ZARGANA ILE AKYA OLTASI

Zargana ile Akya Oltası Hazırlığının Videosu: https://youtu.be/GwDBf8sgG-k

Akya Oltası

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.