ZARGANA ILE AKYA OLTASI

Zargana ile Akya Oltası :

Zargana uzun süre canlı kalabildiği için oltanın canlı Zargana ile hazırlanması daha doğru olacaktır. Ölü Zargana da Akya avında oldukça başarılı bir yemdir. Genellikle Zarganayı, Palamut avı yapamadığımız veya Palamut’un kolay av vermediği zamanlarda yem olarak kullanırız.

ZARGANA ILE AKYA OLTASI

Zargana ile Akya oltasının hazırlanmasında gerekli malzemeler

– 2 adet 4.0 VMC marka kalın üçlü kanca,
– 0,90 – 1.00 mm örgü ip misina (0,60 mm ip misina iki kat kullanılabilir)
– 9/0 – 10/0 jig kancası
– 0,90 – 1.20 mm beden misinası
– 3 adet büyük boy fırdöndü
– 500 – 700 gr ortası delikli kurşun ağırlık

Takımı kurşun ağırlıkların olduğu son kısımdan başa doğru anlatırsak, sıralama şu şekilde olur: Fırdöndüye 1.0 -1.2 mm, 70 cm misina bağlanır. Misinaya 500 – 700 gr ortası delikli kurşun ağırlıktan ihtiyaç olan miktar ilave edilip fırdöndü bağlanır. Fırdöndünün diğer ucuna beden misinası olarak 0,90 mm, 6 m misina bağlanır. Misinanın sonuna fırdöndü takılır. Fırdöndünün diğer ucuna tekrar 3 – 5 m 0,90 mm misina bağlanır. Bu şekilde ortada fırdöndü ilave edilmiş 8 – 11 m beden misinası olur. Beden misinasının ucuna 9/0 – 10/0 jig kancası bağlanır. Ana takım bu şekilde oluşturulur.

ZARGANA ILE AKYA OLTASI

Zargananın takıma bağlanması

Zargananın boyuna göre 4.0 üçlü kancalara ip misinalar bağlanır. 9/0 – 10/0 jig kancası Zargananın gagasının altında geçirilip üst gagadan çıkarılır. Üçlü kancaların kısa ipli olanı anüse gelecek şekilde, Zargananın gagasına takılan taşıyıcı kancaya bağlanır. Uzun ipli olan diğer üçlü kanca kuyruğa veya sırta gelecek şekilde taşıyıcı kancaya bağlanır. İsteğe bağlı olarak üçlü kancalar Zargananın derisine gelecek şekilde balığa sahiplenilebileceği gibi, hiç balığa zarar vermek istenmiyorsa, ince bir misina ile balığı sıkmayacak şekilde balığın gövdesine bağlanabilir. Ölü Zargana kullanımında, bir şiş yardımı ile üçlü kancaların ipleri balığın içinden geçirilerek, rapala kıvamında takım yapılabilir.

Zargana ile Akya Oltası

Bu tür takımları salarken, karışmalara sebep olmamak için kontrollü salmak gerekir.

Zargana Avı Videosu: https://youtu.be/jDZpQoWcXAw

Zargana ile Akya Oltası

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.